|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Неограничени можности - неограничени способности

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 1.12.2011
image

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Здружението запомош и поддршка на лица со Даунов Синдром- Синоличка ќе организираодбележување на овој ден во сабота, 03 Декември 2011г, со почеток во 12:00часот во Детскиот Креативен Центар

Исхрана на дете со аутизам

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 19.11.2011
image

Познато е дека децата со аутизам се доста пребирливи кога е храната во прашање, но ниту телото не може да се бори против болести или пак мозокот да ги искористи сите потенцијали без соодветна храна и исхрана.

Што е аутизам

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 12.11.2011
image

Аутизмот е комплексно невробиолошко нарушување...

Центар за едукација на деца со пречки во развојот

Автор: Крик, Центар за советување и специјална едукација за деца со пречки во развој и Аутизам | 1.11.2011
image

Новиот центар за деца со пречки во развојот “КРИК”,(консултираме, работиме, информираме и креираме), се наоѓа на улицата Никола Карев бр. 9 во Скопје.

Известување до родителите на деца со ПП

Автор: Весна Гасовска Габелоска | 5.10.2011
image

АБР информативно предавање22.10.2011, Охрид , хотел Ројал вју, 19 часот

Комуникација со родителите на дете со ПП

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 6.10.2011
image

Откако ќе се открие интелектуалната попреченост, треба родителите да бидат информирани, без одложување.

Односот кон детето со интелектуална попреченост

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 21.9.2011
image

Како браќата и сестрите ќе се однесуваат кон интелектуално попреченото дете?

ABR соопштение

Автор: Весна Гасовска Габелоска | 22.8.2011
image

До родителите на деца со посебни потреби

Добредојде во Холандија

Автор: www.sitezaedno.com | 23.5.2011
image

Често ме прашуваат да опишам какво е искуството да се одгледува дете со ментален проблем – за да се обидам и да им помогнам на луѓето, кои го немале тоа неверојатно искуство да го разберат, да сфатат какво е чувството. Еве вака е.

Што е тоа аутизам?

Автор: Редакција Рингераја | 3.5.2011
image

Аутизмот предизвикува децата да го доживуваат светот поинаку, од повеќето други деца. Нив им е тешко да разговараат со другите и потешко се изразуваат со зборови. Децата со аутизам се држат за себе и не можат да комуницираат без посебна помош.

СТРАНА 4 ОД 6


Анкета

Кафе
donedel

Какво кафе преферирате наутро....?

Турско (75%)

Капучино (0%)

Нес кафе (15%)

Еспресо (0%)

Друго (10%)


Број на сите гласови: 20

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!