|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 31 недели


"Мама, и јас сакам бебе! Многу јадам, но стомакот никако да ми порасне." Ина 3,5 години.

Телото на трудницата произведува хормон, релаксин кој ја опушта карлицата и со тоа се грижи за полесно доаѓање на детето на свет. Нејзиното опуштање можете да го почувствувате и како болка во карлицата.

Мама во 31. недела


Се поголемиот плод се повеќе ги притиска вашите внатрешни органи, што повеќето трудници го чувствуваат како притисок, некои трудници малку потешко дишат, односно со други зборови лесно се задишуваат, секако тука е и честото мокрење и отекувањето на нозете. А голем број од мајките кои едвај чекаа да го покажат стомачето, сега едвај чекаат да се ослободат од него. Секако, во позитивна смисла, бидејќи едвај чекаат да го запознаат бебето кое веќе седум месеци го носат во себе. Но полека, нека остане безбедно во матката барем уште неколку недели. <
Повеќе


Плод во 31. недела


Растењето малку е смирено во однос на претходните недели, но и покрај тоа плодот веќе има 1,5 кг. Во овој период со голема брзина продолжува растењето на мозокот. Сега белите дробови се единствените витални органи кои сеуште не се потполно развиени.
Повеќе


Тато во 31. недела


Во овој период не ви останува ништо друго, туку постојано да и бидете на располагање на идната мајка. Одлуката за породилиштето во кое светлото на денот ќе го види вашето дете сигурно е донесена, а вие треба да го знаете најкраткиот пат до таму и за можните заобиколници доколку на патот се случи неш...
Повеќе


Мали слатки тајни


Поголемиот број трудници загрижени се поради настанување на стрии. Проблемот е во тоа што тие не се губат по породувањето. Иако не можеме со гаранција да кажеме дека со мачкање на креми потполно ќе ги избегнете, но така барем ќе ги ублажите. Стриите настануваат како последица на растегнување на кожата која притоа пука. Во бременоста имаат црвенкаста или сина боја, а по породувањето помалку се приметуваат бидејќи ја губат бојата. Но сеедно вие се гордеете со своето стоамче: стриите се диплома за мене.

Слична содржина


Претходна недела: 30. недела
Следна недела: 32. неделаСлични артикли:
Седишта за во кола и колички
Здравствени проблеми кај недоносените бебињаАнкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?