|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Базална телесна температура
4.4.2009 20:12:17   
Палешка РР
Како да го пратите природниот циклус на жената и да го ги одредите плодните денови со помош на мерење на телесната (базалната) температура?Заедно со промените во количината и структурата на цервикалниот секрет и мерење на телесна (базална) температура е еден од сигурните показатели на овулација. Како и кај другите методи, доколку за време на неколку циклуси, редовно и внимателно ја пратите базалната температура, ќе ви биде познат денот на зголемена температура, а со тоа и времето на овулација кое настанува 2-3 дена пред тоа.
За време на овулација, базалната температура се зголемува за 0,3 до 1°C.  Ова зголемување настанува, поради тоа што вашето тело по одвојување на јајните ќелии започнува да се подготвува за зачнување и произведува прогестерон, поради што доаѓа до зголемување на базалната температура. Секое зголемување на базалната температура, не значи дека дошло до овулација, затоа е важно секој ден внимателно да се следат промените. Доколку температурата одеднаш се зголеми и продолжува да се зголемува 2 дена потоа, тој период претставува овулација. Плодни денови настапуваат 2-3 дена пред зголемување на температурата и можеби, уште на денот на зголемената температура.
По овулација температурата останува зголемена за 0,2°C,  се до следниот менструален циклус, кога се враќа на нормално ниво. Доколку во тек на овулација дојде до зачнување, телесната температура останува зголемена.

(Преземено од рингераја)

Јас мерам базална температура и ја запишувам во графикон на http://www.fertilityfriend.com/
Регистрирајте се, можеби тоа ќе ни помогне.user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 4.4.2009 20:13:51 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Базална телесна температура
28.4.2009 21:05:37   
Палешка РР
Благодарение на сознанијата за значењето на базалната температура за одредување на плодните денови, останав бремена во првиот циклус од мерењето.

user posted image user posted image  user posted image   user posted image  user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 28.4.2009 21:09:14 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Базална телесна температура
29.4.2009 9:22:34   
mis.
Да ја надополнам Палешк,базалната температура се мери ректално секое утро веднаш штом ќе  се разбудите и тоа во исто време.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Базална телесна температура
3.5.2009 19:44:16   
Viki73
Moze li nekoj da kaze podetalno za merenje na bazalna temperatura i koga pocnuva da se meri?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Базална телесна температура
3.5.2009 19:47:49   
niki
Pa najverojatno e najdobro da pocnes prviot den od menstrualniot ciklus, no i bilo koj drug den da pocnes ne gledam problem, dokolku go pravis toa sekojdnevno, sekoe utro vednas stom ke se razbudis.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Базална телесна температура
3.5.2009 19:56:18   
Viki73
Mislev da ne ima nekoe pravilo da e posle zavrsuvanje na ciklusot?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Базална телесна температура
3.5.2009 19:58:50   
Еца
Како и кај другите методи, доколку за време на неколку циклуси, редовно и внимателно ја пратите базалната температура, ќе ви биде познат денот на зголемена температура, а со тоа и времето на овулација кое настанува 2-3 дена пред тоа.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Базална телесна температура
3.5.2009 20:08:03   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viki73

Mislev da ne ima nekoe pravilo da e posle zavrsuvanje na ciklusot?


Mora da se meri sekoj den i vo denovite na menstrualniot ciklus i da se belezi, prviot den od ciklusot se zema za poceten, mozes da pravis i grafikon za slikovito da vidis vo koj den od ciklusot doslo do pokacuvanje na temperaturata. I se meri i so meseci sekojdnevno bez preskoknuvanje za da tocno se vidat promenite bidejki se mnogu mali.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Базална телесна температура
7.5.2009 14:21:11   
fibimk
Ne sum probala da meram....ne sum istrajna.Inaku znam deka se meri sekoj den vo tek na nekolku ciklusi......se meri sekogas nautro pred stanuvanje,ama toplomerot se redi pod pazuvi ili vo usta...rektalno ne...prvpat slusam za taka......i se zapisuva.....Obicno imame 36.4 do 36.7 normalna temperatura.koga ke imame 37.1 ili 37.2 znaci e pokacena i togas imame ovulacija.Vo sekoj slucaj ima i drugi propratni znaci za plodnosta...koi se razlicni kaj sekoja zena.Eva kaj mene me naboluva jajnikoot tie denovi......imam pogolemo vlaznenje,sekret beluzlav.....

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Базална телесна температура
13.5.2009 22:00:09   
Палешка РР
Еееее, јас можам да ви напишам докторска дисертација за точно одредување на плодниот ден преку базална температура, бидејќи така останав бремена (додуша не пропуштивме ниту еден ден со мм user posted image  user posted image  user posted image  )

Базалната температура се мери наутро, секој ден во исто време, пред станување од кревет, ректално!
Ако температурата нагло падне и нагло се покачи следниот ден, плоден ден е оној во кој температурата ви била ниска, или евентуално и следниот ден.
Денес докторката случајно ми го виде графиконот и ми кажа дека тоа е најточен метод.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Базална телесна температура
4.6.2009 22:20:12   
Viki73
Јас почнав да мерам пред еден месец и само еден ден ми покажа 37,1,имав 36,9 неколку дена ама 37 само еден ден,може не сум имала овулација.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Базална телесна температура
10.7.2009 22:52:45   
Lola
Eве сега се регистрирав на странава ѕа мерење на тем. и те прашува дали тем. е мерена орално или вагинално ѕнаци не ректално! Незнам!

_____________________________

Животот е еден, искористи го!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Базална телесна температура
11.7.2009 15:20:33   
Палешка РР
Лола,
и јас бев регистрирана на истата страница,а мерев ректално бидејќи така ми препорача мојот гинеколог. Можеш како сакаш, битно е да ги следиш покачувањата и падовите на температурата. Само опуштено и со среќа ! user posted image  user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Lola)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Базална телесна температура
11.7.2009 15:57:27   
milijana
Edna moja drugarka..koga merese bazalna tem..piese klomifen,pa ostana bremena so devojce.Taka ja sovetuval genikologot..da ne meri naprazno tem..tuku vednas da pocne da pie klomifen..i bese mnogu radosna.Eve toa e edno iskustvo,..no sepak treba sovet so genikolog i sto toj ke preporaca..ako se e vo red..mora da ima rezultat..samo hrabro.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Базална телесна температура
12.8.2009 15:37:56   
none
ima li nekoj da mi kaze imase eden sajt za merenje na bazalna temperatura,sakav da go procitam ,inaku denes do utre treba da ne dobijam a temperaturata mi e 37 pa kazete mi ima li vrska,nekade procitav deka pred menzis pagjala temperaturata kazete mi ve molamuser posted image

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Базална телесна температура
12.8.2009 15:39:51   
none
i uste ova kazete mi kjoa e taa stranica za zaclenuvanje za menrenje na bazalna temperatura lele kazete mi nemozam da cekamuser posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Базална телесна температура
12.8.2009 15:44:34   
mami
none неколку поста погоре од твојот има една страница поставено на која можеш да пробаш

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Базална телесна температура
12.8.2009 21:26:33   
Палешка РР
none, еве ја страницата http://www.fertilityfriend.com/
И ајде...чекаме радосни вести user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Базална телесна температура
13.8.2009 8:22:30   
none
ne bese taa stranica na angliski jas ja otvoriv am ne ja procitav dobro fala sto se trudite ,spored kalendarot trebase vcera da dobijam eve dnes osekjam takva reakcija a i gradite bolkata mi se namali,dokolku dojde do toa znae li nekoj kade se pravi proverka na jajovodite dali se proodni i momceto za spermograv vi blagodaram odnapreduser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Базална телесна температура
13.8.2009 8:42:33   
mami
http://www.ringeraja.mk/forum/m_2532/mpage_1/key_/tm.htm#2532
овде имаат пишувано за спермограм Ноне, а за јајцеводите, неможам да го најдам, сигурно е во делот- Проблеми со забременување.Ке прочепкам па ке ти пишам

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Базална телесна температура
13.8.2009 9:22:13   
none
ti blagodarM MAMI toa go  imav procitano ,no veke sum go zaboravila he he ,a za jajovodite sto e ova nekoj drugarki me plasat kako bilo bolno  kako ova kako toa ,a doktorot mi aza deka sledna faza posle 3 mesecna terapija so klomifenot e momceto spermograv  a jas proodnost na kanalite lelee  do koga vaka user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Базална телесна температура
13.8.2009 9:33:10   
mami
абе некаде пишуваа за тоа и мислам дека рекоа дека не е ништо страшно и демек после тој преглед имало поголеми шанси за забременување, ама да ме утепаш не ми текнува каде пишуваа, сега ке барамuser posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Базална телесна температура
13.8.2009 15:02:35   
arh_diz
Posle pregled na jajnicite koj e mnogu bolen treba seks , zabremenuvanje e sigurno.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Базална телесна температура
14.8.2009 10:18:04   
none
zosto treba seks i sigurno zabremenuvanje toa od iskustvo go kazuvate ili se salite pozrdavuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Базална телесна температура
14.8.2009 10:19:16   
mami
не се зафркаваат ноне, туку објаснувањето беше дека со тоа се шират каналите и е многу полесно да се забремени, затоа велат секс веднашuser posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?