|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Совети за зајакнување на имунитетот на вашето...
29.9.2009 16:26:32   
BEBICA
Оваа тема ја отварам за да размениме совети за зајакнуванје на имунитетот на детето. Иде зима па да биде спремни. Што се давате на вашите деца за да им зајакне имунитетот и да не им ослабне во текот на есента и зимата?

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 6.12.2009 0:00:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Совети зајакнувате имунитетот на вашето д...
29.9.2009 16:28:40   
BEBICA
Извините за грешката во насловот

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Совети зајакнувате имунитетот на вашето д...
29.9.2009 18:16:07   
STRUMFETA
пред некој ден кога бевме на редовна контрола, перијатарот ни советувасе да почнеме со давање на витамин Ц, поради периодот сега на настинки.Ми рече  дека  се додека го дојам ,е повеке заштитено  и отпорно одошто да е на формула,но сепак додатно витаминов не му штети.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот кај д...
29.9.2009 18:21:29   
Палешка РР
Најмногу се стекнува имунитет преку мајчиното млеко, но ако не цица тогаш Ц витамин и Пиковит. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.9.2009 22:20:24   
BEBICA
Струмфета поради тоа што доиш немас потреба на Филип да му даваш витамин ц пиковит или во било која друга форма, сем преку мајчиното млеко,т.е. пиј само чај до брусница која е енормно богата сп витамин Ц.Ем Фифип ке добива доволно витамин Ц ем ти ке го прочистис уринарниот тракт.Тоа е совет од мене, од искуство.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 1:39:43   
daniel
vitamince c,

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 9:40:20   
big_mama817
витамин ц, саностол

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 9:41:38   
big_mama817
витамин ц,саностол

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:09:25   
mother 29
јас вчера купив рибино масло.добро е за видот,коските и зајакнување на имунитетот.со банана арома.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:12:11   
profesorica
ова сакав и јас да земам, мотхер29 баш ме потсети.user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:14:41   
mother 29
да,супер било,го има со арома на банана. малку ,море многу се покрива мирисот на риба.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:51:43   
**Tedi**
Zdravo do site mamicki!!!Jas sum nov clen se nadevam deka ke me prifatite vo vaseto drustvo.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:53:13   
mis.
добредојде теди тука сме сите да се дружиме и се надевам на добра дружба.user posted image user posted image user posted image Рингераја расте расте и само расте

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:56:04   
**Tedi**
Gi sledev vasite soveti pa bi sakala da ve prasam za moeto bebe?Ima 11 mes odi vo gradinka pa bi ve prasala sto ke mi preporacate da mu davam za zajaknuvanje na imunitetot,ne cica poveke?

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 11:59:59   
mis.
Мислам дека е мало но ц витамин нема да му штети од 50мг

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 12:05:40   
ostoun
So ribinoto maslo imame loso iskustvo od lani. Prvo i kupiv so vkus na banana, pa jagoda i dvata dobro gi prifati.Potoa maz mi kupi so vkus na sumski plodovi a toa truese i od togas ne sakase da pie za ziva glava ni so vkus na banana ni jagodauser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 12:09:17   
mother 29
остоун, не требало да и менуваш,штом немало проблем со бананата!

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 12:10:17   
profesorica
Добро е да знаеме кои мирисаат а кои не, еве јас би пробала со банана user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 12:25:03   
ostoun
Znam ama togas nemalo so banana pa i kupil sumski plodovi od fitofarm.user posted image A banana i jagoda od galafarm gi piese.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 14:13:09   
Saturn
Откако престанавме со Vigantol ортопедот ни препорача да и даваме рибино масло (ако успееме). Бидејќи рибиното масло стварно е гадно, па макар и со вкус на банана или шумско овошје, барам перли со рибино масло. Прво во аптека ми дадоа едно од Алкалоид (мислам) но отпосле (откако и самата ги пробав за да видам дали се со истиот вкус како оние перли што  јас ги обожавав каско мала) видов дека нема рибино масло во нив туку соино масло со додаток на Д витамин. Потоа најдов (некакви американско производство) перли со вистинско рибино масло. И среќа ќерка ми ги сака бидејќи мисли дека тоа се бомбони кои што прават “пук„ кога ќе ги прегризе со забите, а и количината во една перла  не е голема за да и стане гадно (а тоа е дневната доза за мало дете - една перла). Инаку кога има промена на времето или кога одиме во некакви периоди кога владеат вируси по игротеки или места со многу луѓе, превентивно во свежо исцедениот сок (што и го приготвувам секое утро) и капнувам малку од сирупот Саностол (мултивитамиснки за деца).

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 14:17:19   
profesorica
сатурн кажи ми каде ги има тие перли и од која возраст почна со нив?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 14:24:23   
barbi
Saturn izv. ako sum dosadna no kazimi za domasniot sok kako go pravis dali samo cedeno ovosje ili pak vo sokovnik?Mislam samo sokot od ovosjeto ili pak na parcinja i vo sokov.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 17:32:33   
Anushka
ги потпишувам сите погоре совети, обавезно некој препаат за деца+ Ц витамин, но дополнително, многу важно:
1. цедете им портокал и лимон
2. не ги чувајте децата, т.е. не им се тресете многу (нега бидат боси, голи и сл.) - проверено!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 17:49:12   
nadica
уште не сме почнале со додавање но уште утре ќе се консултирам со педијатарот па ше ви пишам а за голо и босо кога живееш со баба и дедо малку потешко user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.9.2009 17:58:36   
Еца
Дефинитвно рибино масло, верувајте нам ни е гадно, но на мало дете кое се уште не пробало многу вкусови нема да му биде толку гадно колку што ние мислиме.Е тоа е проверено. Затоа јас сум за рибинио масло, без никакви ароми и без промена на производителот. Мартина го пие откако го прекинавме вигантолот по препорака на имунолог, и во почетокот правеше некои фраци но само упорено. Еднаш само и го сменив од друг производител и  едно лажиче и дојде да повраќа.Уште истиот ден купив ново шишенце од нејзиното рибино масло и без проблем го пие. Дури ако заборавам кога ќе стане од спиење, ме потсетува. Значи се е навика и се учи, верувајте. Инаку за перлите ми дадоа совет дека немаат ист ефект како рибинотот масло.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?