|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 6 месеци


Кога последен пат имавте време за себе?

Довербата во родителите е најважниот темел на емоционален и социјален развој на секое дете. Без доверба, детето не може да се чувствува сигурно и сакано. За развој на квалитетен однос и доверба треба да се трудите уште од раѓањето на бебето. Тоа можете да го постигнете со задоволување на неговите основни потреби. Ако родителите се огласуваат на детскиот плач, го хранат и негуваат, доенчето се чувствува сигурно и сакано. На тој начин почнува да им верува на родителите. Доенчето не се раѓа со чувство за љубов, затоа што при раѓањето не е свесно дека е одвоено од мајката. Со тек на време ќе се научи да ги сака родителите со одлучна и неограничена љубов, која не може да се спореди со ниедна друга љубов.


Развој на детето: Моето доенче


Во седмиот месец од животот доенчето добива по 140 гр. неделно во тежина, а во должина околу 2 cm. Здраво доенче ја дуплира родилната тежина во првите шест месеци, а кога ќе наполни една година може дури да ја зголеми троструко.


Развој на детето: Развојни фази


Колку сум вешто!
Кога доенчето лежи на стомак толку е вешто што може да се заврти и да погледне наназад. Некои можат во таа положба да посегнат по играчката. Тоа го прават потпирајќи се на другата рака. Можат да се вртат и во двата правци.

>> Повеќе


Развој на детето: Воведување на дохрана


Доење
Бебињата кои имаат шест месеци, при мешана исхрана, потребни им се барем уште два млечни оброци дневно (ако нивната исхрана е уште само млеко, им требаат 5-6 млечни оброци) Повеќето доенчиња ноќе спијат вкупно 6 часа, а со отприлика 6 месеци се способни да преспијат подолг интервал, без потреба за храна. Но некои се будат по 1-2 пати за хранење.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Систематски преглед и вакцинација
Во овој месец ќе биде третиот систематски преглед на детето, кој ќе ви биде закажан на претходниот преглед. Покрај прегледот и советувањата, на кои веќе се навикнавте, ќе направите и преглед на крвта и урината. По прегледот доенчето ќе прими трета доза на вакцина за жолтица Тип Б. Во истиот месец доенчето прима трета доза од вакцината против дифтерија, тетанус и пертусис, детска парализа и ХИБ тип Б. Во Македонија е задолжителна вакцинација против дифтерија, тетанус и пертусис, детска парализа и ХИБ тип Б, вакцинација против мали сипаници и заушки и рубеола, против жолтица тип Б и туберкулоза. Погледајте го Календарот за вакцинација на Рингераја

>> Повеќе


Развој на детето: Спиење


Колку сон е потребно?
Шестмесечно бебе спие околу 10 часа ноќе и потребни му се 2-3 двочасовни дремки во текот на денот. Повеќето доенчиња спијат 5-6 часа, но многу од нив се будат 1-2 пати ноќе за хранење. Некои ја преспиваат цела ноќ без будење, а некои тој ритам го воспоставуваат по првата година.

>> Повеќе


Развој на детето: Мама и тато


Важно е татковците да одвојат доволно време за своите деца. Татковците се обично повеќе темпераментни, малку погруби од мајката и навикнати на брзо темпо, тие со тоа му покажуваат на доенчето малку поразличен начин на љубов и внимание. Дури во шестиот месец кај доенчињата се одразува важноста на татковата љубов. На доенчињата на кои што татковците им посветуваат многу време и се занимаваат со нив, тие се многу посреќни, поживи ,а при тоа и повеќе се смеат. Ако ја ставите работата пред детето на Вашата листа на приоритет, ќе изгубите и Вие и Вашето дете.

>> Повеќе


Развој на детето: Си играме


Игрите и дружењето со детето нека бидат наменети за забава, а не обид за забрзување на развојот на доенчето. Знајте дека секое дете е индивидуа и дека децата никогаш не се развиваат потполно еднакво. Кај некое е побрз моторичкиот развој, а кај други развој на говорот и други социјални вештини.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


Чести предизвикувачи на алергии кај децата се кравјо млеко, соја (децата кои се алергични на кравјо млеко, често се алергични и на соја), јајца, кикирики, ореви, лешници, јаготки, чоколада, риба и останати морски плодови.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 5 месеци
Следен период: Возраст 7 месециСлични артикли:Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?