|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Одвикнување од пелени
27.3.2009 23:40:28   
mis.
На која возраст го одвикнавте вашето дете од пелени?Знаеме дека во минатото многу порано децата се одвикнувале од плени.Тоа најверојатно е поради тоа што не постоеле пелени за енократна употреба.А денеска одвикнувањето се одложува за нешто покасно.Како го сторивте тоа? 
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Одвикнување од пелени
28.3.2009 6:22:55   
Еца
За вториот роденден бевме веќе без пелени.Треба многу разговор со детето и упорност и по секое мочкање на нокширот јас ја фалрв, плескав со рацете, скокав, знаете кога дете ќе добие играчка па се радува на неа, ебаш така реагирав јас, и на неа и стана тоа толку интересно што самата бараше да трча да мочка само за да ме види дека ќе и се радувам така,понекогаш со децата треба да си дете,зашто само на тој начин побрзо ќе се равберете уи успеете во својата намера.А одвикнувањето од пелените е навистина еден тежок процес во секој случај.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Одвикнување од пелени
3.5.2009 19:04:51   
niki
Luge puknav na temava, neznam sto vise da pravam. Na kerka mi edna nedela pred prviot rodenden i gi simnavme pelenite preku den i veke tri meseci nikako da ja naucime da ni kaze koga i se mocka ili kaka. Probavme razni raboti, da pusti voda vo WC i da vikame cao na mockite, so nagraduvanje, so raduvanje, so falenje pred drugi luge, kupuvanje igracki i nisto da ni uspee. Suva e preku den ama jas redovno na otprilika 1 saat ja stavam na noksir i togas si mocka odma ic ne ceka, ama nikako sama da pobara. Se slucilo nekolku pati da pobara za da dobie bonbonce ama voglavnom ne bara. I jas ako ja zaboravam si mocka vo gaki i ke se premesti od mestoto kaj sto sedela. Se prasuvam kolku dolgo ke trae ova treningov. Imam isprocitano na internet mnogu za ova ama nisto da ni upali. Noke redovno ja polnese pelenata pa pocna  se pomalku da mocka i sega vo poslednava nedela imame eden den suva eden den mokra pelena, toa ni e edinstven napredok.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Одвикнување од пелени
3.5.2009 19:07:25   
niki
Inaku vo gorniov post sum napravila greska sse raboti za 2godisno devojce. Da ne mi recete mnogu mi e mala da ocekuvam da se nauci na noksir.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Одвикнување од пелени
3.5.2009 19:32:26   
Еца
Ники не си единсвена,трпение.Ти кажувам од искуство,и јас ја лупав главата се нервирав,но се во свое време,истото беше,нема да ми каже,ке се помочка,и тогаш тек кажува дека се измочкала,и така неколку месеци,можеби и половина година,но на крај почна да трча сама да си седне,еве сега даога летото,и ке видиш се ке биде полесно,ке има малку облека на неа,или по дома некогаш ке ја оставаш и да трчка голка,ке и стане интересно...а за ноке,ние вака остануваме суви:Мартина заспива секако пред нас,а јас и маж ми после еден,два саати,и пред ние да си легнеме,ја земам во раце(не ја будам)ја ставам на нокшир,ја гушкам и тивко и велам,ајде мамичка мочкај,така се одвикнавме и од нокното мочкање.Се надевам набрзо ке ни пишеш дека проблемот  е решен Никиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Одвикнување од пелени
3.5.2009 19:43:29   
niki
I jas se nadevam deka brgu ke se raduvame. A za noke i stavam pelena ne mi e problem, prvo denje neka pocne da mi kazuva. Lelee so dusa cekam....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Одвикнување од пелени
5.5.2009 0:33:30   
niki
Elena, a dali za toa vreme ti ja sednuvase na noksir da mocka ili ja ostavase vo gakicki i cekase da ti kaze?Ajde malku podetalno objasni mi ja celata procedura sto ja pravevte.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Одвикнување од пелени
5.5.2009 15:32:01   
vesna_kr
Мојата ќеркичка има 2 год и 1 месец.Се учиме да се одвикне од пелени.Ми кажува обавезно за какање и понекогаш за мочкање ама памперс си носи. А кога е викенд обично дома си викам ај да ја оставам на гакички и еднаш ќе каже еднаш ќе се измочка во гаќи.
Па имам едно прашање до оние поискусните, треба ли да ја оставам без памперс или не, за полесно да се научи.
Дефинитивно не кака во памперс а за мочкање се заборава.

Незнам дали во градинка ЈА СЕДНУВААТ на нокшир или шоља што и да имаат таму. ЈАс им кажав ама кој ги знае?

< Поракaта ја уредил vesna_kr -- 5.5.2009 15:33:09 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Одвикнување од пелени
5.5.2009 17:20:49   
niki
I nie sme vo proces na odviknuvanje, veke tri meseci i nonstop e vo gakicki preku den, za noke pelena, neznam dali e polesno da se nauci zosto ete uste se nema nauceno sama da kazuva. Jas prvo na sekoj saat ja stavav na noksirce, sega veke na saat  i pol, vo tri meseci sama pobarala nekolku pati, se drugo moja inicijativa. Iskreno neznam ni sama sto veke da pravam. Ama pelenite ne i gi vrakam veke neka se mocka vo gaki kolku saka mora da se nauci eden den.
Cekam i jas od Elena odgovor od prethodniot post, samo ona ima prijaveno deka uspesno go zavrsile procestot, pa bi bilo dobro detalno da objasni kako. Znam sekoe dete svoja prikazna, ama da cueme i da probame i nesto drugo kojznae sto ke ni uspee.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Одвикнување од пелени
7.5.2009 14:56:37   
biljanaM
луѓе јас мислам дка никогаш нема да го одвикнам Воислав од пелени, се зборува се кажува , ама за то не....кога му зборувам дека требе да кажува, тој ја врети главата на другата страна не му одговара муабетот.....се надевам сега летово ќе успеемеuser posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:13:50   
niki
 
Da zivee Youtubeuser posted image user posted image user posted image user posted image

A sega ke vi kazam i zosto.
Vcera imavme strasno tezok den so kerka mi, se nalevase so voda celo utro i mockase na sekoj polovina cas, do pladne ja preslekov 10 pati korpata so alista polna iako prethodniot den perev nejzini alista. Bev iznervirana i ocajna i skoro resena da i gi vratam pelenite i da cekam koga ona ke izrazi sama zelba za koristenje na noksirot. Da ne se maltretiram veke.
Ama pusto kako da frlis vo voda 3 i pol meseci obidi, pa samo tepisite vo dnevna i trpezarija gi perev 4 pati, a za prekrivaci i gakicki da ne zborime. I si sednav na internet pak da procitam uste nesto sto ostanalo za citanje na temava pred konecno da se otkazam. Popladneto vo gakickite i piknav tetra pelena i citav i citav i citav. Vo princip istite raboti sto i prethodno gi imav procitano vo nekoe poinakvo svetlo.
No mi ostavi vpecatok eden odgovor od pedijatar koj veli deka ne moze da dade nikakov sovet kako da se nauci edno dete na noksir bidejki sekoe dete e razlicno i samo roditelot koj go odgleduva moze da go iznajde praviot nacin na koj ke nauci bidejki toj najdobro go poznava deteto. Mi se vide arogantno na prv pogled, ama koga se podrazmisliv vo pravo e covekot.
Si pojdov na Youtube i pocnav da baram bilo kakov video materijal povrzan so nasava maka i na moja sreka si najdov bezbroj video klipcinja od decinja i animirani isto taka so pesnicki, se na angliski dodusa, ama nema veze ke uci i angliski detevo moe. Odbrav 10 sto mi se vidoa najinteresni i gi simnavme i i gi pustiv. Vednas na prvoto gledanje sama izrazi zelba da sedne i da mocka i napravi ko sto posaka... potoa imavme edna nesrekna okolnost ama veke bese mnogu docna i bese premnogu umorna.
Utrovo stanav so plan da i gi pustam klipovite po nekolku pati na den a vo meguvreme da bide so tetra pelena za da kurtulam tepisi i kreveti. Ama ne ide sekogas ko jas sto sakam. Otkako se vrativme od park mockaase i se frlivme na gledanje klipcinja, po nekoe vreme jas vo kujna gotvam a ona simnala se od sebe se izmockala i odi so noksirot u race vo WC. Odam da vidam sto pravi, a ona sama go istura i pusta voda i mene me ignorira. Si vikam slucajnost. Arno ama istovo ova se povtori uste 3 pati so taa razlika sto celo vreeme si setkase gola i na klipceto sto najmnogu i se dopaga si sednuva sama i si vrsi rabota.
Abe zlato na mama mnogu me napravi srekna denes duri i kakase dodusa pocna na tepih ama ja uloviv na vreme.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:19:45   
Julie1
Ники баш убав совет! А фактот дека децата учат од она што ќе го видат и што ќе им биде покаќано на начин интересен за нив и тука се докажува. Може да ги поставиш линковите да ги погледнат и други мајки можеби ке им помогне и нив. А некој од тие видеа може и ние да поставиме во делот за видеа.

Поздрав до твојата умна ќеркичка.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:28:36   
niki
A ima li nekade da vidam kako se postavuvaat linkovi bidejki neznam, navistina se interesni i poucni i ne e loso da gi ima na temava.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:31:29   
Julie1
Ники, доколку се од youtube, можеш тука да ги поставиш како линк. А во делот на видеа можеме преку администрација на порталот да ги поставиме. Можеш да ги поставиш тука а дел од нив преку админситрација ке ги поставиме во видеа. Или друга опција е да ми пратиш ПП.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:48:38   
niki
http://www.youtube.com/watch?v=rXkVvZG2Bi0

Eve edna pesnicka, aj da vidime dali sum uspeala

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 16:52:03   
niki
http://www.youtube.com/watch?v=E9v-nKxH2NE ova ni e omilenoto klipce

http://www.youtube.com/watch?v=a3FO8WYS8T4 pesnicka

http://www.youtube.com/watch?v=PqLMcyUFrSA Elmo's world

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 17:01:09   
niki
http://www.youtube.com/watch?v=_6-KrrIbAEs ova e japonsko ama dosta slikovito


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 17:09:18   
niki
Znaci da ne zabegam so linkovi gi ima mnogu i najrazlicni na Youtube barajte pod potty training i naviknuvajte se brgu brgu na noksircinja.
I nemojte da cekate mnogu, kerka mi ni sega ne gi ispolnuva site znaci sto gi preporacuvaat za spremnost na ucenje na ovaa vestina, a ima 2 godini i 3 i pol meseci, ama jas ne se otkazuvam ke si prodolzime da se trenirame dodeka ne go sovladame materijalot sosema. Mnogu pomali od nea go sovladale ova ne zatoa sto bile spremni tuku zosto imale mamicki sto se trudele okolu niv.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2009 19:40:02   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво Ники за советите,прекрасни се!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Одвикнување од пелени
17.5.2009 19:14:38   
biljanaM
и ние си купивме нокширче ама си седиме на него.....кога му викам дека требе да кака во нокширчето тоа вика Мамоооо...пампето....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Одвикнување од пелени
18.5.2009 0:55:44   
niki
Stavaj go nautro vednas stom se razbudi za pocetok, togas im e poveke poln mocniot meur pa koga ke sedne saka nejke ke se izmocka i koga ke vidi polno noksirce i radosna mamicka mozebi ke se motivira da go povtori istoto vo tekot na denot. I stom saka da sedi neka sedi ke mu dojde i za kakanje momentot koga ke nema vreme da bara pampers i ke se iskaka vo noksirceto.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Одвикнување од пелени
18.5.2009 8:25:14   
mami
Лука е уште мал за одвикнување од пелени ама ке ви кажам како мајками го научи внук ми да не носи пелени...значи пробуваа сите да го научат на нокширче и немаше никаков успех, бегаше од нокширот ко од ѓаволuser posted image и на крај мајка ми му купи онаков додаток за на вц шоља што се става, само е со помало душче за да не пропадне и почна со муабетот- ајде и ние како големите, па ај да пуштиме вода и успеа, веќе за неколку дена сам трчаше во вц а додатокот си го шеташе во прво време секаде со него по гостиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Одвикнување од пелени
23.5.2009 22:09:19   
Боцко
ние сме сеуште на почеток на процесот. за мочкање и така и така. за какање ситуацијата е многу потешка, затоа што веројатно некогаш какањето му било болно и сега колку може повеќе одбегнува да кака: ќе не тера да одиме надвбор, ќе заспива, ќе држи по 2 дена. кога ќе стане неизбежно трча низ цел стан, и плаче или ја држи жм за рака. не знам како да излеземе на крај. зборуваме, објаснуваме, но нема ефект. сега ги видов клипчињата и сонце ме огреа. стефан си сака youtube и мислам со гледање ќе научи. ќе јавам што ќе се случува.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Одвикнување од пелени
24.5.2009 1:21:42   
niki
I kaj nas za kakanjeto bese povuci potegni, mnogu mnogu tesko, ama otkako si gi gledame klipcinjata eve pet dena po red kaka vo solja, kupivme i adapter za solja, za mockanje uste ni se slucuva da zaboravi ednas dva pati sto smetam deka  e vo red, sepak imame mnogu golem cekor napred napraveno od prethodnata situacija koga voopsto oko ne i trepnuvase si mockase i kakase kaj ke stigne.
Prikaznava Once Upon A Potty i ja raskazuvam na makedonski i ja ima nauceno napamet pa ako ne sum pokraj nejze si ja raskazuva sama. A sega sme vo faza na smisluvanje tekst za pesnickite na makedonski pa da si gi peeme.
Bas me cudi sto ne se nasol nekoj da prevede bar nekoja knizurka ili DVD na makedonski od tolkute sto postojat pa i za nas da bide polesno.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Одвикнување од пелени
9.6.2009 14:37:50   
lide78
Odviknuvanjeto od peleni e individualno kaj sekoe dete.No spored mene idealna vozrast e okolu 2-3 godina,iako psiholozite ja pomestija granicata do 4.Prvo treba da se proba so sedenje na noksir,no ne podolgo od 10 min. bidejki deteto mora da razbere deka toa ne e igracka,zasto moze i so saati da sedi i da misli deka toa e zezancija i so toa da go privlekuva vnimanieto na site.dokolku zabelezite deka ima odbivnost od sedenje na noksir probajte so kapak na soljata,a za maskite preporacuvam da se ucat direktno stoejki dokolku mozat da dostignat vo visina.Jas vo grupata 90 posts od maskite gi nauciv taka i toa so nagrada 5

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?