|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стерилитет кај мажот?
1.5.2009 8:40:56   
Еца
Едно од првите испитувања кај проблемите со стерилитет е испитувањето на спермограмот кај мажите. Според Светската здравствена организација спермограмот се класифицира на повеке групи:

Нормоспермија е нормален наод,претставува спермограм каде бројот на сперматозоидите е поголем од 20 милиони/мл, движење поголемо од 50% и бројот на нормални облици поголем од 50%. 

Проблеми кои можат да доведат до стерилитет кај мажите се: 


Олигоспемија -намален број на сперматозоиди

Астеноспермија – намалено движење на сперматозоидите 

Тератоспермија - пореметена морфологија на сперматозоидит

Азоспермија - недостаток на сперматозоиди во семената течност

Дали можеби тука некаде е проблемот што не можете да добите бебе,направивте ли некое од овие испитувања и каде е всушност проблемот?

< Поракaта ја уредил Elena -- 1.5.2009 8:42:13 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.5.2009 11:43:28   
hristijana
posle ispituvanjata sto gi napraviv za mene sekako deka bese i  spermogramot no site rezultati i moi i negovi se vo red i zaradi toa makata e uste pogolema se vo red a 3 godini se obiduvame i pak nisto

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2009 19:13:57   
Viki73
Maz mi pravese spermogram i prviot pat rezultatite mu bea slabi,podvizni imase okolu 20 milioni,posle edna nedela pravese pak i rezultatite mu bea podobri,nekade 40 milioni,no za toa vreme piese apcinja i vitamini,ali doktorot rece deka rezultatite se solidni ali ne i najdobi.No sto e tuka e,ke bideme uporni.

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2009 19:26:02   
Еца
Само напред Вики а деновиве ке поставам и нешто повеке за тоа колку исхраната кај мажот влијае врз плодноста,но нема откажувањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2009 19:36:13   
agnes77
 
Mogu dodati malo statistike?

1 od 6 parova je sterilan,
40% steriliteta je muški sterilet
40% ženski sterilitet
10% sterilitet kot muško i žensko
10% nije znano zašto

Tako da kad ima problema najprije gleda se muški (spermiogram). A neki ginekologi šalju ženu na sve moguče preiskave dvije godine a zatim pronađen je muški sterilitet. za muški sterilitet obično nema ljeka, ima samo ICSI.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.6.2009 23:28:52   
milijana
Boze kolku e opstimisticna Elena ,,Zivotot bil ubav za onoj koj znael da go zivee??,,Nemozam da se iznacudam. E..dusicke moja koga ke nateznat problemite i pocnat da bolat..bolat..Jas mislev deka nemoze nisto da me skrsi vo zivotot..ama vidi..sto se zamki mi podgotvil zivotov. Sterilitetot kaj mazot e toa..ako go sakas ke ostanes so nego bez ogled na se i toa mislam deka e pravilna odluka.Zarem toj sakal da se najde vo takva situacija.Ne se otkazuvajte po prasanje na doverba i poddrska na svojot soprug.Toj ve treba kako uplaseno dete.Toa go zboruvam od licno iskustvo. Posvetete se na borbata so sterilitetot..no kolku stanuvav pojaka..mislam deka dobivav se pogolemi udari..a bolkata si ostana ista kako i prviot den.Pozz na site..zivotov e lotarija..koj znae sto nosime vo sebe..a go zapocnuvame brakot so nadez, ljubov, idnina...

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 9:33:20   
niki
Milijana nemoj da se predavas, zivotot e borba, se dodeka se boris znaci deka zivees i ako znaes da gi zivees i udarite i sitnite mali zadovolstva zivotot e navistina ubav. Inaku site imame problemi, sekoj razlicni, toa sto nie imame deca a ti nemas, ne znaci deka nas zivotot ne postedil a tebe te kaznil, nie imame i se nosime so nekoi  drugi problemi, koi ni zadavaat bolka isto tolku bolna i teska ko sto e tvojata. Kaj nikogo ne e idealno, nikomu nisto ne mu e dadeno ko na posluzavnik, site se soocuvame so nekoja borba, samo hrabrite i resitelnite se izboruvaat.
Zatoa gore glavata i zivej go zivotot, navistina e ubav, a za problemite ke najdete nekoe resenie, sekogas se naoga, samo treba trpanie.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 9:50:54   
Еца
Милијана тоа го имам напишано токму затоа што животот за мене одсекогаш беше мачење.За моите години имам поминато толку многу мака и водено борби што некој не може ни да замисли.Но не се предавам.Верувај ти си во една борба, но јас водам друга борба.Верувај секој еден води некаква борба...сепак за некој како што веќе реков некаде, животот е мајка, за некој маќеа.За моите 27 години, сум носела голем товар и болка, голема тага и многу солзи проплакани...но насмевката ми била најјако оружје. Едноставно сватив дека само доколку самите си даваме поттик можеме да успееме. Така и продолжувам мила, иако може срцето и плаче, јас ќе се смеам!!!
user posted image
Живееме со мислата за поубаво утро!!!_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 10:24:46   
Боцко
сите ние имаме свои мали и големи борги кои ги водиме во животот. со нив мораме да се соочиме храбро и со многу позитивна енергија. ако сме истајни во намерата, тие ќе исчезнат.

што се однесува до стерилитетот, кај мене првиот спермограм беше послаб од обично. со помош на витамин е и трибестан (tribulus terrestris) попзнат како балканска вијагра (расте само во бугарија) вториот резултат беше одличен, но не знам после колку време. мислам беше 1-2 месеци. за бројот на сперматозоидите, големо влијание има исхраната, стресот, носењето тесна слип долна облека, предолго седење во возило, премногу топли бањи, работење со лаптоп в скут.

знам само дека ние долго време немавме во план да имаме деца. кога посакавме одеше тешко. колку повеќе се трудиш и мислиш на тоа, се оптоваруваш, мериш базални температури, правиш графикони, се сексаш во определен ден и час, целта е се подалеку. откако слушнавме една мисла (повеќе за ова во некоја друга објава) која оди вака: „сакајте се и водете љубов - немојте да правите деца“ се се промени. станавме поопуштени, сексот беше страсен и резултатите си дојдоа по 2-3 месеци нормален живот.

поздрав_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 13:21:49   
milijana
Elena fala za poddrskata.Tolku si mlada..jas imam 36 god.Vcera go pisuvav toa sto go napisav..ne e nisto licno..samo e edna epizoda od mojot zivot.Ne sakav nikogo da povredam.Eve veke denes mi se vrati nasmevkata..otkako procitav tolku ubavi poraki.Seuste se oporavuvam od vtoroto neuspesno in vtro..pa momentalno mi se site brodovi potonati.Baram svetlina i mislam deka ja najdov vo forumov.Dusicki moi izmaceni..site ve sakamuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 13:30:32   
Еца
Милијана ни јас тоа не го сватив лично, верувај сите тука ве доживувам на посебен начин и сите сте ми нешто посебно, со самото наше постоење ние сме посебни.Борбата е неизбежна, верувај и цел живот ќе биде борба и секогаш ќе постои она ама...ама затоа ние одлучуваме дали ќе се смееме и радуваме и на ситници за кои некој не ги ни приметува, а за друг се големо богатство.Затоа и нас ни е драго што се придружи тука, барем душата ќе си ја празниме, а тоа е една голема треапија за сите насuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.6.2009 13:36:16   
milijana
e..moja elence..kolku me raspolozi duri si pustiv pesni dodeka pisuvam na kom..i ja cekam mojata ljubov da si dojde doma.Vaka taka, ke me ubedis deka zivot e ubav..sekoja cest na pozitivnosta..i jas sum obicno optimist..samo kriza mi se ovie denovi..ama ke gi pominam..Fala na site ..user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.7.2009 15:25:44   
dani85
moze li nekoj da mi kaze kade se pravi spermogram ili spermokultura sakam da znam vo slucaj da ne ni zatreba takvo nesto da pravime

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.7.2009 2:30:39   
hristijana
pobaraj doktor urolog na primer vo voena bolnica ima i labaratorija tamu.na obicni genikolozi da ne mu davas da ti ispituvaat ili da ti citaat rezultati.mene 3 godini mi propadnaa so pregled na sperma od genikolog.pozdrav i rezultatite da bidat odlicni.

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.7.2009 16:01:02   
milijana
Prvo ispituvanje na sperma se pravi vo drzavna bolnica.Mislam deka se najtocni, neznam mozebi gresam.No, prvo se ispituva mazot..za spermata..posle zenata.Pozz i na site vi posakuvam odlicni rezultati.user posted image

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 16:07:25   
Еца
Драги мои ме интересира кој знае да напише колку чини спермограм, спермокултура?_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 16:54:30   
arh_diz
Spermogramata najdobro da ti ja procita urolog.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 17:13:44   
Еца
Тоа во ред но испитувањата колку чинат, значи дали се наплаќа во државна, Воена, или пак колку пари е по приватните болници?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 17:18:26   
arh_diz
Neznam kolku  e spermogramata .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 17:21:06   
dani85
moze li nekoj da mi pise kolku cini ispituvanjeto za spermokultura, spermogram i ispituvanjeto za nea bidejki mi kazaa deka i zenata istiot den ja ispituvale. inaku 80% mozno e da dojdam vo sreda za sk i zatoa prasuam

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.8.2009 18:07:57   
dani85
ako mozete pisete mi poraka na mojot meil pozz do site sto sakate da pomognete na site

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.8.2009 17:21:16   
Sunshine 31
bi sakala da mi kazes dali na lekar vi go prepisaa tribestanot i kade odevte na pregledi?procitav i na drugi mesta deka lekov e efikasen i nema stetni dejstva posto go koristat sportisti

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.9.2009 22:12:58   
Bogdancanka
трибестан (tribulus terrestris) попзнат како балканска вијагра ако може повеке информации за ова кде се наога и кој ви го препорача?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.9.2009 14:28:23   
mother 29
eve za tribestanot...na angliski
http://www.bpg.bg/tribestan/tribulus_424_009.phtml
http://www.tribestan.com/tribestan-pharmacological-studies.phtml

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.9.2009 22:23:00   
daniel
ubavovo vaka edukativno e  super

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?