|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 39 недели


Труднице, уште ли си тука?

Фетусот е толку голем што во матката има многу малку место. Тоа значи дека веќе не може да се мрда како што можеше порано. И покрај тоа морате да изброите барем 10 движења на ден, обично меѓу 8 и 17 часот. Во спротивно обратете се кај својот доктор.

Мама во 39. недела


Телото се подготвува за породување. Плодот кај прворотката се спушта, вратот и грлото на матката омекнуваат, а можат веќе да почнат и да се отвараат. Некои гинеколози во последните недели, односно денови од бременоста прават вагинален преглед со кој проверуваат дали грлото на матката се отвара. Без разлика каква е состојбата на грлото на матката, никој не може со сигурност да каже кога точно ќе почне породувањето. <
Повеќе


Плод во 39. недела


Лануго, нежните влакненца кои го покриваа телото на плодот, се изгубиле, белите дробови сега се подготвени за самостоен живот и сето тоа покажува дека фетусот полека се подготвува за породување. Немојте да се изненадите доколку некое влакненце остане по телото и после породувањето, пред се на рамениците и ушите. Тоа не значи дека засекогаш ќе останат таму. Брзо по породувањето и тие ќе паднат. <
Повеќе


Тато во 39. недела


На вашето бебе ќе му посакате добредојде на овој свет и со наздравување. Подгответе шише шампањско со кое ќе наздравите, а размислете и на кој начин ќе го честите семејството и пријателите. Секако дека е добро да се направи веселба, но немојте да ја преминете границата на добриот вкус. Приредете уба...
Повеќе


Мали слатки тајни


Поголемиот број трудници загрижени се поради настанување на стрии. Проблемот е во тоа што тие не се губат по породувањето. Иако не можеме со гаранција да кажеме дека со мачкање на креми потполно ќе ги избегнете, но така барем ќе ги ублажите. Стриите настануваат како последица на растегнување на кожата која притоа пука. Во бременоста имаат црвенкаста или сина боја, а по породувањето помалку се приметуваат бидејќи ја губат бојата. Но сеедно вие се гордеете со своето стоамче: стриите се диплома за мене.

Слична содржина


Претходна недела: 38. недела
Следна недела: 40. неделаСлични артикли:
Велигден – најубавиот христијански празник
Рубеола
Календар на вакцинација
Ланолин - лек за воспалени и напукнати брадавициАнкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?