|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Бременоста во животот на една жена е исклучителен период и зависно од чувствителноста и нејзиниот карактер може да ја доживее како единствено и неповторливо искуство, жртвување и тест на издржливост, емоционален тобоган, спиритуално патување.

image
/11


Во овој дел од животот жената се соочува со многу прашања и дилеми кои ги носи самата бременост, зашто во целост и се менува животот. Почнувајќи од фактот дека станува родител, доаѓа нов член во семејството, секојдневните промени што се случуваат во телото, „лудувањето“ на хормоните... . Сево ова е голем товар и ако дозволите да ве надвладее ќе биде товар и за бебето. Затоа потрудете се, размислете и најдете начин како да се ослободите, да го намалите или целосно да го неутрализирате стресот, зашто ниедна мајка не сака да роди „нервозно" бебе. Бебето ќе биде одраз на она што бевте вие во текот на бременоста.

Како да се релаксирате?

За да се заштитите и себеси и своето поколение практикувајте ја релаксацијата, треба само секојдневно да одделите 10-20 минути. Не е потребно многу време, ниту многу труд, а сепак она што ќе го добиете е неспоредливо многу. Можете да си пуштите и тивка и нежна музика, неутрална која нема да ви буди асоцијации, а ќе ви помогне во опуштањето.

После релаксацијате ќе се чувствувате целосно одморени, полни со елан и можете да ги завршите сите обврски кои ве очекуваат. И најважното од сé е тоа што придобивките од релаксацијата ги чувствува и бебето - вашата опуштеност, смиреност и внатрешна среќа се и негови: 

-       легнете странично на левата страна,

-       свијте ги колената и поставете перниче помеѓу нив

-       грбот, вратот и главата се во права линија

-       и под главата т.е. вратот поставете перниче

-       рацете поставете ги како што ви е најудобно

-       затворете ги очите и вниманието свртете го на телото

-       свесно отпуштете ја секоја зона од телото поединечно, почнувајќи од стапалата, па се до мускулите на лицето (опуштете ги стапалата, потколениците, надколениците, стомакот, грбот, градите, дланките, подлактиците, надлактиците, рамената, вратот и лицето).

-       ако некоја зона ја чуствувате понапната, задржете се подолго време на неа

-       потоа чувствувајте како се смирува дишењето и само набљудувајте го свесно процесот на вдишување и издишување

-       со тоа се смирува и умот, и во тишината во која се наоѓате лесно воспоставувате комуникација со себеси и со бебето   Но не заборавајте - релаксацијата не е само лежење со затворени очи, јогиската релаксација е свесна ментална активност која ве води во вашата внатрешност и ве враќа на вашата вистинска природа. Го пронаоѓа вашиот внатрешен мир и тишина и тогаш, покрај чуството за себеси, го откривате и присуството на другата душа која ја носите во вашето тело 9 месеци. Воспоставувате внатрешен контакт со бебето, на вистински емоционален начин, кој претставува и духовен чин, зашто сте свесни за животот кој расте во вас, сте создавател и креатор на едно чудо кое започнува на микроскопско ниво, но го има целиот потенцијал да стане голем човек.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Разговор со Кате @lilys.daughter.kitchen
Мајка е на три деца (13,10,2), сопруга, а преку нејзиниот инстаграм профил секојдневно ни дава пристап до своето секојд...
5
Сите предности од морската вода
Сите неизмерно се радуваме на почетокот на летото, бидејќи тоа значи дека сезоната на годишни одмори и одењето на море е...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Анкета

seuste nemame imence
kaja123

se blizi terminot, a bebeto seuste nema ime. vazno e deka izborot se namali, pa zatoa ve molam za pomos. isto taka, dobredojdeni se i novi predlozi

Jakov (38%)

Maksim (45%)

Teon (17%)


Број на сите гласови: 151

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!