|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 8 години


До вчера беше бебе, кога ли толку порасна...?

Иако децата се веќе големи, сеуште им треба доста спиење за правилен развој. Колку ќе биде тоа зависи од детето, но задолжително секоја вечер треба да одат во кревет во исто време. Од прилика им треба од 9-10 часа ноќно спиење. Децата кои недоволно спијат заостануваат во растот, нервозни се, лошо расположени и не дружељубиви. Тие не се успешни толку во училиште, затоа што нивниот мозок не е доволно одморен па заради тоа можноста за помнење е намалена. Ако имате проблеми со спиењето на детето размислете дали Вашето дете доволно престојува на свеж воздух. Попладневната активност или долгата прошетка, понекогаш прават чуда.


Развој на детето: Развојни фази


Промени на телото
Доаѓа период кога детето веќе не расте толку брзо. Масните наслаги исчезнуваат, а нозете изгледаат подолги. На момчињата им се шират рамената, а на девојчињата колковите. Устата се полни со заби.

>> Повеќе


Развој на детето: Односи со врсниците


Врсниците стануваат се поважни
Тешко е да се каже дали осумгодишно дете повеќе сака да игра со играчки, или да се дружи со пријателите, зависи од детето. Некои деца на оваа возраст сеуште сакаат да си играат со количина, девојчињата сеуште си играат со кукли што не е ништо чудно во развојот на детето. Тоа зависи од темпераментот на детето, динамичниот однос во фамилијата, од тоа дали на детето му се посветува доволно внимание и сл. Ако детето има доволно внимание, повеќе ќе се посвети на семејните активности, во спротивно ќе се повлече во фантастичниот свет на играчките, компјутерот, телевизорот .

>> Повеќе


Развој на детето: Исхрана


Децата нека имаат во својата исхрана доволно масти затоа што тие се клучни за нормален раст и развој. Денес многу родители се плашат од дебелина, па затоа на децата им ги ограничуваат мастите во исхраната. Некои истражувања покажуваат дека мастите треба да бидат третина од сите калории. Но внимателно! Нека не бидат заситените масти од пржените компирчиња, колачите или мрсното месо. Мастите треба да бидамтквалитетни и здрави, тоа се масти од риба, лешници бадеми, семки од тиква и ореви. Треба да знаете дека многу витамини, на пример витаминот А кои единствено се разградуваат во мастите, значи дека телото ги апсорбира единствено во комбинација со масти.

Едно мени за цело семејство

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Болки при растење
Во парните претшколски години се јавуваат т.н. болки при растење. Причината за нив е непозната, се претпоставува дека причина за нив се коскената срцевина, мускулите и лигаментите. Се појавуваат во фаза на забрзан раст на детето, посебно кај поживите и понемирни деца. Детето чувствува јаки, тапи болки во потколениците и листовите, навечер кога се обидува да заспие, или во текот на спиењето.

>> Повеќе


Развој на детето: Детето и спортот


Моторички развој
Моториката на осумгодишно дете е слична како на седумгодишно но на сите подрачја тие напредуваат бидејќи се физички поразвиени. Што повеќе активно време поминувате со нив толку подобар ќе биди нивниот физички развој. Досега не постоеја поголеми разлики меѓу половите, но сега почнуваат да се забележуваат заради промените во физичкиот развој. Девојчињата се повеќе одушевени од активностите во кои доаѓа до израз нивната подвижност, смислата за ритам и музика и естетското движење. Заради тоа се запишуваат на балет, ритмичка гимнастика, пливање, се повеќе се насочуваат на естетски спортови, а исто така сакаат да се дружат со животни. Тоа пред се е јавање. Исто така се вклучуваат во игри со топка, скијање, боречки спортови, планинарење и сл.

>> Повеќе


Развој на детето: Добро е да се знае


Развод на родителите
За детето разводот на родителите (освен смртта) е најтрагичниот настан во цел живот, затоа што целокупниот живот се променува. Разводот не е еднократен проблем, туку проблем кој трае и трае. Почнува со кавги и негативно расположение дома, продолжува со развод, можни кавги меѓу родителите и после разводот, често и конфликти околу старателството. Да не ја споменуваме и преселбата која следи по разводот и подоцнежното прилагодување на новите брачни партнери, полубраќа и полусестри...Во секој случај разводот е процес при кој тагата е измешана со лутина и страв.

>> Повеќе

Слична содржина


Претходен период: Возраст 7 годиниСлични артикли:Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?