|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 12 недели


Мачнината ја чувствувате се помалку. Да, секако... Добро, барем така би требало да биде.

Сеуште можеби имате мачнини или чувствувате замор. Тоа би требало наскоро да престане, а некои трудници ќе ги чувствуваат уште некоја недела.

Со ултразвучниот тест кој се вика нухална бразда се утврдува ризикот од Даунов синдром, односно трисомија 21. хромозом во плодот. Тоа е најчеста хромозомска неправилност кај живородените деца. До промени кај повеќето доаѓа случајно, во моментот на созревање на половите клетки кај еден од родителите, најчесто мајката. Стручните лица на сите трудници им го препорачуваат овој преглед!

Мама во 12. недела


Првото тромесечје наскоро ќе заврши, а со тоа и најкритичниот дел од развојот на плодот. Општата состојба би требало да се промени, но вистина е дека и понатаму можат да ве мачат главоболки. Овој пат поради зголемено количество на крвта во телото. Ако главоболката стане неподнослива, не одложувајте, барајте лекарски совет! Некои трудници се полни со енергија и креативни идеи за изгледот на детската соба, каква количка ќе изберат и каква облека ќе купат за своето бебенце... Други пак со доза на страв гледаат на иднината. Само без грижа, имате уште многу време да се запознаете со тоа мало човече кое расте под вашето срце! <
Повеќе


Плод во 12. недела


Постелката почнува да ја врши својата задача и го обезбедува плодот со кислород и хранливи состојки кои му се потребни за растење и развој. <
Повеќе


Тато во 12. недела


Кога веќе зборуваме за нухална транслуценција (бразда) – одете со идната мајка на тој преглед. Кај многу гинеколози присутството на таткото е посакувано. Прв пат ќе можете да го видите своето дете. И верувајте, по тоа искуство бременоста нема да ви се чини имагинарна. И уште нешто, многу татковци од...
Повеќе


Мали слатки тајни


Ако ве фати безволност или сте почувствувале замор, најдобар лек е релаксирачки разговор со другарките. Организирајте дружење со здрава храна, одвојте време за себе, после породувањето ќе помине многу време пред да можете повоторно опуштено да се дружите. Вистина е дека за тоа време детето ќе може слободно да го оставите на тато, баба или тетка, но верувајте вашите мисли постојано ќе ви бидат кај него.

Слична содржина


Претходна недела: 11. недела
Следна недела: 13. неделаСлични артикли:Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?