|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 14 недели


Што имаат заедничко трудница и средношколка? Полудени хормони.

Во овој период кај некои трудници се јавува таканаречената linea negra, темна вертикална линија која се протега од врвот на стомакот до срамната коска. Настанува како резултат на зголеменото дејство на естрогенот врз меланоцитите, клетки кои го произведуваат кожниот пигмент – меланин. Темната линија по породувањето се губи. Некои трудници приметуваат дека и жилите на градите стануваат се поизразени и брадавиците потемни. Сето тоа е дел од подготовката на градите за доење.

Мама во 14. недела


Бременоста напредува со неверојатна брзина! Матката расте и сега е голема како грејпфрут. А кога сме веќе кај грејпфрутот, дали денес јадевте некоја витаминска ужина? Не заборавајте дека здравата исхрана се уште е на прво место! <
Повеќе


Плод во 14. недела


Исто како и бременоста и плодот неверојатно брзо напредува и се развива. Сега е голем дури 12,5 см. Плодот и понатаму мочка, а одвреме навреме вежба и дишење така што голта плодова вода, го поместува градниот кош, а со тоа и белите дробови кои во овој период се во фаза на најголемо развивање. <
Повеќе


Тато во 14. недела


Дали ве интересира како изгледа вашето дете во матката? Пред некое време е објавена книга на Стјуарт Кембел со наслов »Погледни како растам!«. Во неа е прикажан тродимензионално развојот на плодот по недели на бременоста. Многу интересна книга! Можете дури и да ја подарите.
Повеќе


Мали слатки тајни


Знаејќи дека плодот слуша се што се случува околу него, би можеле да одите на концерт. Изборот е ваш, а веќе за неколку месеци, поточно за година дена повеќе нема да биде така. Ќе слушате исклучиво музика по желба на вашето дете. Сеедно ви годи ли класична музика или некој подив ритам, важно е само да не биде прегласно. И еден совет: одберете настан на кој ќе можете да седите... а би можеле и да се потсетите на детските песнички.

Слична содржина


Претходна недела: 13. недела
Следна недела: 15. неделаСлични артикли:Анкета

Od koga?
Jana9

Od koja vozrast vasite deca spijat sami vo svojata soba?

1-2 godini (33%)

2-3 godini (33%)

3-4 godini (0%)

4-5 godini (0%)

5-6 godini (0%)

6 godini ... (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!