|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Плод во 14. неделаИсто како и бременоста и плодот неверојатно брзо напредува и се развива. Сега е голем дури 12,5 см. Плодот и понатаму мочка, а одвреме навреме вежба и дишење така што голта плодова вода, го поместува градниот кош, а со тоа и белите дробови кои во овој период се во фаза на најголемо развивање.

Очите и ушите продолжуваат да го формираат лицето, вратот се продолжува, така да муцето не лежи веќе на градите.

Плодот се учи да ги поместува рацете. Иако движењата во оваа фаза сеуште се рефлексни, рацете сепак се поместуваат. За жал, мајката тоа засега сеуште не може да го почувствува. Уште малку трпение и првите движења ќе ги почувствувате.

Постелката сега во потполност ја превзема задачата, како хранење, така и лачење и на плодот му ги обезбедува сите потребни материи и безбедна околина за понатамошен развој


Прочитајте уште


>>  Мама во 14. недела
>>  Тато во 14. неделаАнкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?