|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Се за породувањето – чекор по чекор

Автор: Редакција Рингераја | 22.6.2020
image

Проучете ги фазите кои ве чекаат од првите болки до собата за породување, како во овие фази ќе се чувствувате вие и кои работи можат да ви го олеснат нивниот тек

Како да ги ублажите контракциите?

Автор: Редакција Рингераја | 20.6.2020
image

Сите мајки сонуваат за природно породување, со употреба на што помалку лекови. Но, кога ќе почнат контракциите, како да се совладаат болките? Еве неколку методи кои ќе ви помогнат да ги контролирате болките

Кои се знаците на инфекција по царски рез?

Автор: Редакција Рингераја | 7.6.2020
image

Инцизија и инфекции на матката се релативно чести по царски рез. Дознајте за вообичаените симптоми на инфекција по царски рез, плус совети за спречување на инфекција

Видео: Низ колку слоеви се изведува царскиот рез?

Автор: Редакција Рингераја | 21.5.2020
image

Рачна изработка на она што навистина се случува за време на царскиот рез. Ова видео не е ништо помалку од неверојатно!

Водич за трудници и коронавирус

Автор: Министерство за здравство | 15.5.2020
image

Министерството за здравство изготви препораки и брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19, во соработка со УНФПА и ХЕРА

Што треба да подготвите за бебето пред породување?

Автор: Редакција Рингераја | 8.5.2020
image

Сите родители со посебно возбудување се подготвуваат за доаѓањето на бебето на овој свет, а со желбата на своето малечко да му го овозможат најдоброто понекогаш може да се случи да претераат со листата за купување

Зошто е важно да не се плашите од породувањето?

Автор: Редакција Рингераја | 5.5.2020
image

Најчестата емоција и најчестата причина за стрес и чувство на неизвесност кај бремените жени е стравот од породување. Многу бремени жени сега ќе се прашуваат дали е воопшто можно да не се плашиме од породувањето? Одговорот е да...

Што се случува со бебето 24 часа пред раѓањето?

Автор: Редакција Рингераја | 28.4.2020
image

Секоја мајка сака да ги споделува своите искуства за време на породувањето, без разлика дали е лесно или тешко, а приказните честопати се исполнети со приказни за болка кога породувањето е природно. Но никогаш не се зборува што чувствува бебето...

Мамичке, биди горда што се породи со царски рез!

Автор: Редакција Рингераја | 25.4.2020
image

Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање со царски рез, или поглед на разочарување за новата мајка која се породила на тој начин?

Дали вагиналното раѓање влијае на телото на бебето

Автор: Редакција Рингераја | 26.11.2019
image

Бременоста, породувањето и раѓањето бараат неверојатна физичка сила од жената. Последните истражувања покажуваат колку главата на бебето е туркана и искривена за време на вагиналното породување

СТРАНА 1 ОД 10


Анкета

М-Ж Пријателство
predrag

Можат ли машките и женските да бидат најдобри пријатели?

Да но тоа прераснува во љубов (20%)

Да можат (42%)

Не можат, секогаш некој ќе се вљуби (25%)

Пријателство меѓу машки и женски не постои (13%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!