|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 7 години


Веќе имате кој да Ви помага околу домашните обврски!

Ако детето сеуште не Ви помага во домашните обврски, сега е крајно време да го навикнете на нив. Обидете се правилата да ги направите што поинтересни, слушајте музика додека работите, или заиграјте заедно со детето. Детето може да Ви помогне така што ќе ги сортира алиштата, ќе ја постави и раскрене масата, ќе се јави на телефон, ќе ги стави чиниите во машина и ќе ги извади, ќе ги навади цвеќињата, ќе ги фрли отпадоците и ќе ја донесе поштата... Не заборавајте да му заблагодарите за помошта! Кажете му колку многу Ви значи неговата помош и поттикнете го да Ви помогне во иднина.


Развој на детето: Развојни фази


Промени на телото
Доаѓа период кога детето веќе не расте толку брзо. Масните наслаги исчезнуваат, нозете изгледаат подолги, во споредба со остатокот од телото. На момчињата им се шират рамената, а на девојчињата колковите.

>> Повеќе


Развој на детето: Односи со врсниците


Промени во социјалното однесување
Кај седумгодишните деца лесно се забележуваат промени во социјалното однесување. Се зголемува способноста за емпатија, склопувањето нови пријателства, давање помош, интерес за дружење со врсниците, но и натпреварување. Се намалува зависноста и поврзаноста со родителите (папочната врвца, во симболичка смисла, со мајката се прекинува) се зголемува поврзаноста со врсниците, иако е најочигледна во периодот на адолесценција.

>> Повеќе


Развој на детето: Исхрана


Важна е редовната исхрана
Непримерениот избор на прехранбени продукти и нередовната исхрана можат да предизвикаат намалена отпорност на организмот. Добрата мешовита исхрана содржи месо, јајца, риба, сирење, млеко, свежо овошје и зеленчук. Комбинацијата од тие продукти е важна за здравјето бидејќи содржи многу нутритиенти кои се потребни за правилен раст и развој.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Стални заби
На детето меѓу петтата и шестата година му никнуваат првите стални катници, шестки. Меѓу шестата и осмата година следуваат средните секачи, а од седмата до деветтата година страничните секачи. Меѓу осмата и десеттата година никнуваат четворките, година дена подоцна тројките и после тоа петките. Меѓу 12. и 14. година никнуваат седумките. Осумките може да никнат набрзо по седумките, меѓу 18. и 26. година, или никогаш. Бројот на забите, заедно со осумките е 32. Еволуцискиот развој води кон намалување на бројот на забите, заради тоа често фалат некои заби. Најчесто фалат осумките, петките или двојките.

>> Повеќе


Развој на детето: Детето и спортот


На детето, без оглед на возраста, потребно му е секојдневно движење – уште откако беше доенче. Заради тоа е идеално ако децата секојдневно по еден час, се бават со некаква спортска активност. Некои деца, во основното училиште, не совладуваат доволно трчање, фрлање, скокање, лазење, одење на сите четири....тоа значи дека во претшколската возраст помалку се движеле, односно немале можност да бидат активни под стручен надзор. Ако децата помалку се движат имаат поголем ризик од заболување од разни болести. Редовната активност на движење е важен развоен поттик бидејќи е корисна за јакнење и зачувување на здравјето како и за обликување на навики кои гарантираат здрав живот.

>> Повеќе


Развој на детето: Добро е да се знае


Ноќно мокрење
Иако ноќното мокрење е непријатно искуство за Вас и Вашето дете, тоа е честа појава и сосема вообичаена фаза во развојот на детето. Уште од 5 години 20% од децата повремено мократ во креветот. Кај момчињата оваа потешкотија се јавува двапати повеќе отколку кај девојчињата.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


Надарени деца се оние кои на IQ-тестовите имаат повеќе од 140 бодови, а многу надарени се оние со повеќе од 170 бодови.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 6 години
Следен период: Возраст 8 годиниСлични артикли:Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?