|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Последен месец од бременоста: Позиции на бебето

Редакција Рингераја, 21.9.2020
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема многу простор за вртење. Позицијата на вашето бебе станува поважна како што се ближи датумот на породување

/11


Вашиот лекар постојано ја проценува позицијата на вашето бебе во матката, особено во текот на последниот месец. Внимавајте и откријте што значи кога вашиот лекар користи зборови како предна, задна, обратна или попречни за да ја опише позицијата на вашето бебе. Исто така, ќе научите што да правите ако вашето бебе не е во најдобра позиција пред датумот на породување.

 

Предна или фронтална позиција: Бебето е со главата надолу, со лицето свртено кон грбот. Брадата на бебето е подготвена да влезе во карлицата. Бебето е во состојба да ги свитка главата и вратот и да ја вметне брадата во градите. Ова обично се нарекува цефалична презентација. Најтесниот дел од главата може да го притисне грлото на матката и да му помогне да се отвори за време на породувањето. Повеќето бебиња обично се сместуваат во главата надолу во опсег од 33 до 36 недела. Ова е идеална и најбезбедна позиција за породување.

 

Задна позиција: Бебето е свртено со главата надолу, но неговото лице е поставено кон вашиот стомак наместо кон грбот. Ова обично се нарекува окципито-постериорна позиција (ОП). Во првата фаза на породувањето, околу една десетина до една третина од бебињата се во оваа позиција. Повеќето од овие бебиња спонтано ќе се ротираат за да се наместат во вистинската насока пред раѓањето. Но, во 10-12 проценти од случаите, бебето не ротира. Бебе во оваа позиција ги зголемува шансите да имате подолго породување со силна болка во грбот. Може да биде потребен епидурал за да се намали дел од болката за време на породувањето.

 

Обратна позиција: Бебето е поставено со задникот или нозете кон грлото на матката. Постојат три варијации на презентација:

 

Кога задникот е насочен кон породилниот канал (надолу), со нозете свиткани во колената. Стапалата се во близина на задникот.

Задникот е насочен кон породилниот канал, но нозете на бебето се исправени нагоре пред неговото тело и нозете се во близина на главата.

Едното или обете нозе на бебето се насочени надолу кон породилниот канал.

 

Ваквата позицијата не е идеална за породување. Се јавува кај приближно едно на секои 25 породувања. Иако поголемиот дел од бебињата се раѓаат здрави, тие можат да имаат поголем ризик од дефекти при раѓање или траума за време на породувањето. При породување, главата на бебето е последниот дел од телото што излегува од вагината, што го отежнува поминувањето низ породилниот канал. Оваа позиција може да биде и проблематична бидејќи го зголемува ризикот од формирање на јамка со папочната врвца што може да предизвика повреда на бебето доколку родилката се породи вагинално.

 

Вашиот лекар ќе разговара со вас за опциите за вртење на бебето во правилна позиција, пред породување последните недели. Може да предложи техника наречена External cephalic version (ECV). Оваа постапка вклучува притисок врз стомакот. Можеби е непријатно за вас, но не е опасно. Срцевиот ритам на бебето ќе се следи многу внимателно и постапката ќе се прекине веднаш доколку се појави проблем. Оваа техника е успешна во половина од случаите.

 

Ако ECV не успее, можеби ќе ви треба породување со царски рез со цел безбедно да се роди бебето.

 

Попречна позиција: Бебето лежи хоризонтално во матката. Оваа позиција е позната како попречна позиција. Исклучително ретко е при породување, бидејќи повеќето бебиња ќе се превртат со главата надолу пред датумот на породување. Ако не, за бебињата во оваа позиција ќе биде потребно породување со царски рез. Ова е затоа што постои мал ризик од пад на папочната врвца (излегување од матката пред бебето) кога ќе ви истече водата. Пролапсот на папочната врвца е ситуација за итна медицинска помош, а бебето мора да се породи многу брзо преку царски рез, ако тоа се случи.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
4
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
4
Бременост 32-ра недела
Веќе сум голем...вежбам дишење
4
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?