|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 17 недели


Една стара изрека вели: секоја бременост чини еден заб. Затоа подобро посете забар.

Плодот во овој период неверојатно брзо расте, затоа можете да приметите и добивање во тежината. До сега трудницата во просек добиваше од 2 до 4,5 кг. Иако, како што веќе кажавме зборуваме за просек, секоја идна мамичка е приказна за себе. Ве потсетуваме дека мора да пиете доволно течности! Стручните лица препорачуваат 8 чаши течности, рамномерно распоредени.

Мама во 17. недела


Стомакот расте, матката сега достигнува до половина на стомакот, меѓу срамната коска и папокот. Овој период се јавува уште еден знак на бременоста. Постојано ви е топло и се препотувате, иако надвор е ладно? Потењето настанува како резултат на зголеменото количество на крв во вашето тело и хормоните. И веќе споменатиот полн нос и зголемен вагинален секрет се класични симптоми на бременоста, кои ќе исчезнат после породувањето. <
Повеќе


Плод во 17. недела


Плодот е повторно во фаза на брзо растење, бидејќи под кожата собира масти. До крајот на бременоста ќе има собрано количински од 2 до 6 % од својата тежина. Насобраните масти ќе му помогнат по раѓањето да ја задржи во рамнотежа својата телесна температура. <
Повеќе


Тато во 17. недела


Идната мајка наскоро, нормално ако досега не е, ќе ги почувствува движењата на бебето. За жал тие движења сеуште не можете да ги почувствувате вие, бидејќи на почетокот се многу нежни. Но и покрај тоа, можете да бидете во контакт со вашето бебе галејќи го стомакот, а можете и мамичка да ја намачкате со крем против стрии. Тоа добро ќе и дојде, а вие ќе бидете корисни. И не заборавајте, бидете нежни! <
Повеќе


Мали слатки тајни


Денот започнете го кај фризерот или козметичарката. Новата фризура и масажата на лицето нека бидат ваш сојузник на патот кон мајчинството. А сметката, може да му ја доставите на идниот татко.

Слична содржина


Претходна недела: 16. недела
Следна недела: 18. неделаСлични артикли:
Синдром на полицистични јајнициАнкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?