|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 20 недели


Во стомакот имате една мала, ситна точка, која од ден на ден се повеќе станува голема.

Честитаме, ја преживеавте првата половина од бременоста. Доаѓа период на брзо растење на матката, затоа стомакот видливо се напнува. Плодот ја притиска бешиката, па често мокрите. Некои трудници малку потешко дишат, бидејќи внатрешните органи, пред се желудникот, поради растењето на матката ги притискаат белите дробови. Оваа недела на ред е ултразвучен преглед кој се вика морфологија. Испитувањето е многу важно, бидејќи гинекологот детално го прегледува плодот и дава конечно мислење за развојот.

Мама во 20. недела


Стомакот видливо се затегнува, а плодот повторно почна да ја притиска бешиката, па затоа почесто одите во тоалет. Некои трудници малку потешко дишат, бидејќи внатрешните органи, пред се желудникот, поради растењето на матката ги притискаат белите дробови. Ова чувство може да потрае додека плодот не се спушти ниско, неколку недели пред породувањето. Нема правило кога плодот се спушта во породилниот канал, иако обично кај првата бременост тоа се случува 4 – 6 недела пред породувањето, а кај следните бремености обично и не се спушта. Породувањето кај трудниците кои родиле веќе еднаш се одвива на сосема поинаков начин. Ако по спуштањето почувствувате дека полесно дишете, повторно ве чека многу често одење во тоалет, бидејќи плодот повоторно силно ќе ја притиска бешиката. Но, до таму е сеуште долг патот... <
Повеќе


Плод во 20. недела


Плодот е сега приближно голем 25 см, а тежок околу 300 грама. Освен коса, сега почнуваат да растат веѓите и трепките. Целото тело и лице е прекриено со нежни влакненца кои кај повеќето бебиња паѓаат пред нивното раѓање. На девојчињата оваа недела почнува да им се развива матката, а потоа на ред доаѓа и вагиналниот канал. <
Повеќе


Тато во 20. недела


Вие и идната мајка повторно би требало да се распрашате за посета на училиште за идни родители во ваша близина. Училиштата за родители различно се организирани, понекогаш предавања има секој ден, а некогаш се распоредени во тек на цел месец. Доколку имате многу обврски, можете да се запознаедте со о...
Повеќе


Мали слатки тајни


Во бременоста е препорачливо да се носат пријатни чевли кои немаат превисока пета. Немате такви во својот ормар? Значи, тоа е причина за купување на нов пар чевли.

Слична содржина


Претходна недела: 19. недела
Следна недела: 21. неделаСлични артикли:Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?