|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 3 години


Дали некогаш сте изброиле колку пати во денот детето го поставува прашањето “Зошто”?

Дали знаете толку да броите...?

Децата многу сакаат да цртаат. Ја користат секоја прилика, или подобро, секоја површина за тоа. Како да ги спречите децата да цртаат по ѕидовите? Прво треба да разберете зошто детето сака да црта по ѕидовите. Од една страна затоа што обожава цртање и сака да обои се што ќе му дојде под рака. Од друга страна развојот на телото му овозможува подобар надзор над раката, кога ја има пред себе, отколку кога ја гледа надолу. Ако раката е пред него, координацијата помеѓу раката и очите е многу подобра. Тоа за него значи дека неговите уметнички креации ќе бидат попрецизни и поубави ако се нацртани на ѕид, отколку на хартија која е на маса.


Развој на детето: Развојни фази


Моторички развој
Тригодишните и четиригодишните деца се многу вешти во движењата. Лесно трчаат, потскокнуваат, одат на прсти, се качуваат по скали со наизменични чекори. При качување по скали сеуште застануваат на секоја скала со двете нозе. Одењето наназад и возење на трицикл се вистински предизвик.

>> Повеќе


Развој на детето: Исхрана


Едно мени за цело семејство
Родителите се одговорни што, кога и како, па и која храна ќе му ја понудат на детето. Децата најмногу сакаат продукти богати со скроб (компир, ориз, тестенини и леб), а помалку месо и зеленчук. Немојте да го принудувате детето да јаде храна која не ја сака, но и немојте премногу да му дозволувате. Менито нека биде исто за цело семејство.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Страв од доктор
Некои деца се плашат од доктори. Веројатно им останало во сеќавање некое непријатно искуство. Можеби тоа не е поврзано лично со докторот, туку со некоја несреќа после која детето морало да посети лекар, или со болест од која се чувствувало лошо.

>> Повеќе


Развој на детето: Спиење


Потешкотии со спиењето
На тригодишно дете му се потребни 10-12 часа ноќно спиење и понекогаш и двочасовен одмор во текот на денот. Ноќното будење на децата претставува вистински проблем во семејството. Уште полошо е ако детето не сака да заспие навечер. Тоа за родителите е исцрпувачко. Тригодишното дете е во период на учење на своето тело и се прашува дали спиењето му е вистински потребно. Се грижи дека нешто ќе пропушти ако спие. Понекогаш се плаши да заспие и заради грижата дека нема да бидете покрај него кога ќе се разбуди. Сето тоа може да бидат причини заради кои децата не сакаат да одат во кревет.

>> Повеќе


Развој на детето: Си играме


Да го поттикнеме читањето!
За претшколското дете средбата со книгата е многу важна. Родителите можат да имаат важно влијание на детскиот однос кон книгата. Читањето приказни за добра ноќ нека Ви биде весело. Соживејте се со приказната и направете убава атмосфера. Книгите го шират детскиот фонд на зборови и ја поттикнуваат фантазијата. Читањето на книги е многу важно за успешно учење во иднина. Преку нив децата ги запознаваат буквите, пишаните зборови и техниките на читање. Заради тоа погрижете се детето да има на располагање многу сликовници, книги и детски списанија во текот на денот. Разговарајте со него за прочитаното. Прашајте го за приказната, за илустрациите и допуштете му да ја заврши или повтори приказната. Нека не Ви биде тешко истата приказна да ја читате повторно и повторно, ако детето така сака. Уживајте!

>> Повеќе


Развој на детето: Добро е да се знае


Тато каде си?
Во овој период се зголемува потребата за таткото, кај двата пола. При старост од 3-4 години кај децата почнува да се обликува јасно чувство за машкост. Тогаш односот со таткото станува многу важен, ако не и најважен. Преку идентификување со таткото детето развива и утврдува самодоверба и добро чувство за својот пол. Ако таткото го следи синот во развојот и притоа го поттикнува , детето се чувствува сакано од страна на личноста која ја имитира во се.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


За деца помали од три години еден час дневно гледање на телевизија, влијае на учењето.Ако гледањето телевизија се зголеми на три часа дневно, влијанието е големо и секако негативно.За повеќето семејства телевизијата е дел од секојдневието и тешко е децата да се држат подалеку, односно да се спречат да гледаат.Сепак, до третата година од животот, трудете се да го занимавате со нешто друго, бидејќи од гледање телевизија нема никаква корист.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 2 години
Следен период: Возраст 4 годиниСлични артикли:Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?