|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фолна киселина во пренаталниот период
21.6.2009 13:55:37   
Палешка РР
Значењето на фолната киселина за одржување на здравјето на организмот
Фолната киселина, витаминот од комплексот на Б витамини, е клучен фактор во синтезата на DNA, т.е., во градењето на сите нови клетки и на клетките на плодот. Од самиот почеток на бременоста двојно се зголемени потребите за фолна киселина. Доколку во текот на бременоста не се внесува доволна количина на фолна киселина, може да дојде до нејзин дефицит во организмот.
Фолната киселина е термолабилна и во голема мерка се уништува со преработката на храната.

Како делува фолната киселина?
Фолната киселина е неопходна за синтеза на ДНК, значи за изградба на сите нови клетки, па според тоа, и на клетките на плодот (фетусот). Ако во овој период нема доволно фолна киселина, може да дојде до појава на дефекти на плодот. Токму поради тоа, во раниот период на бременоста неопходно е редовно снабдување на организмот со доволни количини на фолна киселина.
Потребите за фолна кислеина во периодот на бременоста се значително поголеми од препорачаните дневни количини (RDA). Превенцијата на малформациите на плодот (расцепена уста и непце, разни малформации на срцето, на р`бетниот мозок, на рацете и на нозете) се постигнува со земање на суплементи на фолна киселина.
Покрај тоа, фолната киселина директно е вклучена во изградбата на материјата S-adenozil-L-metionin (SAMe), од која во голема мерка зависи расположението. За да не расте нивото на хомоцистеинот во крвта, повторно е потребна фолна киселина. Според тоа, фолната киселина овде претставува прав заштитник.
Се покажало дека фолната киселина може да помогне и при целијакија, Crohn – ова болест, гингивит, улцерозен колит итн.

Каде ја има фолната киселина и дали е можен нејзин дефицит во организмот?
Најдобар природен извор на фолна киселина се: гравот, темнозеленото лиснато овошје, морковот, цитрусното овошје, кајсиите, пченичните р`кулци.
Разновидната исхрана би требала да обезбеди доволни количини на овој витамин за нормално функционирање на организмот. Неправилната и едноличната исхрана може да доведе до дефицит на фолна киселина, дури и во западните земји.
Истражувањата покажале дека има неочекувано голем број на луѓе со благ дефицит на фолна киселина, што надобро се гледа по тестот на хомоцистеинот во крвта. Малку фолна киселина – зголемен холецистеин. Зголемен холецистеин – зголемен ризик за срцев инфаркт и обратно. Всушност, превентивното земање на фолната киселина би можело да спречи 13 500 смртни случаи годишно од кардиоваскуларни заболувања во САД.
Дефицит на фолна кислеина е можен кај алкохоличарите и кај жените кои долго време користат контрацептивни таблети.

Дозирање, токсичност и интеракции
Бремените жени би требале да земаат од 400 до 800 /μg фолна киселина дневно, со цел да ги превенирааат малформациите на плодот. На другите жени им се препорачуваат дози од 400 /μg дневно. Интересно е дека фолната киселина од природните извори послабо искористува од синтетската фолна киселина во готовите препарати. Фолната киселина им се препорачува и на старите лица.
Општо, при користењето на фолната киселина нема несакани ефекти. Но, додавањето на фолна киселина во исхраната во доза од 100 x RDA може да предизвика интоксикација кај лицата со дефицит на витамин Б12, што има за последица оштетување на нервите. За среќа, ова ретко се случува. Имено, фолната киселина е неопходна да се искористи витаминот Б12 во организмот. Лековите против киселини во желудникот (антациди) ја блокираат апсорцијата на фолната киселина. Лековите против реума и рак можат да доведат до интеракции со фолната киселина.

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.6.2009 14:05:08 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.6.2009 14:00:45   
Палешка РР
Се препорачува да земате фолна киселина 3 месеци пред саканата бременост.
Знам дека тоа не се темпира, но кога веќе почнувате да работите на бебуш, земајте по една таблетка Тифол (препорака од гинеколог), а исто така и три месеци по зачнувањето.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.6.2009 14:10:12   
mami
пред да затруднам не пиев ама кога отидов кај мојот гинеколог за да потврди дека сум бремена прво тоа ми препиша, си ги испив уредно за три месеци и после се префрлив на мамавит

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.6.2009 14:34:06   
Палешка РР
Дали јадете во обилни количества зелени лиснати зеленчуци, портокали, сок од портокали (особено свежо исцеден сок), црн леб, ориз, тестенини или други житарици, зготвен сув грашок, грав или леќа? Бананите и оревите, лешниците и слични се, исто така, добри. Сите овие содржат еден важен Б витамин за жените, наречен фолна киселина (Б12). Докторите сега знаат дека недостигот од овој витамин придонесува во појавата на сериозни дефекти кај неродените деца наречени дефекти на невралната туба (канал) (neural tube defects), кои секоја година се јавуваат кај илјадници бебиња во светот. Недостигот на фолна киселина се мисли дека се одразува врз развојот кај бебињата, предизвикувајќи сериозни (понекогаш смртоносни) проблеми со мозокот и рбетот. Секоја жена која планира да забремени треба да јаде храна богата со фолна киселина и да пие таблети на фолна киселина со јачина од 0,5 мг секој ден барем еден месец пред да забремени и три месеци откако ќе забремени. Овие таблети се безбедни да се пијат за време на бременоста и можат да се купат од аптека и од продавници за здрава исхрана.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.5.2010 23:16:06   
Annet
Фала Палешка на овој совет.Јас пијам шумливи таблетки од Кругер и содржат фолна киселина 11,1 мг.витамини А,Ц и Е,селен,и мислам дека се добри.И се што си навела конзумирам.
Се спремам за user posted image user posted image по со времеuser posted image .поздравчеuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.5.2010 17:37:29   
bushavka
sega se zacleniv bidejki vidov deka stranava e prekrasna so prakrasni clenovi i soveti...sakam da ve pozdravam site i da ve prasam nesto....jas sum sega vo Italija....se obiduvame so mojot soprug da dobiemeuser posted image ...pa dali znaete da mi kazete pod koe ime moze da se najde tuka folnata kiselina.....ili moze da koristam samo sumlivi tableti....pozdrav uste ednas do site....se nadevam deka ke mi odgovorite...user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.5.2010 17:45:27   
denicka
dobre ni dojde bushavka.ti posakuvam ubava druzba so site nas user posted image user posted image user posted image
   pobar ja kako Folna Kiselina(ama na italijanskiuser posted image  ) ili tifol na krka. neznam tamu dali imate proizvodi od krka user posted image  bi trebalo vo aptekite da znaat za sto e folnata. pozdrav i pobaraj user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.5.2010 17:48:10   
bushavka
blagodaram denicka....i jas se nadevam na ubava druzba i ubavi i srekni novosti od site....blagodaram na odgovorot.ke pobaram i ke vidam dali ima..samo me interesira dali mora da se pie folnata kiselina pred zabremenuvanje ili moze i otkako ke doznaes deka si bremena...pozdravce

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.5.2010 17:54:07   
Julie1
Драга Бушавка еве дел од содржина на текст од Рингераја.мк

Фолна киселина е многу важна уште на самиот почеток на бременоста. Најдобро е препаратите со фолна киселина да ги земате уште неколку месеци пред забременувањето. Можете да ја земате во облик на таблети кои ги добивате во аптеки, а можете да ја најдете и во темнозелениот зеленчук. Недостаток на фолна киселина може да доведе дури и до побацување, предвремено одвојување на плацентата и помала тежина на новороденчето.

Целиот текст може да го прочиташ тука: КЛИК

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.5.2010 18:00:48   
bushavka
utre odam vo apteka da baram folna kiselina....iako seuste neznam dali sum user posted image ...pozz

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
14.5.2010 14:23:38   
prvenka
Ne skopdi folna kiselina i da ne si bremeni,a daj boze da siuser posted image Duri ja preporacuvaat da se pie pred da ostanes bremena....,srekno i ti posakuvam edno slatkouser posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 9:07:28   
bushavka
zemav i od utre pocnuvam da pijam...samo kazete mi dali se pie i za vreme na ciklusot ili togas treba da gi prekinam..pozdrav srckiii...user posted image

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 9:43:56   
Палешка РР
Да, се пие и за време на циклус user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 12:13:36   
Марко
Фолната киселина е многу битна и сега повеќе внимание обрнуваат докторите на ова, во право сте. Инаку и на мжи и препиша докторот таблетки кога дознавме дека е user posted image и редовно ги пиеше некое време.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 15:17:58   
bushavka
aj uste edno prasanje...treba da s epie sekoj den vo isto vreme ili ne e bitno toa...pred jadenje ili po jadenje?user posted image         user posted image

(Одговор на членот Марко)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 15:18:59   
arh_diz
Jas piev flna kiselina pred da zabremenam. A dozata treba da ja opredeli doktorot netreba da se zema na svoja raka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Марко)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.5.2010 15:52:28   
bushavka
draga arh_diz jas ja prasav mojata doktorka dali moze da zemam i taa mi kaza deka mozam, megjutoa ne ja prasav dali mora vo isto vreme i dali pred ili po jadenje....inaku taa mi dozvoli i mi kaza i od kolku mg da koristam...pa zatoa prasav ako znae nekoj da mi kaze a sigurna sum deka znaete...pozdravce...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 9:35:38   
none
kazete mi citam na forumot da pocnam follna da pijam i kolku se pijat na den i dali moze vitamini drugi da se pijat kazuvajte cekam odma da pocnam

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 10:17:31   
niki
Ноне за почеток фолна киселина и некој мултивитамини кои се наменети за трудници, понатаму ќе правиш секој месец анализа на крв и по потреба, во договор со гинекологот кој ти ја води бременоста може да земаш железо, магнезиум и сл. Утре појди на гинеколог да утврдиш бременост и консултирај се за сите овие прашања. Тој најдобро ќе ти каже за дозирање и начин на земање, а и ќе ти препорача кој препарат е најдобро да го земаш.
Најдобро е преку исхрана да се внесуваат потребните витамини и минерали, но во бременоста многу тешко да се постигне тоа.
< Поракaта ја уредил niki -- 6.6.2010 10:19:47 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 11:15:01   
arh_diz
None najdobro e da se konsultiras so tvojot ginekolog ne sekja bremena zena ima potreba od folna kiselina i od vitamini.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 11:35:46   
Палешка РР
Во првите три месеци се пие само Тифол и без да прашаш гинеколог, по една таблета дневно. За други витамини ти препорачувам да не земаш ништо без консултација. Мене ми препишаа Магнесол 150 и Ц-витамин во првите три месеци, заради годините user posted image Ако не ти ги спомне гинекологот прашај си сама, потсети го user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 12:52:09   
bushavka
i mojata doktorka mi kaza da si pijam samo folna kiselina do 12 nedela, za posle ke vidime.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2010 13:52:16   
Maca25
Јас пиев Тифол уште пред да забременам. Некаде околу 3-4 месеци пред тоа. Во бременоста пиев до 4 месец, а после преминав на витамини за трудници кои содржат фолна киселина.

А ноне драга, без препорака од доктор не земај лекови, макар тоа биле најобични витамини.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.6.2010 12:50:42   
oblace
zdravo na site......

Jas sum nov clen i skoro procitav se, i mene edna prijatelka mi preporaca deka mozam da pijam folna kiselina pred da planiram bebence. Iako toa ne se planira ke ja poslusam i ke pocnam da pijam mislam deka ne moze da mi nasteti....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.6.2010 22:56:48   
vezilka RR
Добредојде на форумов oblace, и се надевам дека убаво ќе се дружиме тука..Убаво ти кажала пријателката, фолната најдобро е да се пие три месеци пред забременувањето..арно ама како тоа никогаш не можеш точно да го потрефиш, секогаш го пиеме нешто подолго или нешто пократко. Важно е дека штета од тоа не можеш да имаш. Јас ја пиев скоро цела година user posted image

(Одговор на членот oblace)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?