|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.6.2010 0:02:49   
oblace
fala za ubavite zborovi......
jas veke pocnav da pijam folna pa ke vidime dali toa ke deluva......

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
13.7.2010 20:03:54   
Idna mamica
Jas pijam Tifol veke 8 meseci,ne e ograniceno vremeto koga treba da se pie,i jas se spremama za user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
23.9.2010 23:38:23   
humana
Здраво,јас сум нова на форумов,пред 6 месеци бев бремена и имав спонтан абортус и мислам дека ми е последица што непиев фолна киселина,сега планирам да останам пак и почнав да пијам бред да останам бремена.Се надевам дека сега ке успеам да го задрзам бебето.А све ова да биде полошо,како резултат на стресот добив ЛУПУС.user posted image ,се надевам дека ке биде сега се во ред и конечхо ке имамuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
23.9.2010 23:46:22   
Anushka
драга Хумана,
добредојдеuser posted image
Овој пат не само заради фолната киселина, ама и заради нас и Рингераја, дефинитивно ќе ти се оствари желбата да бидеш мама.
Ова ти го посакувам од се` срце на тебе и на сите кои се во РР и посакуваат рожба!

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 9:34:34   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

Здраво,јас сум нова на форумов,пред 6 месеци бев бремена и имав спонтан абортус и мислам дека ми е последица што непиев фолна киселина,сега планирам да останам пак и почнав да пијам бред да останам бремена.Се надевам дека сега ке успеам да го задрзам бебето.А све ова да биде полошо,како резултат на стресот добив ЛУПУС.user posted image ,се надевам дека ке биде сега се во ред и конечхо ке имамuser posted image
draga humana.neznaes kolku me izraduva sto si so nas...user posted image i sto ke ne druzis..i ne si sama,jas imam drugarka mnoooogu dobra koja isto taka e so lupus i ima veke 3 decinja.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 9:44:30   
кирова
zdravouser posted image
jas mislam deka samiot Doktor sto vi ja vodi bremenosta treba da vi kaze deka trebalo da piete folna k.

_____________________________

najvazen e duhot na vasiot odgovor***

(Одговор на членот oblace)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 11:40:44   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

Здраво,јас сум нова на форумов,пред 6 месеци бев бремена и имав спонтан абортус и мислам дека ми е последица што непиев фолна киселина,сега планирам да останам пак и почнав да пијам бред да останам бремена.Се надевам дека сега ке успеам да го задрзам бебето.А све ова да биде полошо,како резултат на стресот добив ЛУПУС.user posted image ,се надевам дека ке биде сега се во ред и конечхо ке имамuser posted image

Nemora da znaci deka spontaniot ti se slucil poradi nedostatok na folna kiselina. Verojatno e ispitan plodot a i ti i e videno vo sto konkretno e problemot


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 12:33:10   
iki82
jas pijam folna kiselina veke mesec dena zaedno so C vitamin i b-complex. Taka mi preporaca Lazarevski, rece nema steta. arh-diz jas pisav na edna tema za proodnost na kanalite..mislam deka ti mozebi znaes zosto se ispituvaat faktori na hemostaza, AFA i d-dimeri. Mene mi rece Lazarevski da gi ispitam i site mi se vo granici na normala, no sepak bi sakala da znam zosto se ispituvaat. Kaj dr. sum duri za 2 nedeli. Fala

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 13:49:17   
humana
Многу ви благодарам и веќе ми е полесно кога знам дека имам со кого да ја споделам болката(се надевам и ке имам со кого да ја споделам среката)Мама26,како и беа бременодтите на другарка ти со лупусот,добро ли ги помина.Мене докторот ми рече дека сум го добила како последица од стрес после спонтаниот абортус,има ли сега некаков проблем понатака во животот или живее најнормално?Искрено многу ми е страв како ке го живеам животот со оваа болесuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 13:54:33   
mama26
drugarkava go imase veke lupusot uste pred da go rodi prvoto.tocno taka od stres ama i nasledno kaj nea.najnormalno si go zivee zivotot,ne se sekiraj.decata i se 9 god.6 i 3.najmaloto devojcence srcka e...lepotica....pozz i se najubavo i sekako deka sum so tebe user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 14:01:30   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

jas pijam folna kiselina veke mesec dena zaedno so C vitamin i b-complex. Taka mi preporaca Lazarevski, rece nema steta. arh-diz jas pisav na edna tema za proodnost na kanalite..mislam deka ti mozebi znaes zosto se ispituvaat faktori na hemostaza, AFA i d-dimeri. Mene mi rece Lazarevski da gi ispitam i site mi se vo granici na normala, no sepak bi sakala da znam zosto se ispituvaat. Kaj dr. sum duri za 2 nedeli. Fala


AFA и D-dimeri се испитуваат за да се види дали има згрутчување на крвта кое може да пречи во забременувањето или во раната бременост. Има посебна тема за АФА таму имам пишано повеќе информации за тоа. Ако се во граница тогаш немаш гајле..

http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC/m_73354/tm.htm[/link]

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.9.2010 16:03:57   
iki82
fala vezilka, procitav. mene mi gi gledase transfuziolog rezultatite i rece deka se ok. uff mi olesna edno gajle pomalku, sega uste ova hsg-to da go pominam dobro :) te pozdravuvam i guski za stomaceto :)

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
16.11.2010 16:39:34   
maripoza
дали фолната киселина ако ја пиеш пред забременување отвара апетит те тера повеке на јадење бидејки се витамини а кога пиев Б и Ц битамини заподобрување на имунитетот како луда јадев а и не сум баш слабичка за доболнителна килажа. првиот пат ја пиев дури откако забременив но сега се мислам дали да почнам да ја пијам предвреме бидејки веќе сакаме уште еден нов член. а и лекарот ми рече дека имам мала циста но не ми даде никакви лекарства ....што мислите да почнеме со подготовките за новоuser posted image или се чека некој извесен период user posted image

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
16.11.2010 22:45:30   
Annet
Мила maripoza,јас моментално пијам Тифол и мнооогу ми се јаде,апетитот ми е максимум ахаххаха. За тоа можам да потврдамuser posted image .за другото незнам да ти кажам ништо,сигурно некоја од нас што е поискусна ќе ти одговори најпрофесионално...поздравче

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
16.11.2010 23:14:05   
cleo
Jas licno nemam pocustvuvano deka folnata mi otvara apetit. Piev Tifol pred ivf,  i Folan posle ivf  i toa zaedno so Mamavit vitamini, pa voopsto nemase nikakov efekt vrz mojot apetit. Toa e moeto iskustvo...

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.12.2010 23:12:06   
lete
luge sega me isplasivte jas ne piev folna kiselina ni pred da zabremenam nitu otkako zabremeniv pred nekoj den procitav na spisanie deka e neophodna si kupiv i nace pred da zabremenam piev bedoksin i b kompleks na 8 mi treba da odam na kontrola i keja zakaram doktorkata sto nemi kazala i sto nemi prepisala si kupiv i mamavit se nadevam deka sve ke bide vo red inace oduvek jadam morkov i temnozelen zelencuk isto taka i mandarini se nadevam deka se ke e vo red i deka e nadoknaden nedostatokot na folnata kiselina od mojata hrana pozdrav do site idni mamicki

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.12.2010 23:14:15   
lete
inace sum 5 nedeli i 5 dena bremena

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.12.2010 23:35:04   
veckasr
folnata kiselina kako sto znam jas oti ja imam pieno se pie do 4 mesec od bremenosta posle ne  posle se prekinuva 

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
2.12.2010 9:13:13   
Natuska85
јас знам дека фолната киселина се пие до 12 недела,така барем ми кажа докторот.После тоа ми даде мамавит ама и од дветее не осетив да ми е зголемен апетитот.барем сега за сега

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
2.12.2010 9:14:38   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: lete

inace sum 5 nedeli i 5 dena bremena


Лете не е касно почни сега да ја пиеш,јас кога дознав дека сум user posted image бев 7 недела и од тогаш ми ја препиша докторот.

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
4.12.2010 15:23:09   
Annet
Драги мои,сакам да ве прашам дали може додека пијам тифол да земам матична млеч,имунал и цинк,може ли да се комбинира....или да си пијам јас природно..?????И дали тифол е природно или јас за џабе го пијам.Треба да пијам до јануар и да одам на контрола.Еве веќе 3 месеци ке направам од кога го пијам и уште ништо,а се е во ред до мене..??? Можеби некоја од вас знае да ми кажеuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
12.12.2010 15:49:02   
mila mama
Spored mene ednoto ne go isklucuva drugoto. I jas koga bev bremena si piev folna kiselina, plus maticen mlec plus pivski kvasec i vitamin C. Toa se samo vitamini i minerali i ne bi trebalo da ima problem...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
12.12.2010 16:25:41   
lukas
koga pocnavme da pravimeuser posted image ,na svoja raka si zedov folna kiselina,posle koga ostanav trudna ginekologot mi gi prepisa tifol,i gi piev do 3 tiot mesec,posle mi dade vitamini centry i mi rece tifolot da gi prekinam,se piele do 3 tiot mesec od bremenosta..mene bar taka mi rece i taka napraviv..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.6.2011 21:15:25   
anebebe
jas posto se spremam za ivf koga ja prasav doktorkta sto da pijam pred ivf to dodeka se podgotvime taa mirece samo folna i toa Tifol 1X1 a zosto bas Tifol neznam i jas sega gi pijam i ne osekam nesto posebno poveke glad .

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 19:21:46   
ananikol
 


  Eve denes pocnav so folna k. mislam deka e dovolno eden mesec pred zacnuvanje

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!