|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 19:57:03   
arh_diz
user posted image user posted image ananikol srekno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 20:28:36   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

user posted image user posted image ananikol srekno


Ti blagodaram od user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 20:34:33   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

user posted image user posted image ananikol srekno

kerka se pravi koga posle vodenje ljubov se legnuva na lev bok.
zagarantirano!
A ako si resila kosarkarski tim, togas draga moja Ananikol, legni na levo...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 20:35:47   
Anushka
pardon, desno
aj da povtorime, za zensko na levo, za masko na desno

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 20:39:10   
ananikol
  Sega desno ili levo nemoj da utnam.....

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 20:40:31   
Anushka
girls - left

boys - right

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 21:38:49   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

user posted image user posted image ananikol srekno

kerka se pravi koga posle vodenje ljubov se legnuva na lev bok.
zagarantirano!
A ako si resila kosarkarski tim, togas draga moja Ananikol, legni na levo...   Da znaes ima vistina...mm spie stalno na leva strana,sto znaci jas sum svrtena potoa na desen bok.
        Aaaaaa pa nemoze taka ti 2 maski i 1 zensko a jas samo 2 maski aaaaaaaaaa

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2011 22:58:50   
kapina
i jas pocnav tie denovi da pijam folnakiselina jod i zelezo vo forma na sumlivi tableti no ne po preporaka na lekar tuku na svoja raka 

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
11.8.2011 12:11:42   
ananikol
 

  Prestanav so folnata user posted image ,bev na kontrola demek pred zabremenuvanje i doktorkata mi rece ima krvava regija vo matkata i  saka da me vidi septembri ...sto znaci ''otom''-potom

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 16:19:03   
Anonimen
Дали пиевте фолна киселина пред да забремените? Јас не знаев дека треба и сега сум доста исплашена. Ги имам сите симптоми за бременост ,утре ќе одам за да  направам тест на крв. Но, од она што го прочитав дека ако не се пие фолна пред да се забремени, може да има последици на бебето доста се исплашив . Денес почнав да пијам тифол на своја рака. Какво е вашето искуство по ова прашање?

(Одговор на членот ananikol)
  Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 16:37:54   
Тања РР
Драга Анонимна воопшто немој да се грижиш. Пиењето на фолна киселина пред зачнување не е задолжително, само е пожелно, но во никој случај не значи дека на твото идно дете нешто ќе му фали затоа што не си земала таблети.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 17:10:06   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Дали пиевте фолна киселина пред да забремените? Јас не знаев дека треба и сега сум доста исплашена. Ги имам сите симптоми за бременост ,утре ќе одам за да  направам тест на крв. Но, од она што го прочитав дека ако не се пие фолна пред да се забремени, може да има последици на бебето доста се исплашив . Денес почнав да пијам тифол на своја рака. Какво е вашето искуство по ова прашање?


Voopsto ne se zamaraj...ne piev ni jas a sin mi se rodi zdrav prav junak kako sto si go vikam jas.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 17:15:32   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Дали пиевте фолна киселина пред да забремените? Јас не знаев дека треба и сега сум доста исплашена. Ги имам сите симптоми за бременост ,утре ќе одам за да  направам тест на крв. Но, од она што го прочитав дека ако не се пие фолна пред да се забремени, може да има последици на бебето доста се исплашив . Денес почнав да пијам тифол на своја рака. Какво е вашето искуство по ова прашање?A sto da kazat tie sto bremenosta im bila neplanirana i doznale za nea vo 8-9 -ta nedela, pa i pokasno? i tie rodile zdravi i pravi deca.
Na zapad vikaat deka duri ako bremenata zena e mlada nema potreba da zema dopolnitelno folna kiselina. Ne se sekiraj, eve sega znaes deka si bremena, pa zemaj ja sega do nekade 12-13 nedela.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 17:48:20   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikolPrestanav so folnata user posted image ,bev na kontrola demek pred zabremenuvanje i doktorkata mi rece ima krvava regija vo matkata i  saka da me vidi septembri ...sto znaci ''otom''-potom


Со сиот ум се решила за уште едно дете...браво! user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.8.2011 18:47:28   
Annet
bas dobro sto pies,toa ti e plus za razvojot na bebeto(fetusot).jas pred da ostanam bremena piev mesec ipol,i gi piev do kraj.konsultiraj se so dok.ama ne se sekiraj ic ke si gi pies ke ti kaze i toj taka;-)))
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Дали пиевте фолна киселина пред да забремените? Јас не знаев дека треба и сега сум доста исплашена. Ги имам сите симптоми за бременост ,утре ќе одам за да  направам тест на крв. Но, од она што го прочитав дека ако не се пие фолна пред да се забремени, може да има последици на бебето доста се исплашив . Денес почнав да пијам тифол на своја рака. Какво е вашето искуство по ова прашање?(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
17.9.2011 14:33:05   
anebebe
mene posle punkcija mi dadoa da pijam 2x1 Tifol mislam deka e mnogu no ako toa e za dobroto na mite user posted image user posted image ke pijam user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
17.9.2011 15:12:07   
temjana
јас речиси еден месец како пијам prenatal си купив од Канада за цела година да имам, малку ми се јаки изгледа бидејки после нив барем на почетокот тешко ми беше.сега како да ги навикнав а можеби и затоа што почнав да ги пијам после оброкuser posted image Се надевам ќе има некакво фајде

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
22.9.2011 18:23:57   
mamelie
Здраво на сите, нова сум еве и овде да пишам. Со мм се обидуваме веќе 4м за user posted image . Почнав фолна уредно да пијам претходниот месец. Претходно ги змеав (месец Август) но не бев бас примерна. Сега ги пијам секој ден и гледам да не пропуштам. Како најдобри ми ги препорачаа Тифол од 4мг. Исто разбрав дека Б комплексот е добар за дебелината на ендометриумот па почнав и него да го земам секојдневно и + по еден витамин Б6 20мг. За плодовата слуз разбрав дека во плодните денови е убаво да се зема Ц витамин(ја зголемува плодовата слуз, пријателската средина за малите пријателчиња) :) па почнав и него да га земам одвреме - навреме.user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
7.10.2011 10:55:22   
JovanaJ
Jas za prvata bremenost iako plnirana, ne zemav folna kiselina pred da zabremenam. Se si bese vo red i sin mi se rodi zdrav.
Ama sega veke znam deka e pozelno da se pie i eve veke eden mesec gi pijam, bidejki resivme deka sakame uste edno bebe. A za dopolnitelni vitamini ginekologot mi rece samo ako cuvstvuvam potreba za niv. Pa neznam...ke vidam...

(Одговор на членот mamelie)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.1.2012 19:24:24   
penelope
zdr na site !!!!!  i jas pocnav da pijam folna kiselina, i se nadevam deka ke zabremenam , si zemav na moja raka , ne mi dade gin, po gin kaj sto ne sum bila i se e vo red a pak ne ostanuvam bremena, i od vas i od drugi doznavam deka otkako piele folna kiselina zabremenile pa se nadevam deka i jas ke zabremenam, veke 10 dena kako gi pijam i se nadevam deka ovoj mesec ke bide.poz i pls ako nekoja piela cela kutija folna kiselin ai zabrmenila neka mi pisue?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.1.2012 20:50:22   
Annet
jas ke ti kazam za mene licno mila,jas pred da zabremenam piev folna tifol.ama ja ti predlagam da jades i morkovce sekoj den barem edno,jas se smeeev ama ima vistina.....pij j ja ic ne e stetna taa se pie pred zabremenuvanje jas ja piev do posleden den samo napred,nemoj da se grizis,gledaj koi denovi ti se plodni ,obicno 13 -14 den od menzis koga si dobila ,i na rabota;-))))))))))ajde pustam sreka da se pofalis naskorouser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelope

zdr na site !!!!!  i jas pocnav da pijam folna kiselina, i se nadevam deka ke zabremenam , si zemav na moja raka , ne mi dade gin, po gin kaj sto ne sum bila i se e vo red a pak ne ostanuvam bremena, i od vas i od drugi doznavam deka otkako piele folna kiselina zabremenile pa se nadevam deka i jas ke zabremenam, veke 10 dena kako gi pijam i se nadevam deka ovoj mesec ke bide.poz i pls ako nekoja piela cela kutija folna kiselin ai zabrmenila neka mi pisue?


(Одговор на членот penelope)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
27.1.2012 15:18:07   
penelope
Annet tnx za vozvratnata poraka, sto velis ti 13 ili 14 den togas mi se plodnite denovi jas kako sto tuka prelistav ni RR,koga zenata im aovilacija ima nesto kako gusta tecnot, ili t.n. kako belka od jajce mene duri denes mi paga ovulacija posle 18 19 den bidejki sega vidov takvo nesto, ama neznam i deka bi zabremenila cisto sunjam bidejki veke izgubiv nadez za toa veke pred 3 godini, tuku kazimi folnata kolku da  pijam? 1 kutija posle ko ke mi zavrsat tabletite pak da prodolzam i za vreme na ciklusot? neznam tocno kolku vreme da gi koristam?Inaku daj boze da sum zabremenila od prv pat sto pocnav so edna kutija? ti kazimi kolku gi piese dodeka da zabremenis?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
27.1.2012 15:43:30   
dostickage
konstantno si pies folna po edna tableta dnevno.nema prekini.
se prekinuva duri vo 13 nedela od bremenosta.posle toa mene doktorort mi dade reintegra sto vo sebe sodrzi folna kiselina.
Mozes da si zemas vitamini i minerali steta nema moze samo korist. (tuka ne zboruvam za predoziranje da ne se razbereme pogresno :))

(Одговор на членот penelope)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
29.1.2012 15:09:25   
penelope
treba da dobijam na 9feb. znaci uste 11 dena , a osekam bolki vo dolniot del pod stomaceto i odozdola imam malku bolki dali toa mi e kako predznak oti treba da dobijam ili pa nesto drugo?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.2.2012 15:16:36   
Maja06
Zdravo na site!! Da spodelam i jas!! Bidejki sakam vo dogledno vreme da zabremenam resiv da se podgotvam kolku sto mozam se razbira!! Bev na ginekolog, mi gi napravi site pregledi i brisevi i se bese vo najdobar red, fala mu na Gospod!! Mi rece da si napravam edna krvna slika i urina i toa bese super i da posetam stomatolog!! Me stavi na Folna Kiselina 0.4 po edna dnevno i eve veke 3 nedela kako sto ja pijam!! I jas licno si pijam B6 sekoj den i od vreme na vreme Vit.C! I sekako najbitno za sega mi e da oslabnam imam malku poveke da slabeam bidejki em ke mi bide polesno za zabremenuvanje a i bidejki imav prethodni problemi so grbot i so kicmata ke mi bide polesno za nosenje na plodot!! Na site Vas od se srce a i na sebe se razbira posakuvam najveke zdravje i sreka i sekako mnoooguu skoro user posted image da vidime user posted image

(Одговор на членот penelope)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

iminja za bliznaci
skorpijana

koj par najmnogu vi se dopaga

darijan-dario (21%)

leo-teo (16%)

marko-darko (12%)

david-damjan (51%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!