|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.2.2012 16:28:23   
Annet
Maja06 ti posakuvam pobrzo da zabremenis.I druzi se no nas tuka,mene RR mnogu mi pomogna.Pozdravuser posted image

(Одговор на членот Maja06)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
8.2.2012 17:48:22   
enaeci
Da treba da se zema tri meseci pred zabremenuvanje ama ne podolgo sto ako vo preiodot od tri meseci ne ostaneme bremeni user posted image mene samo mi ja pojaca krvta obicno lugeto koi imaat anemija pijat isto folna kiselina i veke ne znam sto da pravam.... ne zemam pa zdravje Boze koga ke bidne user posted image togas ke pocnam pak .....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
8.2.2012 17:55:01   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: enaeci

Da treba da se zema tri meseci pred zabremenuvanje ama ne podolgo sto ako vo preiodot od tri meseci ne ostaneme bremeni user posted image mene samo mi ja pojaca krvta obicno lugeto koi imaat anemija pijat isto folna kiselina i veke ne znam sto da pravam.... ne zemam pa zdravje Boze koga ke bidne user posted image togas ke pocnam pak .....

Купи си пренатал апчиња тоа се витамини и минерали комбинација, и се пијат година дена пред планираната бременост јас ги пиев околу 7 месеци. Не штетат во никој случај бидејќи не се преголеми дозите а плус и ќе ти зајакне косата и ноктитеuser posted image

(Одговор на членот enaeci)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
8.2.2012 18:00:39   
enaeci
Ti blagodaram ke gi kupam uste utre mene od ova folnava licevo pocna da mi se isfrla user posted image mn mi e jaka krvta sega.....ti blagodaraam najmnogu user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
1.4.2012 8:19:25   
mnm1986
Zdravo na site na forumot
Vekje 3 meseca piam folna kiselina so dodatok na vitamin C i E. Folnata kiselina se pie posle jadenje nikako na gladen zludnik. Se nadevam deka ovoj mesec ke imauser posted image so ogled sto mi docni 4 dena user posted image

(Одговор на членот enaeci)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
9.7.2012 19:38:39   
busavka
Драги рингерајки, дали има разлика меѓу Тифол и Фолна киселина???
И што е подобро да се зема? Поздрав user posted image

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
30.7.2012 0:08:09   
dusa moja
draga busavka jas ja prasav doktorkata adamovska vo sistina  za  folan ili tivol ona mi rece isto e ama ako zemam folan treba 1 dnevno a tivol 2 pati dnevno bidejci folanot e od 5 mg a tivol e poslab pozzz

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
16.8.2012 8:12:06   
ena3
Здраво Палешка. Јас сум нова на форумов . Читав за фолната и бидејќи се разбираш реши да ти пишам . Денес ќе го испијам последното апче Тифол . Дали да се јавам кај гинекологот и да ми каже што понатаму . Тифолот го пијам веќе трет месец . Поздрав

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
29.12.2012 21:05:26   
mama 25
здраво јас сум нова,да прашам дали мози да се зема фолна киселина од супра вид пред забременување,ви благодарам однапредuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
31.12.2012 10:34:52   
myhappiness
Јас пијам веќе 2 години (нормално со прекини) фолна киселина или на Алкалоид или на Реплек од 5 мг по едно апче дневно. Не знаев дека не е добро на гладно и за да не заборавам најчесто сабајле го пијам. Во последно време почнав да пијам и Б6 и Вит Ц од 1000 мг. Сега додека имам добиено Ц вит нема да пијам - а со фолна и со Б6 ќе продолжам.

(Одговор на членот mama 25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
31.12.2012 14:09:00   
kapina
ne piete nisto na svoja raka se dodeka ne potvrdite deka imate nedostatok na nekoj vitamin ili bilo sto

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
14.3.2013 13:00:33   
Gardenia
Јас ја пијам еве три месеци,ама неколку дена ја прекинав,user posted image незнам дали да продолжам да пијам пак, штетно ли е ?user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
14.3.2013 14:34:38   
arh_diz
Ne e stetna mozes da ja pies

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
14.3.2013 15:41:26   
Melanija RR
Јас кога забременив немав пиено 2 години ,после кога се потврди на ехо почнав да земам фолна

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
14.3.2013 15:44:29   
temjanuska75
Ja piev vo prvo tromesecie, a dodeka se obiduvav da zabremenam koga ja piev mi se poremetuvase ciklusot, toa mi bese epten cudno.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
25.5.2013 12:41:56   
MademoiselleNina
Мене ми препорача лекарот да пијам фолна од 0,4 секој ден по едно, и пиев еден месец пред инцеминацијата, која денес се покажа како неуспешна, и сега сум со еден тон прашања во глава...
Понекогаш заборавав да се напијам, значи неколку пати во месецот сум прескокнала, дали тоа можеби има врска со неуспешната инсеминација?


< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 25.5.2013 12:43:09 >

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
25.5.2013 12:48:39   
Melanija RR
Немој да се вознемируваш фолната нема врска со инсеминацијата.Јас од 3 години обидување само првата година пиев после воопшто не.Почнав да пијам дури кога забременив.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.6.2013 10:23:20   
Gardenia
Да прашам има ли врска кога се пие фолната киселина,на гладно или после јадење? Како е најдобро?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.6.2013 10:57:16   
LoveableMe RR
Јас ја пијам одма после доручекот, еднаш дневно. Тоа е добро за подготовка на организмот за бременост. Јас пијам веќе две години, а сеуште не сум бремена. Добро е кога ќе забремениш сигурно да пиеш, за да овозможиш правилен развој на плодот.user posted image

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 12:25:15   
bucko mal
Jas znam deka folna se pie vo periodot koga planirash bremenost I posle si prodolzuvash I vo bremenosta da pieshuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 13:41:02   
Melanija RR
Порано се кажувало да се пие фолна кога се планира забременување но факт е дека неможе да се планира.Некои парови по 3,5 ,7 години се обидуваат можат но и немора да се пие фолна.

Но последните години на стручно ниво е докажано дека фолна не се зема само во првите 3 месеци од бременоста, како што беше ,туку се пие во текот на цела бременост бидејќи не ештетна.Фолната не е витамин кој штети ,а затоа во сите витамини од сите познати светски веледрогерии има во составот на сите 23 витамини има и фолна.

Значи според тоа од ваков витамин нема вишок ниту штета.

Јас кога забременив 2 години немав пиено фолна.Но послед веднаш почнав и пак нема штета ниту што не сум пиела.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 13:46:43   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Utce

Zdravo na site jas sum nova na forumov i resiv da vi se pridruzam:)))Skoro 9 meseci sum vo brak i non sto se obiduvame za bebence no nikako da fati so nas se e ok osven nervozi:)pa me interesira dali folnata kiselina moze da se pie i dali pomaga za zabremenuvanje :(Epten sakam da stanam mamickaaaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Utce добредојде на форумот, ти посакувам убава дружба тука и многу брзо да ги видиш посакуваните user posted image user posted image

Кога веќе се планира бременоста, пожелно е и се препорачува од секој доктор да се почне со земање фолна, најмалку три месеци пред забременување. Можеш слободно да почнеш да пијеш. Фолната не ти помага при забременување, таа е витамин кој е посебно потребен доколку дојде до забременувањето за правилан раст и развој на плодот.


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Фолната киселина се препорачува 3 месеца пред планирањето на забременувањето да се пие,воопшто не е штетна можеш слободно да си ја земеш. Самото тоа што се пие и за време на бременост кажува дека не е штетна user posted image Ама сепак не е на одмет и преглед од лекар да се види дали има некој проблем user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne e tocnodeka sekoj lekar. Ja preporacuva folnata kiselina pred zabremenuvanje jas koga prasav dali da pijam folan mi kazaa ne pij nisto ako stvarno nemas treba I ako stvarno nemas nedostatok od nea I Sega duri otkakomi napravija aspiracija na jajcekletkite duri sega pocnav so pienje na folan

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Капина, а како знаеш дали имаш недостаток од неа?
Тоа е витамин и не може да штети да се зема секој ден и дури и на сите други, не само во период на забременувањето.
Се обидував две години да забременам, и можеби исто толку пиев фолна (се случеше многу пати и да прескокнам) и плус првите три месеци од бременоста, а после продолжив со витамините кои секако во себе содржат фолна.
Во секој случај, може да продолжиме со дискусија на темата што е посочена погоре user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Se prave ispituvanje na toa Dali ima nedostatok na folna kiselina I se prave ispituvanje dali seima nedostatok na sekoj vitamin jas licno imampraveno ispituvanje na vitamin d I bese granicna vrednost trebase I vitamina da ispituvamno radi sklop na okolnosti ne ispitav ako veke saka da zema folna kiselina moj sovet I e da ja zema vo priroden oblik


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 22:47:53   
Utce
I jas planiram da zemam folna da pijam na svoja raka barem mesecov pa sto bide neka bide se nadevam vo brzo vreme ke se izraduvame:))

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 22:52:18   
andrijance90
Јас дома имам Б-комплекс со фолна киселина, ми требаше само б комплекс и аптекарката ми ги даде овие, ама не знам дали е доволна фолната што ја има , пишува 200 ама не е мг туку нешто друго не можам да го напишам тука како некое грчко знакче user posted image како u(samo so crta) g. значи ug. Која мерка е ова? user posted image

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 22:54:36   
bucko mal
Vi posakuvam na site sto ocekuvate pobrzo da si se izraduvate so user posted image user posted image
Jas piev vit.tableti koi sodrzea folna I uste mnogu drugi vitamin shto se potrebni za edna trudnica.
Se vikaat ELEVIT(germanski se )gi piev od pocetokot na bremenosta se dodeka go doev bebushov,negde okolu 18 meseci.

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali sakate da kuglate?

Da (0%)

Ne (50%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!