|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алергија на храна
10.3.2009 9:13:44   
Еца
Eve trgnuvjaki od sopstvenoto iskustvo,mojata trigodisna kerka e alergicna na mleko i mlecni proizvodi,me interesira dali vie se spravuvate so nekoja alergija,kolku e tesko toa za eden roditel i kolku taa alergija vlijaese vrz vasiot zivot?

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 17:06:13 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алергија на храна
10.3.2009 9:20:31   
Еца
Na temava ke odgovoram i poopsirno.So samo sedum meseci ustanovivme deka naseto dete ima alergija na mleko i site mlecni proizvodi.Cicase do 2.5 god zosto na majcinoto mleko ne bese alergicna.Koga pocnavme so ishrana bevme mnogu vnimatelni zosto i samiot kontakt so nesto mlecno kaj nea predizvikuvase urtikarija.I kako rastevme i problemot rastese,zasto veke pocna i sama da faka,pocna i sama da bara hrana,se otkazavme od sirenje,kaskaval,ma sve sto e mlecno,samo da go zastitime deteto zasto stepenot na alergijata e visok i opasen po nejziniot zivot,i taka,nasite druzenja se svedoa na minimum,taa se druzese so deca samo nadvor i vo igroteka,znaci nacinot na zivot ni se smeni za 100 %.Se uste ja ima taa alergija no sega e pogolema i razbira sto smee sto ne smee pa malku e polesno,sepak e tazno koga ke prasa koga ke proba sladoled,ili cokolada,ili sience od kava mekouser posted image Pozdrav i pisete

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.12.2009 18:46:22 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алергија на храна
10.3.2009 9:58:16   
Marie
Драга Елена
Мојата сестра имаше такво искуство со алергија, на се и сешто и млеко и млечни производи, полен, банани, некоја вештачка прскана храна.
Како што расте имуниот систем на вашата ќеркичка ќе се зајакнува, многу овошје, зеленчук, витамин ц и матичен млеч и помогнаа да го зајакне имуниот систем. Притоа да напоменам дека матичен млеч не од апчиња или капсули но оној на Ревита, се раствора во вода и има вкус на цедевита. Зајакнување на имуниот систем може да помогне во борба против алергијата.

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.12.2009 18:46:37 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алергија на храна
10.3.2009 15:06:06   
Еца
Marie bas ti fala sto se javi na ovaa tema,navistina mnogu mi znaci koga ke slusnam deka so tekot na vremeto i zajaknuvanjeto na imunitetot deteto ke ja nadmine alergijata.Pozdrav do tebe i sestra ti pa se nadevam deka i taa ke stane clen na nasata ringeraja pa ke mozeme zaedno poopsorno da porazgovarame na ovaa tema.user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.12.2009 18:47:01 >

(Одговор на членот Marie)
Непосредна врска до пораките: 4
   Алергија на храна
27.3.2009 8:09:01   
Еца
user posted image user posted image user posted image резултатите од алерготестот ги земавме и алергијата на млеко е надминатаuser posted image user posted image user posted image Знам дека има уште некое време додека почнеме со конзумирање на млеко и млечни производи, но најбитно е дека сега имаме зелено светло од организмот.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алергија на храна
27.3.2009 19:22:10   
mis.
Елена браво за вас.Тоа е добар почеток кон воведување на Мртина во светот на нормалната исхрана.Само така и се ќе се нормализира ќе видиш.
Еве што најдов за вас.Организмот на бебето во првите месеци од животот е незрело, па заради тоа е осетливо и реагира на повеќето надворешни влијанија.Обрамбениот систем се уште не им е доволно развиен,органите за варење(желудникот и цревата)се многу осетливи,а служокожата на цревата пропушта молекули на белковини.Ако новороденчето има зголемен ризик за развој на алергии во овој период доаѓа во контакт со белковините од кравјото млеко,и со тоа постои опасност организмот да развие преосетливост на таа молекула.Омбрамбениот,имунолошкиот систем таа молекула ја третира како страна, па секој пат кога ќе дојде до неа се развива алергиска реакција за да се одбрани од неа.
Многу научници со истражување утврдиле дека ако исхраната до 6 месеци се сведе на продукти без алергени може значајно да ја намали јачината и зачестеноста на алергиската реакција барем 2-3 години од животот на детето.Затоа треба да се избегава храна со јаки алергени:млеко и млечни производи,јајца, риби, цитрусно овошје(лимон,портокал,ананас,цитрон...)Јагоди,малини,боровница,капини, ореви,лешници,бадеми,мед и производи од мед...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алергија на храна
28.3.2009 21:37:26   
Nenaa
Браво Еленче user posted image Поздрави ја Тина user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алергија на храна
29.3.2009 17:35:08   
Еца
Фала ненаа, можеш да замислиш колку сум среќна, нели.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nenaa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алергија на храна
7.5.2009 14:54:30   
biljanaM
за среќа немамвме проблеми со алергии, а јас толку многу се плашев да не добие алергија, нормално како и сите други мајки

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алергија на храна
10.6.2009 10:46:29   
Еца
Лиде се надевам ќе прочиташ што сме пишувале тука, па ме интересира на што покажа алергија твојата керкичка, и дали ја надминавте.колку што разбрав спомна нешто дека не смеела крем, зошто?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алергија на храна
10.6.2009 10:56:52   
lide78
uste na 3 meseci pikaza egzemi i ne stavija na soino mleko do 15 meseci.potoa pocna da pravi cesti laringiti i opstrukcii i napravivme testovi,pokaza na cokolado.inhalatornite testovi bea neg. a taa i ponatamu pravese laringiti i moravme i so adrenalin da inhalirame.sekoj vtor mesec bevme vo kozle.od 2 god pocnavme da koristime Flixotide pumpica.lani napravi urtikarii od jagodi(prv pat i dadov) i od Ospen sirup(strasno bese).moravme na imunologija da pravime testovi i zamisli se izleze negativno.od prvi april sme bez terapii za alergija,osven Beconase vo nosot.a lani od alergija (bezbroj eozonofili vo nosot) ni se namali sluhot na pola i so spreevi,urbazoni se sredivme i se e dobro.uste pravi laringiti ama ne se strasni,doma pominuvame so vrienje na morska sol vo tendzereuser posted image

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алергија на храна
10.6.2009 11:00:25   
mami
ајдееееее.читам и не ми се верува што се може да преживее едно малечко дете...user posted image user posted image user posted image за упорноста и нервите на мама и тато...се надевам брзо ке надминете се и нема да имате веќе проблеми

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алергија на храна
10.6.2009 11:01:20   
Еца
Ау, страшно, терапии како внук ми од сестра, на Мартина последните две тестирања од крв покажаа негативно на млеко, сега уште алерготест со боцкање и ќе почнам да и давам по малку јогурт, па понатака едно по едно, инаку мене лично многу ми е страв.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алергија на храна
10.6.2009 11:04:08   
lide78
nie davame po malku cokolado(zivotinsko ili bajadera),a med probav i nekako somnitelno mi bese i sega ke cekam nekoe vreme i pak ke probam

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:28:32   
mis.
Мами ги видов рецептите што ги постави за деца алергични на глутен.Не ми е јасно само од каде да го набавам,купам тоа безгрутенско брешно,какво е тоа пченкарно?
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:29:34   
mis.
Стефан има 7 ипол месеци уште не сум му дала глутен.На која возраст е безбедно да се почне со глутен?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:32:05   
mami
Видиш не сум се распрашала..ке прашам денес , ама би требало да се продава како секое нормално брашно...а глутен мислам дека содржат сите кашички, ако му даваш купени кашички провери го составот и ке видиш дали си му дала или не..ако не си му дала кашички до сега кога ке решиш ке прочиташ на опаковката, на сите пишува дали е со или без глутен

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:33:24   
mami
за брашното ке видам задолжително денес после работа па ке ти пишам после од дома, ама колку знам не е пченкарно, посебен тип на брашно е

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:43:11   
mis.
Глутен не сум му дали бидејќи при купување обично ја читам декларацијата и се задржувам по саат време во продавницаuser posted image Колку ми е страм некогаш сите кашички и храна за деца мора да помине низ моја рака.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Алергија на храна
30.6.2009 14:46:42   
mami
ич да не ти е гајле, па за здравјето на твоето дете се работи..и јас првите пати се задржував па читав што и како има, ама сега веќќе, ем претко купувам, ем знам што и како е и само дата гледам
а ова баш ке се распрашам па ке ти пишам и внимателно со глутенот, гледајте реакција кај детето каква ке има

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 9:16:56   
mami
мис, безглутенско брашно има во продавницата на Виталија, 200ден е 1кг. Продавничката се наоѓа на улица 50 дивизија, веднаш под Државна болница

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 10:27:07   
mis.
Мами фала ти многу ќе одам до таму и ќе видам што има.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 10:36:09   
mami
аааа заборавив да ти кажам, незнам дали само тој ден имаат или тогаш им доаѓа пратката ама типката ми рече да поминам во четврток. А инаку Виталија имаат многу убави работи, јас од таму земам оризови пахуњици за Лука и житарици за нас

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 10:49:46   
Еца
Јас мислам дека безглутенско брашно можеш да најдеш и во подобро опремените маркети, како веро, скопски пазар...во биона(продавница за здрава храна)А има и во Бисер продавница за здрава храна и таму знам со сигурност дека има.Меѓутоа Мис прво треба да бидеш сигурна дека имате проблем со алергија на глутен па потоа да му правиш било што со тоа брашно.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 10:52:54   
mami
Тоа да, мис прво да си пробаш дали е алергичен или не, иако нема некоја штета ако му направиш лепче или некое благо со вакво брашно отколку со обично, ова е дури поздраво- барем така викаат

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?