|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 11:55:37   
mis.
Sakam da zemam bezglutensko od pricina sto seuste nemam mu dadeno gluten i mislam deka e rano za nego.Sakam da mu smenam nesto vo ishranata se se sveduva na isto pa zatoa baram nesto drugo bezgrutensko.Eve mozam da zemam orizovi snegulki.user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Алергија на храна
1.7.2009 12:00:28   
mami
тие се стварно добри, јас му ги мешам буквално со се- павлака,ако сакам солено, млеко и несквик ако сакам благо или со рендано јаболко или банана...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Алергија на храна
10.7.2009 23:30:41   
mis.
Јас денеска ма Стефан за прв пат му дадов глутен и тоа плазма мелени бисквити со адаптирано млеко па сега чекам реакција.Не се консултирав со педијатар но утре полни 8 месеци па мислам дека е доволно голем за глутен,за бисквити.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Алергија на храна
10.7.2009 23:34:27   
Еца
Мис па штом досега нема некаква реакција, не би требло ни да имаш проблем. Сепак утре кога ќе станете од спиење само провери го по цело тело, чисто да бидеш сигурна дека не е исфрлан. Доколку нема ништо(задоцнета реакција)слободно постепено воведувај и други производи.Поздрав до големиот човек од 8 месециuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Алергија на храна
10.7.2009 23:37:33   
mis.
Елена а колку време од јадењето на бисквити може да очекувам реакција?Бисквити ручкаше кај 18часот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Алергија на храна
11.7.2009 7:18:03   
Еца
Мис може да покаже веднаш со утрикарија, чешање на носето, кивање, повраќање,или по 2 до 3 часа. Малото дете може да има проливи, повраќање, силни болки во долниот дел на стомачето на левата страна.


И еден совет мила, НИКОГАШ, не давај нова храна во вечерните часови. Секоја нова храна се дава наутро,за да недај Боже ако се појави некоја реакција,реагираш на време.Вака навечер е многу непредвидливо и пред се ќе заспиете и не можеш да ги видиш промените кај детето доколку настанат, како потечен јазик, уртикарија, и сл. Поздрав user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Алергија на храна
11.7.2009 14:31:32   
mami
мис како поминавте? имаше некоја реакција на глутенот? и да се сложувам со Елена, нови производи навечер - НЕ

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Алергија на храна
11.7.2009 14:44:34   
mis.
Па малку ја утнев работата што му дадов толку касно нова храна но за среќа нема некоја реакција.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Алергија на храна
19.7.2009 11:19:19   
ivon
ZA KOLKU VREME POMINUVA EDNA ALERGIJA?VE MOLAM NEKA PISE NEKOJ SO ZNAE BITNO E

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Алергија на храна
19.7.2009 23:07:13   
Еца
Ивон за каква алергија се работи, зависи од многу работи и како се има манифестирано, дали ти е дадена терапија, со сируп, таблети,креми...?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ivon)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Алергија на храна
4.8.2009 17:04:45   
bambi
Jas vovedov keksolino i sega neznam dali od toa ili nesto drugo ama se pojavija crveni plikovi po mesero i grpceto nekoe na kolencata, pedijatarot se somnevase na polazano od insekt i brzo ni pominaa za 5-6 casa se izgubija, sto mislite dali se raboti za alergija na hrana?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Алергија на храна
4.8.2009 22:35:21   
Еца
Бамби не знам како може др, да се посомнева на полазено.Јас лично мислам дека би требала да бидеш внимателона следниот пат кога ќе и дадеш кексолино, доколку приметиш повторно слична реакција, дефинитивно е алергија на нешто што го содржи кексолиното.Како и да е, наредниот пат дај и рано наутро, да видиш дали ке има нешто.Да се надеваме дека навистина било од полазено, чекам да ни пишеш обавезноuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Алергија на храна
4.8.2009 23:45:41   
mis.
Кексолиното содржи глутен и не е за бебиња од 3 месеци.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Алергија на храна
5.8.2009 0:44:53   
bambi
mis nie imame 8 meseci, tikerot odbrojuva kolku imame do prviot rodenden, a ne kolku meseci imame. :)


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Алергија на храна
5.8.2009 8:43:22   
mami
Бамби почекај неколку дена и повторно дај и кексолино, ако повторно се појави осип ке знаеш дека е од тоа, ама преку ден или рано наутро дај и, ноке никако

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Алергија на храна
11.8.2009 16:57:00   
bambi
denes jadevme pak keksolino, a minatata nedela ne vovedov nisto novo i vo sabotata pak i se pojavi crveniloto i se izgubi, nesto kako od komarec iskasano a na nekoi mesta pointenzivno, taka da ne e og keksolinoto, ama neznam od sto e, se nadevam nema pak da se pojavi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Алергија на храна
12.8.2009 8:56:33   
mami
Bambi на кои места и се појавува? да не се само оние врукици?Знаеш од топлото што излегуваат, на Лука му се појавуваат голе на раменцата, и на местата како внатрешниот дел од лактите, коленцата, на препоните

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Алергија на храна
14.8.2009 16:20:00   
bambi
ne mami kako plikovi se, prviot pat imase na meseto i grpceto na kolencara i nadlaktovite, a vtoriot pat pod pazuvite i okolu papuceto, ne se sitni bruncinja tuku bas kako kasnato od komarec i crveno. Fala Boze sega gi nema i ne gi sakame i zatoa im kazavme cao.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Алергија на храна
18.8.2009 21:00:12   
bojanas
Elena,
Mojot sin na 2 godini napravi silna opstrukcija i zavrsivme 10 dena na pulmologija.
Po imunoloskiot test se otkri alergija na mleko i jajce.
Potoa pocnavme so soino mleko izbegnuvajki sekakov vid mlecen proizvod.
Od cokoladi jadese samo bajaderi i bancipan.
Po konsultacii so dr.Baxakova od Kozle postepeno voveduvavme novi mlecni proizvodi i sega e ok.
Povremeno javuva slabi opstrukcii i egzema, ama se povlekuva.
Mu davame kinderimun i ehinavit c na fitofarm

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Алергија на храна
21.8.2009 11:31:51   
Еца
Бојана а дали твоето сонце претходно си јадеше млеко и млечни производи пред да ти направи опструкција?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Алергија на храна
21.8.2009 11:40:55   
mis.
Стефан има 9 месеци и со консултација со педијатар преминав на кравјо млеко.Немаше никаква реакција и засега е се добро.сеуште го дојам а кашичките ги подготвувам со кравјо млеко.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Алергија на храна
21.8.2009 12:02:57   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Супер Мис убава вест.Инаку јас на Мартина почнав да и давам по малку сирење, павлака, кашкавал, јогурт, но ништо не сака, ќе проба и вика, не е ова од моето и не ми е убаво.Инаку немаше реакција пред некој ден и дадов палента со малку павлака, за да не осети.И јадеше една бисквита бамби вчера и немаше реакција.И пред некој ден беше на гости со свекрва ми и свекорот и наводно му го земала бомбончето9 на дедо и, а на мене не ми кажаа ништо кога се вратија и за среќа немаше никаква реакција.Се уште не можам да се навикнам дека кога ке седне со нас на маса веќе нема да викам: немој ова не смееш!немој она не смееш!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Алергија на храна
21.8.2009 12:06:21   
mis.
Елена па оваа е голем чекор за вас.user posted image user posted image user posted image Само така и се ќе бисе ок.Дај и време на Мартина за неа е сепак нова храна на која сеуште не е навикната знаеш како бебе на кое му се понудува нешто што досега нема пробано.user posted image Браво за вас.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Алергија на храна
29.9.2009 12:04:37   
Maca25
Пред неколку недели на нина прв пат и дадов малце кисело млеко. После неколку дена и дадов павлака следниот ден се исфрли на лицето (мали точки како каснато од комарец). Не и дава павлака цела недела и влера пак и дадов и еве денес пак е исфрлана. Никаде по телото нема црвенило само на лицето и на едното увце. Ако и дадам чиста павлака со лажиче да проба се исфрла, а измешана со јадење не. ?!?!?

Од кислео млеко ништо не и се појави, ниту од јогурт. Само од павлака.
Сега не знам што да правам. Да ја носам на лекар ?!? Павлака не и давам повеќе.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Алергија на храна
29.9.2009 12:07:28   
mami
можеби има во павлаката некоја состојка што и смета...најсигурно да појдеш кај педијатарот па тој да ве упати, да знаеш барем точно од што е за да не и даваш во иднина

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

mamicka1
majka na tri deca

Pomognete da izberam imence

Lina (20%)

Lara (21%)

Srna (11%)

Kaja (18%)

Jana (30%)


Број на сите гласови: 477

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!