Алергија на храна (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> АлергијаПорака


Еца -> Алергија на храна (10.3.2009 9:13:44)

Eve trgnuvjaki od sopstvenoto iskustvo,mojata trigodisna kerka e alergicna na mleko i mlecni proizvodi,me interesira dali vie se spravuvate so nekoja alergija,kolku e tesko toa za eden roditel i kolku taa alergija vlijaese vrz vasiot zivot?
Еца -> RE: Алергија на храна (10.3.2009 9:20:31)

Na temava ke odgovoram i poopsirno.So samo sedum meseci ustanovivme deka naseto dete ima alergija na mleko i site mlecni proizvodi.Cicase do 2.5 god zosto na majcinoto mleko ne bese alergicna.Koga pocnavme so ishrana bevme mnogu vnimatelni zosto i samiot kontakt so nesto mlecno kaj nea predizvikuvase urtikarija.I kako rastevme i problemot rastese,zasto veke pocna i sama da faka,pocna i sama da bara hrana,se otkazavme od sirenje,kaskaval,ma sve sto e mlecno,samo da go zastitime deteto zasto stepenot na alergijata e visok i opasen po nejziniot zivot,i taka,nasite druzenja se svedoa na minimum,taa se druzese so deca samo nadvor i vo igroteka,znaci nacinot na zivot ni se smeni za 100 %.Se uste ja ima taa alergija no sega e pogolema i razbira sto smee sto ne smee pa malku e polesno,sepak e tazno koga ke prasa koga ke proba sladoled,ili cokolada,ili sience od kava meko[sm=smiley36.gif] Pozdrav i pisete
Marie -> RE: Алергија на храна (10.3.2009 9:58:16)

Драга Елена
Мојата сестра имаше такво искуство со алергија, на се и сешто и млеко и млечни производи, полен, банани, некоја вештачка прскана храна.
Како што расте имуниот систем на вашата ќеркичка ќе се зајакнува, многу овошје, зеленчук, витамин ц и матичен млеч и помогнаа да го зајакне имуниот систем. Притоа да напоменам дека матичен млеч не од апчиња или капсули но оној на Ревита, се раствора во вода и има вкус на цедевита. Зајакнување на имуниот систем може да помогне во борба против алергијата.
Еца -> RE: Алергија на храна (10.3.2009 15:06:06)

Marie bas ti fala sto se javi na ovaa tema,navistina mnogu mi znaci koga ke slusnam deka so tekot na vremeto i zajaknuvanjeto na imunitetot deteto ke ja nadmine alergijata.Pozdrav do tebe i sestra ti pa se nadevam deka i taa ke stane clen na nasata ringeraja pa ke mozeme zaedno poopsorno da porazgovarame na ovaa tema.[sm=smiley1.gif]
Еца -> Алергија на храна (27.3.2009 8:09:01)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] резултатите од алерготестот ги земавме и алергијата на млеко е надмината[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] Знам дека има уште некое време додека почнеме со конзумирање на млеко и млечни производи, но најбитно е дека сега имаме зелено светло од организмот.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image]
mis. -> RE: Алергија на храна (27.3.2009 19:22:10)

Елена браво за вас.Тоа е добар почеток кон воведување на Мртина во светот на нормалната исхрана.Само така и се ќе се нормализира ќе видиш.
Еве што најдов за вас.Организмот на бебето во првите месеци од животот е незрело, па заради тоа е осетливо и реагира на повеќето надворешни влијанија.Обрамбениот систем се уште не им е доволно развиен,органите за варење(желудникот и цревата)се многу осетливи,а служокожата на цревата пропушта молекули на белковини.Ако новороденчето има зголемен ризик за развој на алергии во овој период доаѓа во контакт со белковините од кравјото млеко,и со тоа постои опасност организмот да развие преосетливост на таа молекула.Омбрамбениот,имунолошкиот систем таа молекула ја третира како страна, па секој пат кога ќе дојде до неа се развива алергиска реакција за да се одбрани од неа.
Многу научници со истражување утврдиле дека ако исхраната до 6 месеци се сведе на продукти без алергени може значајно да ја намали јачината и зачестеноста на алергиската реакција барем 2-3 години од животот на детето.Затоа треба да се избегава храна со јаки алергени:млеко и млечни производи,јајца, риби, цитрусно овошје(лимон,портокал,ананас,цитрон...)Јагоди,малини,боровница,капини, ореви,лешници,бадеми,мед и производи од мед...
Nenaa -> RE: Алергија на храна (28.3.2009 21:37:26)

Браво Еленче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] Поздрави ја Тина [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Еца -> RE: Алергија на храна (29.3.2009 17:35:08)

Фала ненаа, можеш да замислиш колку сум среќна, нели.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
biljanaM -> RE: Алергија на храна (7.5.2009 14:54:30)

за среќа немамвме проблеми со алергии, а јас толку многу се плашев да не добие алергија, нормално како и сите други мајки
Еца -> RE: Алергија на храна (10.6.2009 10:46:29)

Лиде се надевам ќе прочиташ што сме пишувале тука, па ме интересира на што покажа алергија твојата керкичка, и дали ја надминавте.колку што разбрав спомна нешто дека не смеела крем, зошто?
lide78 -> RE: Алергија на храна (10.6.2009 10:56:52)

uste na 3 meseci pikaza egzemi i ne stavija na soino mleko do 15 meseci.potoa pocna da pravi cesti laringiti i opstrukcii i napravivme testovi,pokaza na cokolado.inhalatornite testovi bea neg. a taa i ponatamu pravese laringiti i moravme i so adrenalin da inhalirame.sekoj vtor mesec bevme vo kozle.od 2 god pocnavme da koristime Flixotide pumpica.lani napravi urtikarii od jagodi(prv pat i dadov) i od Ospen sirup(strasno bese).moravme na imunologija da pravime testovi i zamisli se izleze negativno.od prvi april sme bez terapii za alergija,osven Beconase vo nosot.a lani od alergija (bezbroj eozonofili vo nosot) ni se namali sluhot na pola i so spreevi,urbazoni se sredivme i se e dobro.uste pravi laringiti ama ne se strasni,doma pominuvame so vrienje na morska sol vo tendzere[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mami -> RE: Алергија на храна (10.6.2009 11:00:25)

ајдееееее.читам и не ми се верува што се може да преживее едно малечко дете...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]за упорноста и нервите на мама и тато...се надевам брзо ке надминете се и нема да имате веќе проблеми
Еца -> RE: Алергија на храна (10.6.2009 11:01:20)

Ау, страшно, терапии како внук ми од сестра, на Мартина последните две тестирања од крв покажаа негативно на млеко, сега уште алерготест со боцкање и ќе почнам да и давам по малку јогурт, па понатака едно по едно, инаку мене лично многу ми е страв.
lide78 -> RE: Алергија на храна (10.6.2009 11:04:08)

nie davame po malku cokolado(zivotinsko ili bajadera),a med probav i nekako somnitelno mi bese i sega ke cekam nekoe vreme i pak ke probam
mis. -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:28:32)

Мами ги видов рецептите што ги постави за деца алергични на глутен.Не ми е јасно само од каде да го набавам,купам тоа безгрутенско брешно,какво е тоа пченкарно?
mis. -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:29:34)

Стефан има 7 ипол месеци уште не сум му дала глутен.На која возраст е безбедно да се почне со глутен?
mami -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:32:05)

Видиш не сум се распрашала..ке прашам денес , ама би требало да се продава како секое нормално брашно...а глутен мислам дека содржат сите кашички, ако му даваш купени кашички провери го составот и ке видиш дали си му дала или не..ако не си му дала кашички до сега кога ке решиш ке прочиташ на опаковката, на сите пишува дали е со или без глутен
mami -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:33:24)

за брашното ке видам задолжително денес после работа па ке ти пишам после од дома, ама колку знам не е пченкарно, посебен тип на брашно е
mis. -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:43:11)

Глутен не сум му дали бидејќи при купување обично ја читам декларацијата и се задржувам по саат време во продавница[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Колку ми е страм некогаш сите кашички и храна за деца мора да помине низ моја рака.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mami -> RE: Алергија на храна (30.6.2009 14:46:42)

ич да не ти е гајле, па за здравјето на твоето дете се работи..и јас првите пати се задржував па читав што и како има, ама сега веќќе, ем претко купувам, ем знам што и како е и само дата гледам
а ова баш ке се распрашам па ке ти пишам и внимателно со глутенот, гледајте реакција кај детето каква ке има
mami -> RE: Алергија на храна (1.7.2009 9:16:56)

мис, безглутенско брашно има во продавницата на Виталија, 200ден е 1кг. Продавничката се наоѓа на улица 50 дивизија, веднаш под Државна болница
mis. -> RE: Алергија на храна (1.7.2009 10:27:07)

Мами фала ти многу ќе одам до таму и ќе видам што има.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mami -> RE: Алергија на храна (1.7.2009 10:36:09)

аааа заборавив да ти кажам, незнам дали само тој ден имаат или тогаш им доаѓа пратката ама типката ми рече да поминам во четврток. А инаку Виталија имаат многу убави работи, јас од таму земам оризови пахуњици за Лука и житарици за нас
Еца -> RE: Алергија на храна (1.7.2009 10:49:46)

Јас мислам дека безглутенско брашно можеш да најдеш и во подобро опремените маркети, како веро, скопски пазар...во биона(продавница за здрава храна)А има и во Бисер продавница за здрава храна и таму знам со сигурност дека има.Меѓутоа Мис прво треба да бидеш сигурна дека имате проблем со алергија на глутен па потоа да му правиш било што со тоа брашно.
mami -> RE: Алергија на храна (1.7.2009 10:52:54)

Тоа да, мис прво да си пробаш дали е алергичен или не, иако нема некоја штета ако му направиш лепче или некое благо со вакво брашно отколку со обично, ова е дури поздраво- барем така викаат
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>