|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 8 недели


Во бременоста нормално е да се загуби расположението, а да се добие во тежина. Ниту едното, ниту другото не е баш пријатно, нели?

Што ве чека на првиот гинеколошки преглед?
- општ гинеколошки преглед,
- ултразвучен преглед,
- мерење на крвниот притисок,
- тежина,
- контрола на крвта.

Во оваа недела плодот веќе почнува да се размрдува. За жал, сеуште е премал за да ги почувствувате неговите движења.

Мама во 8. недела


Набрзо ќе дојде време за првиот гинеколошки преглед. Повеќето од Вас ќе отидат на преглед меѓу 8. и 10. недела од бременоста, а во случај на јаки грчеви, постојано повраќање или вагинално крварење и порано. На првиот лекарски преглед, освен совети, детална здравствена историја (ќе ве прашаат за евентуални потешкотии при зачнувањето, абортуси, прележани болести, навики, наследни болести, земање лекови, за вашата професија и работата), ќе ве прегледаат и гинеколошки. Прегледот опфаќа: <
Повеќе


Плод во 8. недела


Брзото растење на плодот продолжува. Сега е голем колку црешна, од 8 до 11 мм, а тежок 1 грам. Јасно се гледа задниот дел на мозокот, а плодот веќе почнува да се поместува. За жал, сеуште е мал за да ги почувствувате неговите движења. Ви треба уште малку трпение, некаде до 20. недела кај прворотките, а кај оние кои веќе раѓале, две до три недели порано... и нежни пеперутки ќе почнат да шетаат во стомакот. А кога ќе зајакнат, ќе бидат тоа јаки удирања. И во развојот на коските се случуваат прилично интересни работи: се појавуваат лактовите, а коските стануваат се поцврсти поради таложење на калциумот. Почнуваат да се развиваат прстиња, уште малку и ќе можете да ги преброите! <
Повеќе


Тато во 8. недела


На идната мајка овозможете и што повеќе сон. Дури и на пладне, доколку тоа и одговара. А знете ли што сигурно ќе и годи? Масажа на табаните! <
Повеќе


Мали слатки тајни


Поголемиот број трудници загрижени се поради настанување на стрии. Проблемот е во тоа што тие не се губат по породувањето. Иако не можеме со гаранција да кажеме дека со мачкање на креми потполно ќе ги избегнете, но така барем ќе ги ублажите. Стриите настануваат како последица на растегнување на кожата која притоа пука. Во бременоста имаат црвенкаста или сина боја, а по породувањето помалку се приметуваат бидејќи ја губат бојата. Но сеедно вие се гордеете со своето стоамче: стриите се диплома за мене.

Слична содржина


Претходна недела: 7. недела
Следна недела: 9. неделаСлични артикли:Анкета

CARSKI REZ
MAKMUZIKA

SE PORODIV 30 NEDELA SO CARSKI BEBETO NE MI OSTANA ZIVO

SOVET ZA PONATAMU (80%)

STO ME SOVETUVATE (20%)


Број на сите гласови: 101

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!