|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 2 месеци


Доењето, пресоблекувањето и бескрајно долгите прошетки со количка, уште некое време ќе бидат Вашата главна преокупација.

Сеуште е рано да се зборува за разгалено дете, затоа што неговите желби  се еднакви на неговите потреби, па нема да го разгалите ако го смирувате неговиот плач.

На доенчето му е потребна барем една сакана личност, со која ќе може да развие посебен однос. Обично тоа е мајката. Односот полн со љубов, грижа и нега му овозможува да се чувствува сигурно и прифатено. Притоа, во првата година, таквиот однос е потребен за правилен социјален, емоционален и ментален развој. Запамтете дека позитивните искуства во овој период се незаменливо животно богатство за детето.


Развој на детето: Моето доенче


Во првите месеци растењето во должина е отприлика со 3.5 cм. месечно. Во тежина доенчето ќе добива по 30 гр дневно. Тоа значи дека Вашето бебе, при крајот на третиот месец, ќе биде за 10,5 cм. подолго и 2500 гр. потешко отколку при раѓањето. Сепак треба да знаете дека ова се општи рамки и дека се можни отстапувања.

>> Повеќе


Развој на детето: Развојни фази


Држење на главата
Во третиот месец доенчето веќе може да ја држи главата исправена, но и понатаму му е потребна Ваша помош при подигнувањето. Кога лежи на стомак ја подига главата и предниот дел на градниот кош. Притоа се потпира на лактите и често со прстите тапка по подлогата. Со тоа ги зацврстува вратните мускули.

>> Повеќе


Развој на детето: Доење и дохрана


ДОЕЊЕ
Ритам на хранење
Доенчето веќе има воспоставено ритам на хранење и во третиот месец му се потребни 6-8 оброци дневно (во текот на 24 часа). Повеќето доенчиња се будат за ноќен оброк два до три пати, а некои спијат и по 6 часа континуирано. Неговата потреба за храна обично се зголемува во 3-та и 6-та недела, па во 3-от месец, но може и било кога во тек на развојот. Тоа се сосема природни скокови во растот, кои се дел од развојот и кои се манифестираат како желба за почесто доење.

>> Повеќе


Развој на детето: Спиење


Ритам
Ритамот на спиење на доенчето полека се нормализира и тоа разликува ден и ноќ. Ноќе спие околу 10 часа и потребно му е да спие уште 3 пати дневно по два часа (доенчето е во будна состојба непрекинато околу 2 часа). Повеќето доенчиња се будат два до три пати во текот на ноќта за хранење. Ако Вашето бебе спие шест часа без да се разбуди, сметајте дека сте едни од најнаспиените родители, затоа што повеќето бебиња толку спијат од 5-6 месец, а некои дури по првата година.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Покачена телесна температура
Порано или подоцна ќе се сретнете со покачена телесна температура кај детето. Најчести причинители се инфекции на дишните патишта. Причина може да бидат и бактериски инфекции или претоплување заради надворешниот извор на топлина. Други причини се ретки.

>> Повеќе


Развој на детето: Мама и тато


Дали можам да го разгалам доенчето
Стручњаците тврдат дека неможеме да ги разгалиме доенчињата во првата половина од првата година на животот. Заради тоа можете, без чувство на вина да ги опсипувате со внимание. Препорачливо е што повеќе да му зборувате и да се занимавате со него, затоа што ќе биде позадоволно и поразиграно. Бебето за кратко време ќе си игра само со своите гласови и прсти.

>> Повеќе


Развој на детето: Си играме


Најдобра забава за доенчето
Најдобра забава за доенчето е дружење со родителите. Ужива во разговорите, насмевките, пеењето, гледањето во очи – задоволно е ако може да биде во Ваша близина. На тој начин доенчето си игра, учи и се запознава со родителите.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


При цицање на цуцлата, поместувањето на јазикот е потполно поинакво отколку при цицање од дојката. Затоа доенчето може да се збуни и послабо да цица од дојката. Заради тоа употребата на цуцла не се препорачува додека доенчето не совлада цицање на дојката.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 1 месец
Следен период: Возраст 3 месециСлични артикли:Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?