|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 6 години


Дали воопшто се сеќавате кога Вашиот јунак беше мало беспомошно бебе?

Многу деца во шестата година сеуште имаат проблеми со повременото, или редовно мокрење во кревет. Меѓу нив има повеќе момчиња отколку девојчиња. Проблем во мокрењето е што негативно влијае на детската самодоверба. Детето се срами и заради тоа не сака да преспие кај другарчето, да оди на патување со други деца, бидејќи ако тоа му се случи во присуство на другарите, ќе влијае многу негативно на неговиот развој и на него.


Развој на детето: Развојни фази


Развој на мислење
Шестгодишно дете може да остане концентрирано подолго време и со радост презема нови улоги и одговорности. Во тоа треба да го насочат и да му помогнат возрасните. Често бара потврда дали добро постапило. Ги учи правилата на различни игри (карти, спорт...) Ужива ако му дадеме прилика за самостојно одлучување. Развива апстрактно мислење.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Систематски преглед и вакцинација
Во Македонија, во склоп на превентивната училишна педијатрија се одвиваат неколку систематски прегледи. Најпрво учениците се прегледуваат пред да се запишат во прво одделение.

>> Повеќе


Развој на детето: Исхрана


Што треба да содржи здравата исхрана?
Децата ги имитираат родителите во се’, па и во хранењето. Ако сте добар пример ќе му помогнете на детето да развие здрави навики на хранење. Здравата исхрана на петгодишно дете не се разликува од Вашата здрава исхрана.

>> Повеќе


Развој на детето: Си играме


Дидактички играчки
Дидактички играчки се игри со задача кои имаат правила и привлечна содржина за детето. Ги развиваат психичките функции, способноста, активноста кои се потребни за доживување, сфаќање, творење.

>> Повеќе


Развој на детето: Добро е да се знае


 Ноќно мокрење
Иако ноќното мокрење е непријатно искуство за Вас и Вашето дете, тоа е честа појава и сосема вообичаена фаза во развојот на детето. Ноќното мокрење најчесто е поврзано со емоционални или психички проблеми. Никако не значи дека Вашето дете е премногу мрзеливо за да стане и оди во WC. Причината може да биде и генетска. Ако со тоа имале проблем родителите ќе имаат проблем и децата.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


Децата до седмата година не смеат да учествуваат самостојно во сообраќајот и секогаш треба да бидат под надзор на возрасен.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 5 години
Следен период: Возраст 7 годиниСлични артикли:Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?