|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Си играме

Дидактички играчки
Дидактички играчки се игри со задача кои имаат правила и привлечна содржина за детето. Ги развиваат психичките функции, способноста, активноста кои се потребни за доживување, сфаќање, творење.

Целта на дидактичките играчки е да му понудат на детето можност да развие одредена способност. Ги поттикнуваат децата прецизно да набљудуваат и да откриваат разлики во обликот, големината и бојата.

Некои стручњаци тврдат дека дидактичките игри не го поттикнуваат, туку во одредени ситуации го успоруваат детскиот развој, бидејќи ја ограничуваат детската активност.

Детето и спортот

Почна периодот на големи промени, кога детето ја заменува градинката со училиште, ги менува пријателите и добива нови задачи и одговорности. Заради тоа периодот е стресен и задачата на родителите е да се погрижат детето да се релаксира на пример со спорт.

Децата кои се стално во движење, со зачленувањето во организирани групни активности нека ги запознаат поблиску различните спортови и истовремено нека се забавуваат, трошејќи го вишокот на енергија.

Децата кои не знаат да пливаат е крајно време да научат, а оние кои знаат нека ги научат стиловите на пливање и нека научат правилно да скокаат во вода.

На зимските радости ќе им нема крај бидејќи децата се самостојни на санка и скии и нема да бидат непослушни, бидејќи сами знаат да управуваат со нив.

Возењето ролери станува рутина

Некои деца во овој период ќе се занимаваат со поспецифични спортови, како фудбал или гимнастика. Добро е родителите да ги препознаат границите на способност на детето, но во исто време да му овозможат да се обиде во оној спорт кој го интересира.

Прочитајте уште

Развојни фази
Здравје и нега
Исхрана
Си играме
Добро е да се знаеАнкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?