|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Што не треба да правите за време на онлајн наставата?

Автор: Редакција Рингераја | 27.10.2020
image

Оваа година е нова авантура за апсолутно сите фамилии. Кога е во прашање онлајн наставата, ви претставуваме неколку нешта кои треба да се избегнуваат

Како да се организира времето пред поаѓање на училиште?

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 8.9.2020
image

Како да го организирате времето на децата, посебно на првачињата, пред поаѓање на училиште на 1-ви октомври

На која возраст детето треба да ги именува боите?

Автор: дипл. Логопед Симона В. Николовска | 7.9.2020
image

Едно од најчестите прашања кои ги добивам од родителите е, кога е вистинското време за нивното дете да ги научи да ги разликува и именува боите

Наставата ќе започне со комбиниран модел

Автор: Редакција Рингераја | 2.9.2020
image

Владата нуди комбиниран модел за старт на учебната година и секаде кадешто се исполнети условите од протоколите коишто веќе се усвоени, наставата ќе може да започне со физичко присуство во училиштата, независно од одделението и возраста на децата

Враќање на училиште: Сe што треба да знаете!

Автор: Редакција Рингераја | 2.9.2020
image

По возбудливиот период кога денот на децата е сведен на игра, прскање во вода и дружење, следи враќање во училниците со неколкучасовно седење во клупи, организирање на дневни обврски, домашни задачи…

Почеток на наставата и за децата со посебни потреби?

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 22.8.2020
image

Kaко би се одвивала наставата од први септември за децата со посебни потреби од аспект на дефектолозите редукатори кои се директно вклучени во воспитно образовниот процес

Учење на далечина: 10 златни правила

Автор: Редакција Рингераја | 27.8.2020
image

Проверете ги десетте златни правила што ќе му помогнат на вашиот ученик полесно да го помине ова учење од далечина

Развојни фази на детскиот ракопис

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 15.8.2020
image

Почеток е на нова учебна година а наставниците, стручните соработници и логопедите треба да пренесат некои основни сознанија како ќе ја проценат зрелоста на еден ракопис за соодветна возраст

Научете го детето да ги распознава боите

Автор: Редакција Рингераја | 4.7.2020
image

Еве неколку практични совети како да ги научите децата да ги распознаваат боите. Сe е изводливо дома

Пресмешно! Што кажаа децата за мајките?

Автор: Редакција Рингераја | 17.6.2020
image

Одговори дадени од дечиња на следните прашања за мајките

СТРАНА 1 ОД 17


Анкета

/
Jana9

Stedite li energija?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!