|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детски психолог
20.9.2011 9:37:41   
blue_blue
Знае ли некој асален (проверен) детски психолог кој има искуство во работа со деца и знае како да им пристапи, разговара со нив и извлече од нив што ги мачи?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детски психолог
20.9.2011 9:52:12   
miana
i mene ova me interesira
kerkami od koga pojde vo gradinka e drugo dete..Tamu e super a doma se pretvara vo nesto drugo..Agresivna e,ni se povraka na site,zamavnuva,tera inat,se lupa od zemja,si tera po nejzino i nema za nea zakon...I vikame, i pleskame ama dzabe e ...sega veke neznam kako da i pristapami se plasam da ne napravam poloso...Samo od mm se plasi ama toa ne e resenie..mm ne e postojano tuka i ne  e resenie sve tatkoi da go barame ako e losa..Ziveeme vo zaednica i toa e mnogu loso...Mi vika : ne te sakam,odi si...Sakam druga majka i tatko a ima samo 3 ipol godini...Vo gradinka ne se protivi da odi i tamu e super. Neznam kako se vikase onaa gospoga na TV ja ima cesto,psiholog za deca,sto zboruva poleka smireno..dali nekoj se sekava na taa doktorka i kade da ja najdeme? Ili pak nekoj drug dobar psiholog?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:01:29   
AnnaMolly RR
Во Симпо има една докторка, детски психијатар/психолог Мери Бошковска. Таму ја носеа братучетка ми (има 6,5 години). Си имаше некои чудни реакции, секој понеделник повраќаше, викаше дека ја боли глава, цело време викаше Не сакам да правам вака, ама нешто ме тера. Многу не плаши сите, никој не знае што и е. Неколку пати беше кај докторката и има подобрување, сега мнооогу поретко прави така. Мајка ми ја најде таа докторка зашто мајка ми работи во психијатриска болница, па преку препораки од други псхихијатри и психолози ја однесоа кај докторката Мери.
Ако сте заинтересирани ќе се јавам да прашам број и ќе ви пишам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:08:21   
miana
moze vidi i pisi..dali jas da odam i da razgovaram prvo so doktorkata ili detevo da go nosam odma?..mislam deka ne treba da slusa koga ke zboram za nea kolku e losa/....Aj bas prasaj ja majkati sto misli? Ili pak jas ke se javam i ke prasam direktno

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:13:54   
Octavia
На Детска клиника има одличен детски психолог, работи со најразлични детски проблеми.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:14:39   
Maca25
miana, ќерка ти сега тргна во градинка? ако да, тогаш мислам дека и е од промената. Истото се случува со ќерка ми, во градинка е бајче мирно, а само што ќе ја донесеме до влезот дома почнува да плаче, да урла, да тепа, да гризе и да не сака да влезе дома. И тоа трае едно 2 саати. Само мирно, не ја плашете со никого, не дека не треба да ја карате, ама помирно правете го тоа, без викање. И мене ми е ова чудно, како летово одеднаш ми се смени детето, пред тоа одвај чекаше да дојдеме дома и да си игра со нејзините играчки, а сега е точку агресивна кога ќе ја земам од градинка. Јас ја оставам да се измори од негодување, плачење и викање, после тоа е друго дете user posted image .
Ако мислиш дека не и е од градинка, тогаш носи ја на психолог. Ништо не губиш.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:28:15   
blue_blue
Абе моево дете идеше у градинка без проблем цела година. Летво нешто и се има случено дал од некое дете, дал од другиве учителки, пошто мислам дека тоа што го прават во лето во градинка е вон сите хумани и педагошки методи со децава..Сите на куп деца од 2 години до 6, не се знае која учителка ги чува, у која занимална се, абе децава баш ги збрлавуваат. Е ега кое дете како поднесува промена - мојава не баш добро....И сега од вчера пак тргнавме во градинка, ушет од врата плаче и во раце ми седи, се тресе, се грчи нејќе да влезе иако се во нова зграда, а не таму кај што беа летоска, иако е нејзината учителка и нејзините друграчиња, иако е сестра и таму....Не можам така да ја оставам, знам дека нешто ја мачи не е само до изводење или само страв од непознато и ново (скоро ништо не и е ново, совен занималната). Дома си е супер ( и во градинка), ама не ми кажува зошто не сака да оди...И јас и маж ми сто пати сме ја прашувале, не кажува....Не можам дома да ја чувам, а да мењам градинка мислам дека ќе е полошо...Затоа сакам да ја однесам да разговара со неа некој ќе знае да извлече од неа што е проблемот, ако ова не сакање продолжи и во наредните денови. Ве молам пратете ми ПП со име и телефон од психолозиве кои ги спомнувате. ФАЛА!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:35:18   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana
Neznam kako se vikase onaa gospoga na TV ja ima cesto,psiholog za deca,sto zboruva poleka smireno..dali nekoj se sekava na taa doktorka i kade da ja najdeme? Ili pak nekoj drug dobar psiholog?

Дијана Белевска се вика, семеен психолог е, специјализиран за детска и младинска психологија. До пред неколку години работеше во Дневниот центар што е позади Тутунски комбинат, на семафорите. Не знам дали уште работи таму

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детски психолог
20.9.2011 10:54:16   
miana
Kerkami odi vo gradinka i od kako pojde  e vakva...Ne i pominuva na kerkami, takov i stana karakterot..Se sto saka da dobie ako ne dobie,mava ,vrsiti,kloca,navreduva...se protivi..Ona ne place,koga ke dojde doma od gradinka e bajce ama do pravata rabota sto ke ja posaka..Pocna da skrta kaj stigne..pocna da si igra ucitelka,da gi komanda kuklite....Saka da jade kade ke stigne po doma,na ulica mi se pusta od raka,mi vika ke te brukam ,ke te nerviram..I vikam ke te dadam na staro kupuem - mi vika i nego ke go nerviram user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детски психолог
20.9.2011 11:06:21   
rehana
mnogu ubava tema, i mene me interesira ova, pisav vo temata za razvod, kaj mene problemot eza detski psiholog e drug tip, jas bi sakala da go konsultiram vo vrska so toa kako da mu kazam na deteto za razvod deka tatkoi veke ne zivee so nas, ona doduse ne go ni zaprimetuva toa posto deteto verojatno misli deka e pravilno da ne go gleda tatkoto posto i prethodno ne go gledase voopsto.zatoa bi sakal da mew sovetuva kako da i prenesam deka mama i tato veke ne ziveat zaedno i koga da go napravam toa? ako imate voe nekoj sovet slobodno pisete mi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детски психолог
20.9.2011 12:14:10   
miana
Mislam deka vo socijalnoto za razvodi ima takva sluzba ,moze i niv da gi prasas da te posovetuvaat...

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детски психолог
20.9.2011 14:56:02   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami odi vo gradinka i od kako pojde  e vakva...Ne i pominuva na kerkami, takov i stana karakterot..Se sto saka da dobie ako ne dobie,mava ,vrsiti,kloca,navreduva...se protivi..Ona ne place,koga ke dojde doma od gradinka e bajce ama do pravata rabota sto ke ja posaka..Pocna da skrta kaj stigne..pocna da si igra ucitelka,da gi komanda kuklite....Saka da jade kade ke stigne po doma,na ulica mi se pusta od raka,mi vika ke te brukam ,ke te nerviram..I vikam ke te dadam na staro kupuem - mi vika i nego ke go nerviram user posted image

леле миана знам дека не ми е на место коментаров ама неможев навистина да престанам да се смеам на одговорот на ќерка ти за старо купујем user posted image user posted image user posted image абе ѕверови се ви верувам, ама бре жени кажете ми како успевате да бидете сериозни кога ке ви треснат некој бисер а вие во тој момент изигравете цајкани?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детски психолог
20.9.2011 15:10:58   
miana
Kerkami kolku smesni komentari ima .....eheeeee
ama koga si nervozna nekako ti ide da ja tresnes od zemja i uste takvo nesto koga ke kaze ti se temni...Inaku cela e tetka...Taka zbori,taka se ponasa...Sminka,frizura ...Koga ja prasale vo gradinka kade raboti majkati:im rekla - na rabota..A sto raboti majkati? Dokumenti raboti.. :) Na ucitelkite koj znae sto se im zbori....Prviot den gi vregala,gi vregala a sega i se prvi drugarki...Gi sminka,im pravi frizuri i duri ednata od niv mora da lezi do nea ( dodeka da zaspie) kako jas sto lezam doma user posted image Mnogu e bistra moze i zatoa probuva da ne manipulira..Ednas i staviv kapucino ( edno trofce vo mleko) za da pie "kafe " so mene i mi vika tato ke me kara..Mm ja prasuva sto pies mia? Vika Moja kravica..Mm i vika daj da probam...Ona mu vika : nemoze si imas ti kafe..I go smafta tatkoi da ne proba sto ona pie za da ne ja fati user posted image Aj da ne ve zamaram za kerkami..Ne bi bilo loso jas da si pozboruvam so psiholog da me posovetuva kako da reagiram na nejzinite ispadi ..

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детски психолог
20.9.2011 15:13:55   
Maca25
Мене кога ќерка ми ќе ми одвали нешто такво, ја правам најозбилната фаца на свет и она се заплашува малце или пак се тргам на страна (за да не ме види дека се смеам).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Детски психолог
21.9.2011 10:58:57   
ferdunde
Apsoluten pozdravo do temata.....Navistina sabajlevo otvoriv ringeraja za da vidam bas dali ima nesto na ovva teme i ete. Znaci problemot kan mene e mozebi malku pogolem od gorenavedenive zaost moeto dete goduinava trgna vo prvo oddelenie i veruvajte sekoj den od nego ima poplaki vo uciliste...ne deka nesto se tepa so rdugite deca ( mada vo igra moze i toa da se sluci)...tuku ne slusa na cas...se smee ....ne ja slusa ucitelkata....ako go skaraat place ...se dere na cel glas....se vlece po hodnici...crka...i sto li uste ne
Veke mene mi e macno da vlezam vo skolovo...mi se vraka nazad od toa sto sekoj den mene ucutelkite me nacejuvaat so prekori i kritiki a mozam da zamislam samo sto se slucuva vo glavata na toa dete...sigurno mu e haos
Eve vcera duri i go istepav zosto veke nemozev da izdrzam,....zbori...zbori...zbori sekoj den pak nikakov rezultat...kazna..nagrada pak nisto nemam veke metod
A i vo ucilistata ne da gi kritikuvam ama i tie mora da najdat nekoj nacin...sabajle i rekov na nastavnickata deka vcera duri i kotek si izede taa mi vika ne ne go tepajte...i rekov deka mu zabranivme da igra so igracki ...taa i toa ne...epa i vikam jas ako veke mi se zalite od negovoto odnesuvanje sto ocekuvate jas da napravam ako ne go kaznuvam i ne go istepam koja merka togas da ja prevzemem kako reakcija na vasite zalbi ????
Ako nekoj znae broj od psihologot Dijana Belevska ve molam da mi dadete
pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Детски психолог
21.9.2011 11:15:25   
miana
Ferdunde mnogu ubavo znam za sto zboruvas...Te razbiram celosno... I jas sum vo tava situacija da se prasuvam sto li treba da napravam? Kako da postapam?  Vcera dojdov doma i pak istoto pa istoto..Detevo kako podiveno,vrega,mava,ne slusa,se protivi i pocnuva da place za gluposti (kolku da si najde zanimacija) Mi zovre i pak sum ja nosela vo race do gore ( iako sum bremena a taa ima 16kg) gore ja istepav ( epten mi zovre-se izgubiv ) ja sednav,pocnav da vikam,da ja kritikuvam.Pocna da mi se izvinuva,da mi vetuva deka  ke bide dobra kako sto e dobra vo gradinka...Se simnavme pak dole ,ja senav na stol i dadov da jade,bese mnogu umna...Pominaa 15 min i pak po staro...Sakam sama da jadam supa i gotovo..Se mava od zemja i pocnav pak da vikam ....A koga ke se spomene tatkoi kako strav i trepet....( mada i na nego nekogas mu pravi vaka) I vcrea bas razgovarav so mm,mi vika poveke da ne ja pleskam,zosto i kotekot e dzabe...Kaj mene mislam deka glaven problem e toa sto sme vo zaednica i deteto koga e  so babamu,dedomu i tetkamu kako gavol da vleguva vo nea...A zolvami edvaj cekam da ima nejzini deca pa da vidi kako e!!!! Mi go podivuva deteto!!! Koga mu spomenav na mm za psiholog - mi vika mnogu sum go nervirala koga koga ke se zaneesam do tolku..I sega jas sum ni nataka- ni navaka..Navistina neznam kako da se odnesuvam,ama deteto mi strada vo sekoj slucaj...Vo gradinka ne se zalat od nea,tamu e dobra...

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Детски психолог
12.10.2011 16:02:29   
ferdunde
Miana duri sega ja vidov tvojata poraka....tuka si nekade vo pravo za ziveenjeto vo zaednica...sestra mi go ima istio problem i go nosese deteto na psiholig vo centarit za mentalno zdravje kaj simpo i i rekoa deka toa e samo od neusoglaseni stavovi vo gledanjeto na deteto.
Jas go nemam toj problem ama i mene mi go gleda koj kako stigne...zeni plakam za da gi cuvaat, babi uskoknuvaat povremeno, gradinki i tao se si ima vlijanie vrz odnesuvanjeto na deteto.
Jas uspeav da zakazam kaj Dijana Belevska i me raduva toa sto ona veli deka deteto mi se odnesuva skroz normalno za vozrasta i deka site kritiki gi upatuva kon ucilistata sto ne se dovolno motivirani za da se spravat so vakvi deca...kako i da e nas ne ceka dolg i makotrpen pat zosto ostanuva faktot deka stanuva zabor za dete so baglasen temperament ...samo da e zivo i zdravo drugo se ke pomine

pozdrav i mnogu sreka i so lesno vo vtorata bremenost

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Детски психолог
15.10.2011 15:24:08   
sone
Miana duri sega ja vidov tvojata poraka....tuka si nekade vo pravo za ziveenjeto vo zaednica...sestra mi go ima istio problem i go nosese deteto na psiholig vo centarit za mentalno zdravje kaj simpo i i rekoa deka toa e samo od neusoglaseni stavovi vo gledanjeto na deteto.
Jas go nemam toj problem ama i mene mi go gleda koj kako stigne...zeni plakam za da gi cuvaat, babi uskoknuvaat povremeno, gradinki i tao se si ima vlijanie vrz odnesuvanjeto na deteto.
Jas uspeav da zakazam kaj Dijana Belevska i me raduva toa sto ona veli deka deteto mi se odnesuva skroz normalno za vozrasta i deka site kritiki gi upatuva kon ucilistata sto ne se dovolno motivirani za da se spravat so vakvi deca...kako i da e nas ne ceka dolg i makotrpen pat zosto ostanuva faktot deka stanuva zabor za dete so baglasen temperament ...samo da e zivo i zdravo drugo se ke pomine

pozdrav i mnogu sreka i so lesno vo vtorata bremenost


Ferdunde al te molam daj mi kontakt kaj taa dr. belevska. nesto najdov na internet ama ne i kontakt. aj te molam prati mi pp.

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Детски психолог
5.11.2011 21:55:25   
vini pu
zdravo
jas imam 3 ipol godisno since. Gi imam istite problemi kako i mnogu od vas. Deteto e prekrasno koga e vo gradinka i koga e so eden od roditelite. Stom e vo prisustvo na dvajcata roditeli i/ili na bilo koj drug (baba, dedo, bratucedi) se svrtuva za 360 stepeni. Nisto ne slusa, zainaet pravi raboti koi inaku ne bi gi pravel i koi znae deka ne smee da gi pravi. Duro toa ni go dava i do znaenje. Itn...
Jas bi sakala da se vidime so priholog, megutoa sakam da odam na proveren psiholog koj navistina ke ni pomogne. Ve molam ako moze da mi dadete broj od Dijana ili drug iskusen psiholog.
Blagodaram odnapred

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Детски психолог
20.11.2011 19:39:01   
andronika
HELP!!! Nekoj mi go "kidnapira" moeto pametno, poslusno i dobro vospitano dete, i mesto nego mi go ostavi ova 6 godisno "cudoviste" koe nema den da ne me izvadi od takt i da ne mi gi iskine zivcive (citaj, da me donese na rab na nerven slom-bukvalno,znaci da mi tecat solzi od nervozauser posted image user posted image user posted image ), a nego ic oko ne mu trepnuva.V oci mi veli deka sum losa majka, deka ne me saka, ne saka da odi nikade so mene, nitu da sedi,nisto. Imeno sega e prvo odd. i edvaj uspevam da go sednam da napisime domasna, ili nesto da procitame ili nacrtame,A se trudam so site sili da mu udovolam na sekakov mozen nacin, da go zanimavam , raspolozam, ucenjevo da ne mu e dosadno izmisluvam milion ludorii,i da ne se oseka zapostaven,posto imam i 3 mes. bebe ama nisto ne mi uspevauser posted image . Voopsto ne me cuvstvuva kako majka, odsekogas, a ne samo sega. Ama dosega imav kakvo takvo vlijanie vrz nego, a sega voopsto nikakvo.Postojano saka da odi kaj dedo mu i baba mu dolu, posto tie mu dozvoluvaat se, i duri ako mu vikaat ili brkaat ,sepak ke najde izgovor da gi opravda pred mene , znaci loso za niv ne smee da se rece, iako tie ne go cuvaa koga odev na rabota, tuku majka mi. Tie go pribiraat na 5-10 min. ko ke se raspolozeni da poigraat so nego i tolku.Kako da postapam so ova dete?user posted image

(Одговор на членот vini pu)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Детски психолог
20.11.2011 23:56:56   
anedespo
Mozno e da se cuvstvuva ljubomoren zaradi bebeto. Toa prvo mi padna na pamet 

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Детски психолог
23.12.2011 13:15:35   
blue_blue
дечки, ве молам ако некој има нека ми прати приванта порака со мобилен телефон на Мери Бошкова. Благодарам!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Детски психолог
29.12.2011 11:05:23   
anedespo
I za mene isto. Dobiv od Dijana, sakam da ima i od Meri, pa da go odnesam na dvete mesta.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Детски психолог
29.12.2011 11:26:26   
AnnaMolly RR
Ти пишав во пп број на Мери.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Детски психолог
15.1.2012 0:44:27   
emili8
zdravo i jas majka na koja i treba pomos okolu deteto bi sakala ako moze nekoj da mi pise broj od dobar psiholog dali od Meri ili Dijana. p.s. dali nekoj od vas veke posetil psiholog za deteto i kako e rezultatot???????pozdrav i se najubavo vo 2012

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?