|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Возраст на вашето дете: 7 месеци


Ку–ку !

Во осмиот месец од животот, на детето му требаат и други продукти освен млекото. Секако, при воведување на други продукти, продолжуваме со доење, или хранење со шишенце. Препорачливо е новите состојки да се воведуваат во мали количини. Во исхраната воведуваме само една нова состојка дневно, или ја додаваме кон веќе испробаната состојка, на секои 3-4 дена, за да знаеме од што е можната алергиска реакција. Во првата година треба да се ограничи употребата на сол и шеќер.

Алергијата на храна може да се манифестира како реакција на органите за варење (повраќање, пролив, омалаксаност), промени на кожата (осип), а многу ретко потешкотии во дишењето (течење на носот и тешко дишење).


Развој на детето: Моето доенче


Во осмиот месец растот се успорува и доенчето добива приближно 110 гр. неделно и околу 1,5 cm. месечно.


Развој на детето: Развојни фази


Што знае и што може доенчето?
Повеќето бебиња сега веќе се вртат во двата правци, некои од лежечка состојба веќе можат и да седнат. Доенчето е способно да седи само подолго време, и притоа се поместува во сите правци за да ги дофати играчките. Седењето му го овозможува комбинацијата од сила, рамнотежа и координација на движењата. Во овој период интензивно почнува да се развива рамнотежата, што на доенчето му овозможува да седи и лази, а подоцна, со подобрување на рамнотежата дури и самостојно да стане, а подоцна и да прооди. При лазење во почеток се најважни рацете, затоа што се појаки и подобро развиени, а детето ги користи за маневрирање по просторот.

>> Повеќе


Развој на детето: Исхрана


Млечен оброк
Во осмиот месец на доенчето му се потребни два млечни оброци дневно, покрај мешаната исхрана. Ако негова главна храна е сеуште млекото, потребни му се 5-6 оброци. Повеќето доенчиња ноќе спијат 6 часа без прекин, а некои сеуште се будат 1-2 пати за хранење.

>> Повеќе


Развој на детето: Здравје и нега


Алергија на храна
Под поимот алергија на храна мислиме на сите алергиски реакции кои ги предизвикуваат алергените во храната. Најчести продукти кои предизвикуваат алергии кај децата се кравјо млеко и соја (децата кои се алергични на кравјо млеко, обично се алергични и на соја), јајца, кикиритки, ореви, лешници, јаготки, чоколада, риби и останати морски плодови.

>> Повеќе


Развој на детето: Спиење


Седуммесечно доенче ноќе спие околу 10 часа и потребни му се отприлика уште две двочасовни дремки во текот на денот. Повеќето доенчиња спијат и по шест часа без прекин.

>> Повеќе


Развој на детето: Си играме


Време поминато со доенчето
Доенчето е воодушевено од играта со мижење (ку-ку) затоа што во тој период почнува да сфаќа дека луѓето постојат и кога не ги гледа.

>> Повеќе


Дали сте знаеле?


Повеќето доенчиња сега веќе имаат по некое запче. Додека цица детето, неможно е да Ве гризне, но тоа може да го направи кога ќе биде сито. Брадавицата може да ја гризне од забава, или лутина, ако не му посветувате доволно внимание. Првиот пат кога ќе Ве гризне можеби ќе Ви биде забавно и ќе се смеете, но гризнувањата ќе стануваат болни и морате на доенчето да му дадете до знаење дека тоа не смее да го прави.. Кога ќе Ве гризне мирно речете НЕ и притоа тргнете го од дојката.

Слична содржина


Претходен период: Возраст 6 месеци
Следен период: Возраст 8 месециСлични артикли:Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?