|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 3 недели


Во вашиот стомак во овој момент се случува заведување на јајце клетките и сперматозоидите.

Ако во овој момент дојде до оплодување, може да се случи за две недели тестот за потврдување на бременоста да биде позитивен! Некои мајки при вгнездување на оплодената јајце клетка во слузокожата на матката приметуваат слабо вагинално крварење. Тоа е таканаречено крварење поради вгнездување, што претставува вообичаена појава, затоа не грижете се премногу.

Мама во 3. недела


Отприлика 14 дена по последната менструација настапува овулација, јајце клетката излегува од јајникот и низ јајцеводот патува кон матката. Ако во овој момент дојде до оплодување со спрематозоид, може да се случи за две недели тестот за потврдување на бременоста да биде позитивен! Некои мајки при вгнездување на оплодената јајце клетка во слузокожата на матката приметуваат слабо вагинално крварење. Тоа е таканаречено крварење поради вгнездување, што претставува вообичаена појава, затоа не грижете се премногу. <
Повеќе


Плод во 3. недела


Во оваа недела јајце клетката ќе се оплоди и ќе почне нов живот. Јајце клетката најчесто се оплодува во јајцеводот. Иако повеќе сперматозоиди можат да дојдат до јајце клетката, само еден ќе успее да ја оплоди и со тоа да зачне нов живот. Оплодената јајце клетка потоа тргнува на 6 до 8 дневен пат кон матката. Делењето на клетките во оплодената јајце клетка започнува веднаш и продолжува низ целиот пат до матката. Кога јајце клетката убаво ќе се вгнезди во дебелата слузокожа на матката, гледано микроскопски во пречник изнесува од 0,1 до 0,2 милиметри. <
Повеќе


Тато во 3. недела


Веројатно се уште не сте свесни дека во телото на вашата партнерка почнува да се развива нов живот. Нека не ве загрижува тоа, повеќето татковци навистина стануваат свесни за своето потомство дури кога прв пат ќе го видат на ехо. <
Повеќе


Мали слатки тајни


Ако ве фати безволност или сте почувствувале замор, најдобар лек е релаксирачки разговор со другарките. Организирајте дружење со здрава храна, одвојте време за себе, после породувањето ќе помине многу време пред да можете повоторно опуштено да се дружите. Вистина е дека за тоа време детето ќе може слободно да го оставите на тато, баба или тетка, но верувајте вашите мисли постојано ќе ви бидат кај него.

Слична содржина


Претходна недела: 2. недела
Следна недела: 4. недела



Слични артикли:
Синдром на полицистични јајници



Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?