|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 32 недели


Вистина е, породувањето боли! Но не толку, за жените да одлучат да не раѓаат друго дете.

Во овој период мислите на идната мајка се занимаваат со породувањето кое се ближи. Дали породувањето навистина е толку болно? Ќе можам ли јас тоа? Кога морам во породилиште? Како ќе ги препознаам контракциите? Како да ги мерам? Што да направам ако ми пукне водењакот? Како воопшто ќе знам дека ми пукнал водењакот?

Мама во 32. недела


Стомакот расте и многу трудници велат дека се чувствуваат како слон, нилски коњ или кит. Матката е веќе 12,5 см. над папокот. Големиот стомак се повеќе смета при движењето, тежиштето веќе долго време е поместено, а тоа може да предизвика проблеми со рамнотежата. Совет до крај на бременоста е: движете се полека и пред се со чувство. Рамнотежата знае да биде проблематична најчесто во тоалетот, затоа бидете посебно внимателни кога се туширате. Иако ова изгледа како почетничка грешка, многу трудници во последните недели од бременоста бараат помош од доктор, токму поради паѓање во тоалетот. <
Повеќе


Плод во 32. недела


Движењата оваа неделаќе го достигнат својот максимум. Иако понекогаш се прашувате дали вашето дете ќе биде боксер или фудбалер, набрзо тие удирања ќе ви недостасуваат. Всушност, движењата ќе се променат. А во овој период веќе треба да ги следите движењата на плодот. Морате да изброите барем 10. Во случај плодот да стане премногу мирен побарајте совет од доктор. Секако не заборавајте на бебешкиот ритам на спиење и кога тој обично е буден, за да не ве плаши неговото мирување додека спие. <
Повеќе


Тато во 32. недела


Главна задача во овој период на идните татковци е подготовката за породување. Во тоа секако припаѓа и подготовката на идната мајка. Овие недели на идната мајка бидете и голема подршка и помогнете и да се соочи со евентуалниот страв од породувањето. Истражувањата покажуваат дека оние мајки кои во пор...
Повеќе


Мали слатки тајни


Одењето на забар не е баш интересно, но е препорачливо. Бременоста предизвикува омекнување на непцата кои стануваат подложни на воспаленија. Одењето на забар во бременоста и не е така страшно, бидејќи се работи за превентивен преглед (стоматологот ќе ви објасни дека многу третмани не можат да се прават за време на бременоста поради внесување на лекови во телото. За инекции против болки се одлучува посебно, бидејќи може и подобро е мајката да не трпи болка. Бидејќи храбро ги поднесовте чепкањето во устата и бушењето на забите, заслужувате награда. Веќе подолго сакате нов парфем, зар не?

Слична содржина


Претходна недела: 31. недела
Следна недела: 33. неделаСлични артикли:
РубеолаАнкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?