|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алергија на храна
24.2.2014 14:44:48   
Melanija RR
Незнам нешто за апетит, но неможе да нејаде ,да не побара или со сила.Навистина што ти вели педијатарот?Сфаќам дека си многу загрижена би била и јас.
Од хипоалергеното моето синче(6 месеци) имаше црн измет мислат дека е од железото.Но од тогаш не му дадов се вративме на обичното НАН 1 ,сега сме на НАН2.Но сега веќе знаеме дека не е алергичен на млеко.
Овие резултати ќе кажат дали е алергија или нетолеранција и што понатака.
Мој совет ти е одма да направиш и на глутен.Така ќе имаш представа што се може да јаде и да си направиш мени.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Iva26)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Алергија на храна
11.3.2014 16:47:12   
HAPPY S
mamicki doznavte li kako se ispituva netolerancija na mleko??razlicen li e testot od toj za alergija na mleko sto e?user posted image

_____________________________

[img]http://www.ticker.7910.org/an1cJQk02CB0000NzgzMjJzfDEwMDA5OThzYXxWTyBCUkFLIFNNRQ.gif[/img]

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Алергија на храна
11.3.2014 16:52:54   
HAPPY S

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva26

Melanija R,znam deka sakas da mi pomognes,ama veruvaj od strat od koga pocnaa so hopoalergeno mleko,kasicki ne jadese znaci se so crtani,so igracki,tatko mu da skoka,i meso mu davam, ima denovi ke otvori usta,ima denovi mu butkam jas znaci ako ne go naranam taka nema da jade do vecer,ednas go ostaviv duri vecer go ispi mlekoto,bezglutenski zitarki mu davam pocna da povraka od niv,inaku mu davam i ovosje i zelencuk nema nesto omileno se e niz igra pa da jade....da ne znaes nesto za apetit..pozdravza apetit kaj moeto since pomogna alga Spirulina(kapsuli koi mu gi otvarav i ja isturav pravta vo jadenjeto sto go jade) + baby vit kapki

_____________________________

[img]http://www.ticker.7910.org/an1cJQk02CB0000NzgzMjJzfDEwMDA5OThzYXxWTyBCUkFLIFNNRQ.gif[/img]

(Одговор на членот Iva26)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Алергија на храна
15.4.2014 18:42:47   
Melanija RR
За информација
Ова се однесуваше за бебиња/деца со атопичен дерматит, но секако и само кога се работи за алергија на млеко
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Можни алергии се млеко,јајца, цитрусни, и не продукти со конзерванси.Ни покажадека не е алергија на млеко ама решив да пробаме со млеко со екстензивен хидролизат на казеин кое е наменето за деца преосетливи на белковини од кравјото млеко.
Цените се овие
Новалац-Алтернова 400гр. 1.019ден
Аптамил АДЦ 400гр 1.473 ден
Аптамил хипоалерген 400гр 791 ден
Хумана хипоалерген 500гр 499ден

Првите две се токму такви а другите две се хипоалергени.Прво што прашав педијатар е за млечните ноќни каши кои содржат АД ,е да на тие има најповеќе реакции.Па така јадеме само домашна храна.
Има ли некој со искуство со дерматит и хомеопатија?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 15.4.2014 18:43:53 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот HAPPY S)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Алергија на храна
16.5.2014 13:55:30   
frosina1
zdravo maca 25 moeto bebe ke praj 8 meseeci uste 5 dena ne bese aren bolen bese nejkese nis da jadi mu dadov pavlaka vcera denes e cel nafrlan i po stomaceto i po glavceto sitni sitni mozolcinja od pavlakata li e ?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Алергија на храна
16.5.2014 14:17:23   
Melanija RR
frosina1 дали е алергија на храна може да предвиди или утврди педијатар, неможеш со сигурност да знаеш затоа мое мислење е дека треб ада го однесеш да го видат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот frosina1)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Алергија на храна
28.10.2014 15:56:09   
kate18
Na koj del od teloto se isipuva deeto ako e alergicno na nekoja hrana? Na bebusot moj mu izlegoa crveni mali bubuljicki kako vrukici na stomakot i na gradite, na drugo mesto nema. Vcera prv pat dadovme morkov. Ne sum sigurna dali e od toa, i ako moze nekoj da kaze kako izgleda osip od hrana. Fala vi

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Алергија на храна
28.10.2014 17:40:45   
Melanija RR
Најчесто е околу уста и на стомак па грб.Но тоа се појавува најмногу мислам по 30мин од конзумирање.Сочекај некој ден па кога ќе нема пробај пак

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 28.10.2014 17:42:09 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Алергија на храна
29.10.2014 10:32:46   
kate18
Fala ti melanija, ke pocekame nekoj den...vo meguvreme ke probame kruska.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Алергија на храна
25.11.2014 3:01:40   
татјана81
Zdravo ringerajki,bi sakala da ve prasam dali nekoja od vas ima iskustvo so sprej za nos Livostin.Treba da go upotrebuvame paralelno so antihistaminik dva meseci???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Алергија на храна
28.4.2016 23:37:37   
vaskasr
zdravo ve molam za sovet moeto bebe ima samo 2 meseci i se pojavi krv vo stolicata veke dva dena so sekoja stolica ima krv bebeto e veselo si jade normalno posle sekoe jadenje vrsi nuzda i sme na adaptirano mleko humama

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Алергија на храна
3.5.2016 10:27:54   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vaskasr

zdravo ve molam za sovet moeto bebe ima samo 2 meseci i se pojavi krv vo stolicata veke dva dena so sekoja stolica ima krv bebeto e veselo si jade normalno posle sekoe jadenje vrsi nuzda i sme na adaptirano mleko humama

Се надевам дека до сега веќе сте посетиле педијатар за преглед и консултација, бидејки за ваква состојба не се бара совет на форум.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vaskasr)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Алергија на храна
26.5.2016 17:35:51   
jasmina 25
dali nekoja od vas znae kako se pravi provokacija na mleko znaci vo bolnica kako go izveduvaat toa?na sin mi pred eden mesec mu pravea kozni testovi i pokaza +- na mleko i jajca preddve nedeli mu pravea alero testovi preku krv i ispadnaa negativni na mleko i jajca sega za dve nedeli sme na kontrola doktorkata mi rece da ne mu dalam seuste mlecni proizvodi dodeka ne pojdam kaj nea e sega dali ke mu pravi provokacija ili ne ne znam no sepak me interesira sto se pravi i dali se ostanuva vo bolnica poradi toa...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Алергија на храна
29.5.2016 19:20:04   
Melanija RR
Jasmina25 ja ne sum cula za provokacija na hrana.Ne sum sigurna kolku ti bese maloto,okolu 1 god?
Na kozno ako pokaze se pravi preku krv,a potoa se proveruva na 6 meseci ili na 1 godina. Da pred testot moze i nemora da konzumira.Moj sovet obrati se na meil ili vidi na stranata na Avicena ima pojasnuvanja za alergii.
Ako pokazal alerija toa e alergija.Moeto e potvrdeno preku krv prv stepen na alergija na belka.Kozen test nepravam, davam retko belka i pratam kozni reakcii okolu usta.Eve pomina 1 god od testot preku krv,mislam deka veke ne reagira no ke mu napravam test preku krv vo septemvri i se nadevam ke bide ok.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Алергија на храна
6.6.2016 15:22:11   
eli07
Ne znam dali postov mi e za tuka.Ke se obidam da bidam kratka.Sin mi e 4 god.Od lani letoto (Septemvri) kako se vrativme od odmor zakaci virusna infekcija na crn drob (ne otkrija koj virus posto site mu bea negativni, bar tie sto gi ispituvaat na infektivno na klinika) Od togas glava ne moze da kreneme.Zavrsi toa so crniot drob, potoa imase imunodeficit sekundaren i se lecevme kaj Dr.Mironska na Imunologija od Nova godina do pred 3 nedeli.Primase Almacin i preparat za anemija Ferum lek celi 4,5 meseci
Vo toj period on e ok ne se imase razoleno bese dobar, osven sto od kako zavrsi ova so crniov drob pocna da se isfrla na liceto i ekstemitetite so crveni brumcinja koi go cesaa mnogu i zvrsuvaa do krvavi rani koi den denes gi ima i ne moze da otrieme od sto mu se.
Napravivme mnogu ispituvanja i osven visoko IgE 1700, a treba da bide do 100 nemame nisto drugo sporno.Napraveni koprokultura, lambli, feces paraziti,AST,ALT,ASO,IgG,IgM,NBT test....Eve posledno denovive pravevme alergo testovi, no bea negativni
Ve molam dokolku nekoj imal slicno iskustvo ili nekoj sovet da pise
Fala odnapred


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Алергија на храна
9.6.2016 12:25:45   
jasmina 25
eli alergo testovi pravevte preku krv ili kozni?i kade gi pravevte?kolku sto znam visoko ige e pokazatel na alergija najdobro bi bilo da odite do kozle tie ke vi kazat sto ispituvanja da pravite mozno e da se raboti za alergija tie sitni mozolcinja sto se pretvoraat vo rani gi imavme i nie t.e sin mi mu se pojavija na liceto na dva meseci i maka macevme do kaj 8 meseci edinstveno ni pomogna eucerin kremata vo tuba ne sakav da go mackam so kortiko kremi,pred dva meseci mu pravev kozni testovi ispadna deka e alergicen na mleko jajca i lesnici podocna mu proverivpreku krv ispadnaa negativni mozebi se povlekuva alergijata ne znam sega za nekolku dena sme na kontrola vo kozle...vidi prati sto jade da ne mu smeta nesto...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Алергија на храна
10.6.2016 15:57:08   
eli07
Alergo testovi za prv pat pravevme na 2 god. preku krv izlegoa negativni
Sega pravevme vo Kozle so grepkanje.Nutritivnite izlegoa negativni, a inhalatornite izleze alergicen samo na dermatofagociti t.e domasna prasina, grini i takvi raboti
Ama se raboti za lesna alergija t.e 1 + .Doktorkava sto ne vodi kaza deka ne e za terapija posto nema nekakvi problemi i simptomi, osven viskokoto IgE koe misli deka ne e rezultat na alergijava na prasina
Viskokoto Ige ostanuva enigma, se nadevam deka osipot po teloto ke se povlece posto stvarno ne znam sto da ispitame veke i kako ke terame so takvi rani.
Planiram da zemam Eucerin ili Mustela Stelantopia pa ke vidime kako ke terame

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 292
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Оди на:


Анкета

млеко
Evgenija D

дали му давате кравјо млеко на детето на 1 година

да (83%)

не (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!