|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алергија на храна
10.3.2010 11:53:03   
Mammy
Тој се уште цица и вчера го прашав педијатарот за ХИП хипоалергено млеко, ама некако не се произјасни баш. Тогаш зборев со другарка ми од имунологија и таа ми рече дури ни тоа да не му го давам.
Така да само мајчино млеко и овошни и зеленчукови кашички, а веќе почнавме и со пилешко и телешко.

Инаку тој е веќе 7 месеци.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Алергија на храна
10.3.2010 11:59:22   
MamaOhrid
Мојот син од раѓање е на NAN, сега има пет и пол месеци, а следниот месец планирам да му дадам кисело млеко, па да видам дали ќе покаже нешто. Инаку јас не јадам кисело млеко и многу ми е страв дали ќе јаде тој. 

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Алергија на храна
18.3.2010 21:04:45   
pacuvce
Денес првпат на Бојан за ручек му дадов пченкарно брашно со кисело млеко (кис.млеко му имам дадено повеќе пати до сега) и сега го гледам образите и брадата му се многу црвени,како да има некаква реакција...Може ли да е од пченкарното брашно???user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Алергија на храна
18.3.2010 21:11:37   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Денес првпат на Бојан за ручек му дадов пченкарно брашно со кисело млеко (кис.млеко му имам дадено повеќе пати до сега) и сега го гледам образите и брадата му се многу црвени,како да има некаква реакција...Може ли да е од пченкарното брашно???user posted image


уф, не знам...не би требало...а да си прочепкаш по интернет? user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Алергија на храна
18.3.2010 21:14:53   
pacuvce
Уф,ако почнам да чепкам по интернет и прочитам нешто што не треба,јас како што сум Миле Паника,ќе се изнервирам уште повеќе...А баш од една хрватска веб страна за бебињаа прочитав дека се препорачува да јадат пченкарно брашно...Сега го мачкав со крема,па ќе видам како ќе биде до сабајле...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:02:07   
Mammy
Пацувче,
Внимавај да не е реакција на киселото млеко..и јас претходно му давав на Арман млечни каши од ХИП тие за добра ноќ со млеко, па немаше реакција, за со киселото млеко одма да се зацрвени во рок од 5 минути..и на крај излезе дека е алергичен на млеко..не е лошо да припазиш и проконтролираш..пченкарнотро брашно не би требало да дава таква реакција.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:11:12   
pacuvce
Еве баш сега го гледав и скроз му е повлечно црвенилото...За неколку дена ќе ја повторам истата комбинација (пченкарно+кисело млеко) за да се осигурам дали му е од тоа...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:15:34   
Mammy
Дај му го одделно..без да ги мешаш..моја препорака.Барем по малку колку да видиш дали ќе изреагира.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:19:26   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Дај му го одделно..без да ги мешаш..моја препорака.Барем по малку колку да видиш дали ќе изреагира.


Добра сугестија...Thx Mаmmy...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:21:52   
ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Дај му го одделно..без да ги мешаш..моја препорака.Барем по малку колку да видиш дали ќе изреагира.


Потпис!
Пацувче а за какво пченкарно мислиш, мислиш на палента?
Ако е палентата, јас му дадов на мојот некаде 8-9 месец немаше никаква реакција, и одиме кај матичната после некое време ми кажува кои намирници да му ги воведам, и баш ми спомна за палентата да внимавам зашто можни се реакции, и ништо не и реков, само си помислив добро што ми кажа отпосле зашто јас каква сум 100 пати ќе се мислам дали да му дадам или не за да не се јави реакција.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Алергија на храна
19.3.2010 8:29:29   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Пацувче а за какво пченкарно мислиш, мислиш на палента?Не палента,туку баш пченкарно брашно,затоа што прочитав дека прво да почнам со тоа,па подоцна со палента...user posted image user posted image user posted image
Во секој случај сега нема да му давам ни од едното,ни од друготи овие неколку дена...На средината на другата недела ќе пробам повторно,овој пат одделно,за да видам од што е реакцијата...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Алергија на храна
23.3.2010 10:17:39   
21mimi
ве молам одговорете ми дали некој има искуство со соино млеко?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Алергија на храна
23.3.2010 16:02:06   
mis.
21 мими кликни тука имаме доста дискутирано за соја млеко

(Одговор на членот 21mimi)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Алергија на храна
29.3.2010 11:55:22   
21mimi
Благодарам мис ти си прекрасна личност

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Алергија на храна
31.3.2010 16:38:04   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Пацувче а за какво пченкарно мислиш, мислиш на палента?Не палента,туку баш пченкарно брашно,затоа што прочитав дека прво да почнам со тоа,па подоцна со палента...user posted image user posted image user posted image
Во секој случај сега нема да му давам ни од едното,ни од друготи овие неколку дена...На средината на другата недела ќе пробам повторно,овој пат одделно,за да видам од што е реакцијата...


Пацувче дали малиот пие адаптирано млеко? Инаку Мила занете веќе дека е со докажана алергија на млеко а прво нешто што проба после јаболко, круша, банана, морков и компир беше палента.Никаква реакција. Сепак пробај одделно да видиш дали би имало каква реакција.

Предупредување: Инаку сакам да ги предупредам сите кои имаат деца алргични на млеко, се што ќе купуваат да читаат состав. И доколку има потреба на детето да се дава Витамин Ц тоа да биде на Пливит, бидејќи детскиот Витамин Ц на Алкалоид содржи додатна состојка ЛАКТОЗА.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Алергија на храна
31.3.2010 16:52:03   
pacuvce
Јадевме повторно,после цела една недела пауза и овој пат немаше никаква реакција...И баш бев целата во прашалници,затоа што тој ден му давав само тоа и ништо друго,сакајќи да видам што ќе се случи...Инаку,да пиеме адаптирано млеко...И кашите како фрутолино и сл.ги правам со адаптирано млеко...Се надевам дека било можеби нешто моментално...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Алергија на храна
11.4.2010 0:05:18   
baby mama
На Јана пред некој ден и дадов ноќна млечна каша на ХИПП и ми се нафрла на устето и се зацрвени. Веднаш и се јавив на др.и малце ме искара, во позитивна смисла. Ми рече дека сеуште е рано за таква каша, иако на кутијата пишува од 4 месеци. и оваа каша треба да и ја давам после 6 или 7 месеци. А изгледа се нафрлила од млекото. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Алергија на храна
11.4.2010 10:28:42   
Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Денес првпат на Бојан за ручек му дадов пченкарно брашно со кисело млеко (кис.млеко му имам дадено повеќе пати до сега) и сега го гледам образите и брадата му се многу црвени,како да има некаква реакција...Може ли да е од пченкарното брашно???user posted imageОва е од киселото млеко и тоа предизвикува алергија посебно кај user posted image помали од година дена. Тоа се дава после година или најдобро е после година и пол за да се избегнат вакви последици. Најдобро е да му се дава наuser posted image јогурт наменет за негова возраст.Тоа што претходно си му давала а немало никаква реакција не мора да значи дека не предизвикало алергија. Затоа што некогаш не се јавува одма. Тоа е лошото кај алергиите што можат да бидат присутни, а да се манифестираат после некое време а некогаш и после неколку години, за тоа имам пишувано.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Алергија на храна
13.4.2010 18:25:54   
elena.b
ZDRAVO jas sum nova na ovoj forum ke mi bide drago ako mi pomognete. imam tri godisna kerka .edna godina i dva meseci ne nosi peleni noke,pred dva meseca fati bakterija esirihijakoli,i pocna da mi mokri navecer,ja budam dvapati navecer i pak se pomocuva.prasanje dali e mozno da e od bakterijata.imal ,li nekoj iskustvo so ova.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

sekoe loso,za dobro e

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Алергија на храна
13.4.2010 23:13:00   
mis.
Елена.б напрво добредојде на форумот и ти посакувам пријатна дружба со рр.
Немам некои стручни сознанија ни искуство со бактеријата но кога се работи за ноќно мокрење и ние еден период откако ги отфрливме пелените од употреба почна да се помочува ноќе но тоа кај него беше од куче кое му скокна и го уплаши.Е сега може е од страв а ако е од бактеријата не можем да ти кажам.Бидејќи не сме соодветни на темата еве кликни тука имаме тема за ешерихија коли во бременоста се надевам ќе ти помогне нешто повеќе и еве кликни тука за ноќно мокрење.

(Одговор на членот elena.b)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Алергија на храна
15.4.2010 20:27:15   
viksa
на Петар сабајле забележав дека целиот грб му е исфрлан со многу ситен осип и црвенило. Ова е само на грбот. Сабајле му беше послабо не сега прилично му е изразен овој осип. Од пред неколку дена почнав да му давам сокче од јаболко а вчера и денес кашичка од јаболко. Зарем може да покаже реакција од ова? Ништо друго ново не сум внела.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Алергија на храна
15.4.2010 20:32:56   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: viksa

на Петар сабајле забележав дека целиот грб му е исфрлан со многу ситен осип и црвенило. Ова е само на грбот. Сабајле му беше послабо не сега прилично му е изразен овој осип. Од пред неколку дена почнав да му давам сокче од јаболко а вчера и денес кашичка од јаболко. Зарем може да покаже реакција од ова? Ништо друго ново не сум внела.


да не си сменила прашок/омекнувач? не би требало од јаболко...

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Алергија на храна
15.4.2010 20:35:22   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

да не си сменила прашок/омекнувач? не би требало од јаболко...Или тоа,или да не му се вруќници...Да не бил многу облечен,па се исфрлил од тоа...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Алергија на храна
17.4.2010 9:32:54   
viksa
poleka mu se smiruva osipot na Petar. Pie sirup avil i go banjam so hipermangan. Inaku pred dva dena go odnesovme na klinika i ni ja dadoa ovaa terapija. Doktorot dijagnosticirase urtikarija koja najverojtno se javila ili od kasickata od jabolko (HIPP) ili pak od Eucerin-losionot za telo. I prethodno sum go mackala Petar so Eucerin i nemalo nisto, no eve sega se pokaza nekakva reakcija. Prosto da ne mu se veruva na covek deka i ovaa kozmetika moze da predizvika vakvo nesto

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Алергија на храна
20.4.2010 23:22:36   
vesna 18
Денес и направивме алерго тест-PRICK на мојата петгодишна ќерка и констатираа реакција на јајце 3+, на домашна прашина 3, амброзија 3 , волна 3 , пилешко месо 2+ и речна риба. Мене ме интересира точноста на овој тест и како до поголема заштита. Многу често почнаа да и се појавуваат здравствени проблеми т.е бронхит, болки во ушите, главоболка итн._____________________________

butterfly

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo
Mami4ka 88

koe ime poveke vi se dopaga ?

Ema (71%)

Ines (29%)


Број на сите гласови: 102

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!