|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алергија на храна
21.4.2010 0:45:09   
Матеа
За ваков проблем со вкрстена алергија има пишувано Еца, таа може да ти кажи нешто околу искуството, а мислам дека би било добро да се консултираш и со уште барем еден доктор за да ги споредиш дијагнозите.

(Одговор на членот vesna 18)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Алергија на храна
21.4.2010 1:50:04   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna 18

Денес и направивме алерго тест-PRICK на мојата петгодишна ќерка и констатираа реакција на јајце 3+, на домашна прашина 3, амброзија 3 , волна 3 , пилешко месо 2+ и речна риба. Мене ме интересира точноста на овој тест и како до поголема заштита. Многу често почнаа да и се појавуваат здравствени проблеми т.е бронхит, болки во ушите, главоболка итн.
Искрено за точноста не знам дали некој воопшто може да ти потврди. Еве на пример, јас на мојата поголема ќерка три пати и правевме алерголошки испитувања преку крв на имунологија и таа имаше само алергија на млеко од 5+ на (9 месеци), се намалуваше како растеше, за на 3 години да покаже дека нема веќе алергија. Сепак јас како што сум паничарка ја носев и кај др. Ежова направив уште едно испитување на кое пак немаше алергија ама баш на ништо и на крај во Козле, каде што кожниот тест покажа дека нема алергија на млеко, но има на рибаuser posted image и ајде сега, кој е точен тест. Инаку риба не сакаше сама да јаде. Сепак пред извесен период додека јас јадев туна, таа сама ми побара и дадов и фала богу немаше никаква реакција. затоа мој совет ти е да направиш и алерголошки испитувања преку крв или пак консултирај се со имунолог, сепак тоа е нивна проблематика. Доколку сакаш број од имунологија (детска клиника) пиши ќе ти го кажам. Поздрав


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna 18)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Алергија на храна
21.4.2010 10:10:29   
acka p
na mojot sin mkoga bese godinaipol mu najdoa alergija na mleko i na jajca  od premnogu konzumiranje zatoa sto nisto drugo i ne sakase da JADE  arno ama jas ne prestanav da mu davam samo namaliv i nisto ne mu bese a lani na 4 godini mu pravea alergotest so bockanje i pokaza deka ima alergija samo na polen od treva i nisto drugo a baska i nisto ne mu dadoa da pie kaKO cetirizin ili letizen ili avil ama bas nisto a inema nekoj izrazeni reakcii

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Алергија на храна
16.8.2010 16:15:42   
Felly RR
Кај Матеа уште вчера забележав дека од внатрешната страна на лактот е нафрлана, некои мали црвени точки, и денеска си помислив дали е можено од јајце да е, дека вчера и дадов првпат жолчкаuser posted image user posted image user posted image Некако не ми личи многу на алергија ама пак да прашам некој ако знае да ми каже.
Си мислам да не е од жешково, од што се поти, и кога спие, цело време така спие свиткана на страна па рачето под неа склопено и од тоа да не и се јавило црвенило. Сега гледам се изгуби ама за секој случај денеска не давам јајце.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Алергија на храна
16.8.2010 17:20:36   
Палешка РР
Од жешко е Фели и на Миа и се појавува на рацете, па преку ноќ и поминува.
Но ете ако ти е мисла не давај и.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Алергија на храна
10.9.2010 16:33:04   
Iv14
zdravo, ne znam dali ja pogodiv temava...posto ne sum sigurna deka e alergija na hrana, ama Sara cela se nafrla so sitni crveni tocki po nodzeto i stapala, ima po nekoj tocka i na raceto. ne znam od sto moze da bide. prvo pred nekolku dena i se pojavi crvenilo na celoto kako kasnato od komarec ama imase kako edno topce vo sredina, sega takvo crvenilo ima na ednoto race (kako od ubod) ama na samotot toa i se napravi i nesto kako sitna bradavicka/bubuljicka. A eve od sabajle ja primetiv i deka po nozete se nafrlala. ne znam dali ima vrska edno so drugo :( Inace ima 6 i pol meseci i jademe ovosje i zelencuk, denes piese sok od kajsija i jadese varen oriz...ve molam pisete dali ste imale vakvo iskustvo. fala.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Алергија на храна
15.9.2010 9:32:02   
srna25
detevo ima nekoj mozolcinja na vratot dali e mozno od med da e deka sekoe sabajel po edna lazica med jade?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Алергија на храна
6.10.2010 18:00:30   
JJanuska
Dragi mami4ki
denes prv pat ja otvoram ovaa strana na ringerija  i vednas posakav da se vklucam vo diskusijata za alergii.Mojata (sega god i 3 mes)Stefanuska na 2 ned po raganjeto pokaza alergija,prvo dete mi e pa vednas ispaniciv,zatoa sega sakam da ve posovetuvam :na vaseto dete mu trebate silni !
Na 8mes otkrivme deka e alergija na mleko.Cudno e sto jas ja doev do 6 mes bez nikakva dohrana i sekogas koga ke probav cokolado ili nesto slicno taa se osipuvase po celo telo,na mleko reakcijata bese pomala a na jogurt voopsto ne pokazuvase alergija.Resenie za egzemot najdovme vo eucerinot-kremata za suva koza.Prethodno imavme probano mn drugi no sostojbata samo se vlosuvase zatoa sto so kremi ne se eksperimentira kozata stanuva pocustvitelna.Do neodamna nemase traga od alergijata no pred ned i dadov krembana i se pojavi crvenilo no mn malku sto znaci alergijata poleka isceznuva,isto taka proba i jogurt na sto ne reagira no toa ne vazi za kiseloto mleko.Sega ni e najtesko za ishranata seuste jademe ovosni i zelencukovi kasicki,i davam i svezo ovosje i zelencuk ,obozava grozje i makaroniuser posted image ja dojam a mleko i spemam alfare koe seuste ne go prifaka pa i davam po edno sisence noke koga spie i ne vnimava na vkusot a so alfareti i spremam i cokolino.Zatoa ve molam da mi pisete nekoi recepti .
Drugo sto sakav da spodelam so vas e pricinata za ovie alergii kaj nasite deca postoi li taa i ako moze da se otkrie bi bilo ubavo neli ? Ideteto na mojata sestra imase alergija do 9 mes potoa i pomina i ne otkrija od sto se javi istiot osip po teloto kako kaj stefanuska neodamna i na moja prijatelka detenceto dobi alergija na 6 mes tie seuste se ispituvaat.Koga bi zboruvale za mene i sestrami bi rekle deka e genetski,no edinstvenata zaednicka rabota sto ja otkrivme so mojata prijatelka e onaa vaginaletka sto ja davaat za provokacija pred poroduvanjeto,sega veke i ne sum sigurna kako tocno se vikase,pa bi sakala ako nekoj znae mislam deka imase i odgovor nekoj doktor da mi odgovori postojat li kontraindikacii od toj nacin na predvremeno poroduvanje.
Inaku majki bidete silni ova sepak se slatki maki nasite sonca se nahgolemata radost za nas
pozdrav4e od Januska i Stefanuska

(Одговор на членот srna25)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Алергија на храна
6.10.2010 21:50:46   
baby mama
Jana mi e alergicna na konzervansite vo mlecnite proizvodi. Se sto ima mleko od gotovite raboti nisto nesmee da jade. A od domasnoto mleko,sirenje,jogurt ne se isfrla.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Алергија на храна
13.10.2010 12:32:57   
AnnaMolly RR
Уште не се појавила алергија кај Филип, ама уште е само на ад. Се молам да не се метне на мене во тој поглед, јас сум алергична на се и сешто. Да не почнам да ви набројувам, ќе ве заболи главата. Кај мене проблемот е што еден период сум алергична на нешто, па после не. Сум била кај сите можни алерголози и сум правела сите можни алерготестови и сите го потврдиле истото. Алерија имам на пеницилин, никел, домашна прашина, рж, млеко и млечни производи, јајца, јагоди, кучиња и мачки... Среќа што се манифестира надворешно. На пример ако пијам млеко само ќе ми се нафрлаат рацете и рамениците. А ако јадам нешто што содржи млеко, пример сладолед, ептен малку се нафрлам. Не ми се којзнае колку страшни алергиите, ама доволно е што нон стоп се нафрлам user posted image
Најизразена ми е на мачки. А се доближам до мачка, кивам. А ги обожавам user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Алергија на храна
13.10.2010 15:09:47   
zaklina
na moeto since mu se isfrlaat brumki okolu ustata i mu crveneat ocite od kiselo mleko i jogurt.uste go dojam ima sedum i pol meseci i mnogu se plasam da ne bide alergicen na mleko.inaku probav i so frutolino koe sodrzi mleko i od nego se isfrla.vednas mu davam loratadin od strav da ne pocne da se gusi i da ima problemi so disenjeto.ne znam dali da probam da mu dadam tetrapak mleko da vidam dali ke ima reakcija??? ima nekoj vakvo iskustvo?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Алергија на храна
13.10.2010 22:00:37   
Mamiiii
Zdravo mamicki. Sega procitav za alergijata od hrana, deka se pojavuva kako isvrluvanje okolu usteto. Mozete li da mi kazete kako se manifestira alergijata od hrana i kako mozam da ja prepoznaam. Do sega malisa mi se ima isvrleno okolu usteto, ama ne znaev deka toa e alergija, ima 6 ipol meseci i mu davam ovosni i zelencukovi kasicki, a od pred 4 dena pocnav mlecnite kasicki da mu gi pravam so kravjo mleko razredeno so voda (50% voda - 50% mleko)

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Алергија на храна
13.10.2010 22:11:24   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: zaklina

na moeto since mu se isfrlaat brumki okolu ustata i mu crveneat ocite od kiselo mleko i jogurt.uste go dojam ima sedum i pol meseci i mnogu se plasam da ne bide alergicen na mleko.inaku probav i so frutolino koe sodrzi mleko i od nego se isfrla.vednas mu davam loratadin od strav da ne pocne da se gusi i da ima problemi so disenjeto.ne znam dali da probam da mu dadam tetrapak mleko da vidam dali ke ima reakcija??? ima nekoj vakvo iskustvo?


Eve kaj mene ista situacija, se sto sodrzi mleko se isfrla okolu usteto i pocrvenuva. Alergicna na konzevansite. Na domasno mleko ne pokaza reakcija.Jana za edna nedela ke polni edna godina, denes probav kravjo domasno mleko i dadov i ne se isfrla.Utre ke i potkvasam kiselo mlekce.  Ne mu davaj tetrapak, stom ti pokazalo reakcija na povekje raboti pocekaj.Inaku i davam hipoalergeno mleko NAN, ama mnogu e skapo i odma go trosam.

< Поракaта ја уредил baby mama -- 13.10.2010 22:12:07 >


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Алергија на храна
14.12.2010 16:17:07   
MilaTuti
Здраво на сите..Еве кога сме кај алергиите и јас да се посоветувам.Ќерка ми има 13 и пол месеци и сега пред месец дена прв пат ми се нафрли на лицето ситни црвени мозолчиња како каснати од комарец и на рацето едно или две мозолчиња.Бевме на кожен лекар ни кажаа дека е од смоки,чоколада, чипсови и сл.Иако ќерка ми конзумираше вакви работи уште поодамна ама ете сега се манифестирале после годинката алергиите.Докторот ни кажа дека додека се навикне организмот на ваква храна да не и даваме..Значи нема алергија стална туку периодична..И прекинав со таа исхрана..И давав понекогаш животинско царство од него нема ништо, но последно и дадов бисквтити и ми се нафрли и на стомачето со ситни црвени точки.На лекар вака ми кажаа да внимавам од која храна се нафрла да не и давам..Значи може бисквити ама плазма да се и сл.Алерго тест не сме правеле пошто е сеуште мала после 3 година ми кажаа..Ете мојот случај е тоа..Ако има некој сличен нека каже..Поздрав

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Алергија на храна
10.1.2011 20:11:36   
Nadezna
Kako osven po isip ja poznavate alergijata?
I posle koja vozrast moze da se javi?
Nie sme na Aptamil, no da znam, sepak

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Алергија на храна
20.1.2011 23:15:47   
Nadezna
Na Damjan mu se pojavi isip na gradite, i kozata mu e suva.
Osven Aptamil, ne pie nisto. Mozno e da e i od prasokot?
Koristam Ariel

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Алергија на храна
20.1.2011 23:21:12   
Тања РР
Moжно е да се работи за контактна алергија на прашокот Надежна. Пробај да го смениш и исто така плакни ги алиштата два пати.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Алергија на храна
21.1.2011 0:04:51   
Nadezna
Tanja, a mozda da e na Aptamilot?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Алергија на храна
3.2.2011 20:19:24   
aneD
eve me i mene so moeto iskustvo... na mojot sin na 3 meseci mu e otkriena alergija na mleko. ja otkrivme koga mu dadovme adaptirano mleko NAN1 i vednas potoa po nekolku sekundi imase burna reakcija so silen osip okolu ustata koj ocigledno se sirese po liceto i vratot, otoci i gusenje. vednas bese odnesen na bolnica i mu bese dadena kortiko inekcija i infuzija i potoa domasna terapija so Avil sirup nekolku dena. mi bese kazano na bolnica da dadam se od sebe za da prodolzam da dojam pa taka i napraviv. podocna po 2 nedeli sin mi imase nadvoresen kontakt so mlecen proizvod (sirenje) i ja pokaza istata reakcija vo poblaga forma pa povtorno vo bolnica i sega moeto prasnaje e dali mojata ishrana vlijae na negovata alergija bidejki momentalno se hrani samo od moeto mleko. ako mozi nekoj so slicno iskustvo da mi pomogne,. inace sega sim ni ima 4 meseci i 10 dena pa mnogu se plasam so ponatamosnoto prihranuvanje. ako moze nekoja majka da mi pomogne i okolu toa da mi dade nekoj sovet na koi hrani mozi da mi izreagira vo smisol na zelencuk i ovosje se razbira. pozdrav do site majki i SAMO HRABRO!

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Алергија на храна
3.2.2011 21:43:06   
mila mama
aneD jas nemam licno isksutvo ama ke kazam moe mislenje. Sinceto ti izreagiralo burno otkako se napilo adaptirano mleko, sto se razlikuva od majcinoto mleko po proteinite sto gi sodrzi. Toa znaci deka eventualno bi mozelo da bide alergicno i na mlekoto sto ti go vnesuvas so hranata. Vo sekoj slucaj mozes da probas so pomali dozi na mleko sto ke pies, pa da vidis kako ke bide. Ili voopsto da ne jades mlecni produkti izvesno vreme i da nabljuduvas dali pak bi imalo nekoja alergiska reakcija. Za toa vreme mozes da zemas kalcium kako dodatok vo ishranata. A za ovosje i zelencuk ne veruvam deka bi mozelo da ima nekakov problem, osven jagodi, ili nekoi drugi jatkasti na pr. kikiriki, lesnici, f'staci... Dodeka go dois ne veruvam deka bi imalo nekoj pogolem problem.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот aneD)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Алергија на храна
4.2.2011 23:02:34   
aneD
blagodaram "mila mama" veke sum na mlecna dieta po sovet od dr.Badzakova ako imate slusnato za nea i ni dade sirup Claritin pomalku od 1 ml sekoe utro pred doenje.. pa ke odime na kontrola po 1 meces da ni ja vidi sosotojbata so rezultati od krvta(treba da proverime IGE) dali nekoj znae kako se proveruva preku prst ili venski?


(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Алергија на храна
17.3.2011 13:25:56   
srcence_25
zdravo mamicki:)
postojano vi pisuvam za problemcinjata koi ni se pojavuvaat niz razvojot. mojata dusicka uste 3 dena polni 7 meseci! od 4 meseci i 20 dena pocnavme so sokcinja, pa veke jademe ovosni kasi, mlecni kasi na Hipp, i zelencuk prigotven doma!
koga probavme sokce od ceden morkov, naredniot den imase nekolku aknicki na grbot i 2 na meseto, kako kasnato od komarec,samo pomalecki i crveni okolu, pa prestanav da i davam!
na 6 i pol meseci probavme jabolce kasa, 2 lazici palenta i polovina lazica kiselo mleko, istata reakcija idniot den, neznam od koj od produtite ja dobi, moze od kieloto mleko, a moze i od palentara, neznam...pa prekinav...
pred 4 dena probavme mlecna kasa na Nesle sto sodrzi i biskviti no i gluten, kasata e nameneta za 6 mesecna vozrast, pa ete ja pak istata reakcija, nekojlku crveni bolcinja na grz, 3-4 na desnoto noze, isto prekinav! neznam dali e ALERGIJA ili samo prvicna reakcija na novata hrana....neznam sto da pravam:( na ili samo ednas i se pojavi 1 bolce i i se povlece...
se plasam da ne stanuva zbor za alergija:(
neznam dali da pravime test za Alergii?
na nisto burno ne reagira, ne se osipuva ekstremno so golemi reakcii,, no moze i za alergija da stanuva zbor! ve molam za mislenje i sovet!

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Алергија на храна
26.3.2011 7:46:15   
lila_mk
kaj nas se potvrdi alergija na mleko, koja izbi posle davanjeto na kinder immuno koj vo sebe sodrzi kolostrum i moze da zamislete samo sto go ispivme prasakot , povrati.bidejki potkasluvase edna nedela mislev deka i e od kaslanjeto od slajmot, naredniot den pak vo mlekceto i staviv i vo ekot na vecert povrati 6 pati znaci povrakase na pola saat. odma zaminavme na klinika kade eden idiot od sestra ne ne primi deka sme nemle upot, moze da zamislite nie so temperatura, deteto vo race celo dehidrirarano ni vika nemoze majka odi na infektivma moze tamu ke te primat ( bevme na detska).ottuka zaminavme vo kozle. i napravija sekakvi ispituvanja , crp pozitivno, leukociti 8.8, na slusalki nema nisto a ima mnogu slajm, vispaleni uvcinja, osip po grpceto i alero testot pokaza alergija na mleko.sega sme na lindacin,no  eve veke tret den e so temperura,bas sum zagizena postomalovo i koga imase pneumonija ne primae infuzii, a i nemase temepratura. ova soo mlekovo mi dojde kako sok. znaci nie bevme na nan, a posle 1 god i 3 meseci zemavme kravjo mleko.sega ke pravime 2 godini i sega se pojavuva ovaa alergija.sakav da ve predupredam za kinder immuno , ne go davajte na pomali decinja osobeno ako zprimete bilo kakov osip, doktorkata rece ne znaes kolku majki mi dojdoja so reakcii od toj kinder imuno.mleko i ml. proizvodi ne smeeme, no drugo me maci dr. ni kaza a zememe mleko na baza na soja SOJAMIL, PIKOMIL..... 3 dena go baram po aptekive i se cudat. bi sakala da ve prasam dali nekoja od majkite so slicen problem, koristevte vakvo mleko i kade go nabavuvate?


< Поракaта ја уредил lila_mk -- 26.3.2011 7:48:04 >

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Алергија на храна
26.3.2011 10:44:35   
mami2
Lila_mk прво ти посакувам брзо да оздравите. Кај моето дете се појавуваше во неколку наврати нетолеранција на адаптирано млеко ама со проливи кои не престануваа со денови се додека не почнев со соино млеко. Купував од Зегин или Исомил на Аббот (холандско) или СОМ на Милупа. Не би ти препорачала  до три години да даваш од млеката на Виталиа, било во прав или во тетрапак, затоа што така и пишува на пакувањето. Евентуално во маркетот во Рамстор има белгиски различни млека: соино, оризово, овесно па некогаш ги давав и тие за да се одбере вкусот кој детето ќе го прифати.

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Алергија на храна
29.4.2011 10:14:53   
ninanaj
imam since 12mes. koe e alergicno na mleko, jajce, kompir.se uste go dojam, sto znaci ne mu davam nikakvo drugo mleko, mislam na orizovo soino itn. izborot na hrana ni e mnogu oskuden i mnogu se nerviram poradi toa. kazete sto im davate da jadat na vasite decinja koi go imaat ovoj problem zosto stvarno veke nemam ideja sto da mu spremam da jade.dajte nekoj predlog, recept od vaseto iskustvo.da mu smenam nesto.palenta za dorucek, ovosje za uzina , govetsko so zelencuk za rucek i zitarica oriz pcenka na nestle za vecera, ete toa e naseto meni.sekoj den toa pa toa.davajte nekoi idei.pozdrav....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali sportuvavte vo bremenosta?

Da (0%)

Ne (100%)

Nesmeev (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!