|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 23:36:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Јас дома имам Б-комплекс со фолна киселина, ми требаше само б комплекс и аптекарката ми ги даде овие, ама не знам дали е доволна фолната што ја има , пишува 200 ама не е мг туку нешто друго не можам да го напишам тука како некое грчко знакче user posted image како u(samo so crta) g. значи ug. Која мерка е ова? user posted image

Да не се микрограми - како што ја опиша буквата е "ми" - Folate (Folic Acid) 200 µg
Вака е напишано?
Оваа доза е кога се употребува како суплемент- додаток во исхраната, дневна доза.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
20.7.2013 23:45:44   
sandriana RR
Да додадам само - при бременост во првиот триместар мислам дека беше околу 1000- 1200 (1-1,2 мг) микрограми дозата на фолна киселина....исправете ме ако грешам

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2013 0:09:55   
andrijance90

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Јас дома имам Б-комплекс со фолна киселина, ми требаше само б комплекс и аптекарката ми ги даде овие, ама не знам дали е доволна фолната што ја има , пишува 200 ама не е мг туку нешто друго не можам да го напишам тука како некое грчко знакче user posted image како u(samo so crta) g. значи ug. Која мерка е ова? user posted image

Да не се микрограми - како што ја опиша буквата е "ми" - Folate (Folic Acid) 200 µg
Вака е напишано?
Оваа доза е кога се употребува како суплемент- додаток во исхраната, дневна доза.

да да така е напишано, доволно е тоа или малку е? зборам за планирање на бременост, не сум бремена user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
21.7.2013 13:26:33   
Bethany
Бремените жени би требале да земаат од 400 до 800 /μg фолна киселина дневно, со цел да ги превенирааат малформациите на плодот. На другите жени им се препорачуваат дози од 400 /μg дневно.

Ова е копирано од текстот од првата страна на темава.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
23.7.2013 22:12:51   
Utce
Jas kupiv i planiram da ja pijam na svoja raka ama neznam dali ima vrska pred ili posle menstruacija help..?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
23.7.2013 22:18:26   
Bethany
Нема никаква врска, почни уште утре user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
24.7.2013 9:45:29   
Utce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема никаква врска, почни уште утре user posted image

Супер фала ти на одговорот user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.8.2013 9:33:06   
Utce
Jas veke nekoj si 10 -15 dena pijam folna treba da imam nekakvi promeni da custvuvam nesto ili...???

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
6.8.2013 9:34:59   
JovanaJ
Ne, ne bi trebalo da cuvstvuvas nikakvi promeni. Toa e samo vitamin.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
3.9.2013 14:40:23   
Maja06
Пиев фолна киселина Тифол 6 месеци и искрено ми се смачи а и немаше резултати ( не се разочарувам никако, кога Господ ќе реши тогаш ќе дојде малото ангелче) и сега сакам повторно да почнам да пијам, направив пауза од 4 месеци ама сакам да почнам да пијам Огестан, бидејќи обичните мултивитамински многу ме подувуваат и ме поправаат а овие ми изгледаат дека ги имаат сите потребни витамини!!
Што мислите вие за тоа?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
3.9.2013 14:54:15   
kapina
Ako vekepies folna kiselina zemaj I vitamin c dve nedeli za polesna resorpcija

(Одговор на членот Maja06)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
15.9.2013 0:41:09   
ilic

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja06

Пиев фолна киселина Тифол 6 месеци и искрено ми се смачи а и немаше резултати ( не се разочарувам никако, кога Господ ќе реши тогаш ќе дојде малото ангелче) и сега сакам повторно да почнам да пијам, направив пауза од 4 месеци ама сакам да почнам да пијам Огестан, бидејќи обичните мултивитамински многу ме подувуваат и ме поправаат а овие ми изгледаат дека ги имаат сите потребни витамини!!
Што мислите вие за тоа?


user posted image user posted image user posted image
Samo hrabro i bidi uporna izborot ti e odlicen i jas pijam ogetan i nekolku zeni znam shto go pijat site se zadovolni ima tokmu onlku kolku sto e neophodno nema nepotrebni vishok vitamini koi bi predizvikale naduenost i ne predizvikuva gadenje
Pozdrav

(Одговор на членот Maja06)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Фолна киселина во пренаталниот период
28.5.2016 17:19:50   
ma77
Pri pregled za IVF, ginekologot mi prepisa FOLAN (folna kiselina 5mg, dvapati dnevno x 2 tableti)??? I po moeto cudenje za previsokata doza, potencirase deka dozata e vo red, so ogled na toa deka imam genski mutacii za FVL G1691A heterozigot. Ve molam da go spodelite Vaseto iskustvo, so ogled na toa deka preporacana dnevna doza pred i vo prvite meseci od bremenosta e 0,4mg ili maksimum do 5mg.
Vi blagodaram.

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 113
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:


Анкета

Meso
Bilence2

Kakvo meso sakate poveke da jadete

Svinsko (27%)

Pilesko (37%)

Junesko (0%)

Telesko (14%)

Jagnesko (4%)

Riba (19%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!