|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Посвојување на дете
10.3.2009 18:41:11   
nina
Кога ке се спомене посвојување секој човек мислам дека барем малку се подзамислува и има некој страв за тоа да не се случи но знаемем дека и тоа постои од многу одамна.Па сакам да ве прашам кога мислите дека треба да се посвои дете одприлика колку време да се цека за потомство и слично?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Посвојување на дете
10.3.2009 22:59:20   
Marie
Кога брачниот пар ќе се почуствува спремен за посвојување тогаш треба да се направи тоа.  Некој правила не би требало да има според мене. Често патисе случува и после посвојување оние кои неможеле да имаат деца да се опуштат и да добијат дете.

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Посвојување на дете
11.3.2009 8:48:52   
Mama Ane
Sekoe dete zasluzuva ljubov.. Spored mene koga veke ke se posemnevaat bracnite drugari deka imaat problem so zabremenuvanjeto, mozat da se odlucat za posvoljuvanje. Imalo, kako sto spomnaa prethodno slucaevi koga posle posvojuvanje se rodilo i svoe. Sepak ljubovta e presudna vo odgleduvanjeto na site deca bilo posvoeni ili sopstveni

(Одговор на членот Marie)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Посвојување на дете
11.3.2009 13:12:37   
nina
Да и јас мислам дека е тоа ствар на договор но сепак кој би требало да го предложи тоа дали некој од партнерите или некој од страна тоа сепак е деликатно прашање

(Одговор на членот Mama Ane)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Посвојување на дете
11.3.2009 14:03:56   
georgievska
Jas mislam deka tuka samite partneri odlucuvaat i znaat koga e vreme za posvojuvanje. Se podnesuva barawe vo Ministerstvoto za trud i socijalna politika za posvojuvanje na dete i se ceka odgovor od nivna strana. Navistina dodeka da se soberat dokumentite e makotrpna rabota no se isplati koga ke se dobie ona sto se saka i se ceka so godini a toa e se razbira dete (sonce).  

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Посвојување на дете
11.3.2009 16:43:33   
Еца
potpolno se slozuvam so site vas,deka ljubovta e najbitna sto ja cuvstvuvaat roditelite,a roditel se vika onoj koj cuva i pazi dete,a ne onoj koj ke go rodi,i ostavi.Kako i da e i tie zasluzuvaat dom.Sto e do mene koga bi imala moznost i pokraj moite jas bi posvoila deteuser posted image

(Одговор на членот georgievska)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Посвојување на дете
14.3.2009 12:42:53   
nina
Добро и јас мислам дека е најбитна љубовта и се сложувам со сите вас.Па на оваа тема ми се јави друго прашање:Кога мислите дка треба да му соопштите на детето дека е посвоено на која возраст?Или пак можеби треба да слушне од други дека е посвоено?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Посвојување на дете
17.3.2009 20:39:57   
Lilipop
I  toa e ubavo prasanje..eve jas znam nekolku para prjateli na moite roditeli koi posvoija deca mnogu pokasno na 45-50god.i sega decata im imaat 11 god. Site 4 deca se na ista vozrast i site 4 para gi posvoija vo ista godina. Decata ucat osnovno vo isto oddelenie i bidejki roditelite im se poznavaa, site im kazaa na decata deka se posvoeni koga trgnaa na uciliste, uste na 6 godini. Decata bea uste mali i toa mnogu dobro go prifatija a bidejki site ucea zaedno, toa im se vide mnogu normalno. Denes veke decata se porasnati i nemaat nikakov kompleks poradi toa sto se posvoeni.

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Посвојување на дете
28.3.2009 20:28:23   
Aleksandra
Imam dve deca ama jas bi sakala da posvojam dete, no nasive zakoni vo nasata mila zemja ne dozvoluvaat zeni sto mozat da ragaat da posvojat dete, mozes da bides samo dom semejstvo. Mislam deka treba da se skratat procedurite za posvojuvanje vremenski i barem i tie sto mozat da imaat deca da imaat sansi za posvojuvanje, normalno prvi da bidat tie sto nemozat da imaat deca pa posle tie sto mozat. Nema da ima tolku ostaveni deca posle toa zosto site ke bidat posvoeni a i sigurna sum deka ke go sakam kako SVOE.

(Одговор на членот Lilipop)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Посвојување на дете
5.4.2009 18:11:28   
dario
zdravo  samiot sum vo dilema pa vasi razmisluvanja bi mi pomognale dobro samiot jas sum posvoeno dete toa nekako go znaev skoro cel zivot no sega mi e potvrdeno ne od moite roditeli (majka mi pocina ),tuku od soprugata kako doznala i koj i kazal ne vazno.moram da naglasam deka sega imam 27 godini i mozam da kazam deka imav prekrasno detstvo.no edno me maci sakam da gi doznaam moite bioloski roditeli edinstveno sro znam deka sum roden vo skopje kako dete na studenti,edinstveno sto najdov doma e kartonceto sto se popolnuva na samiot den na rajdanje ve molam za soveti od kade da pocnam da baram ne sakam nisto od niv samo sakam da gi prasam zosto me dale jas samiot sum roditel na edno dete i znam kolkava e roditelskata ljubov
ocekuvam vasi mislenja i pomos od kade da pocnam

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Посвојување на дете
5.4.2009 19:02:54   
Еца
Здраво Дарио,еве јас ке ти ветам дека во најбрзо време ќе ти дадам информација од каде да почнеш...за да дознаеш нешто повеќе за твоите родители.Знам и јас колкава е родителската грижа, бидејќи и јас имам едно дете и второ на пат, но понекогаш животот е толку непредвидилив, што ниту сме свесни за последиците од некои наши одлуки, ниту сме можеле да постапиме поинаку.Не дека ги оправдувам твоите биолошки родители, но сепак додека ги бараш, потруди се да не бидеш исполнет го горчина, и потруди се некаде длабоко во себе да им простиш иако можеби тоа не го заслужуваат.И самиот велиш дека си имал убаво детство, па нека тоа ти биде еден мотив дека со нив можеби и немало да ти биде така добро. Патиштата Господови се навистина чудни, но за сите од нас Господ има план, верувај....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dario)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Посвојување на дете
5.4.2009 21:34:48   
Еца
Дарио не знам колку ке ти бидат овие информации од корист, но сепак...До пред дваесет години постоеле две интитуции МАЈЧИН ДОМ во Скопје и Битола, од кои денес работи само таа во Битола,онаа во Скопје е затворена и е друг објект.Колку што ме информираа премногу е тешко дека ќе успееш да дојдеш до било какви податоци за имињата на родителите, а што и колку е сочувано од архивата од тогаш, е знак прашалник.Затоа најдобро да отидеш до Социјалното од твојата општина, но можеби многу повеќе ќе дознаеш од оноие извори од кои твојата сопруга веќе дознала некои работи.Па среќно, и пиши ни како се одвиваат работите...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Посвојување на дете
19.4.2009 21:25:11   
Еца
Еве тука сакам да ја поздравам нашата нова пријателка agnes77 бидејќи во нејзината тема кажа дека решиле да посвојат дете.user posted image user posted image user posted image Драго ми е што е член на нашиот форум еден човек со големо срце,браво agnes77user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Посвојување на дете
19.4.2009 21:50:03   
agnes77
Puno hvala za tvoje rječi i mnogi pozdravi svimauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Посвојување на дете
20.4.2009 9:18:52   
biba
Bravo za odlukatauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i tie deca cekaat od nekoj da dobijat ljubov, pa cela sreka sto postojat luge kako agnes77 i mazot iuser posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Посвојување на дете
20.4.2009 9:25:53   
mila
Agnes77 ja pozdravuvam tvojata odluka, i nie se trudime da dobieme bebe, no ako rabotite prodolzat vaka i nie ke se resime na toj cekoruser posted image

(Одговор на членот biba)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Посвојување на дете
23.4.2009 7:55:15   
Еца
Изворна порака на Agnes77 
http://www.ringeraja.mk/forum/posvojuvanje-/m_1427/mpage_1/tm.htm#1427

< Поракaта ја уредил Elena -- 23.4.2009 7:56:27 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Посвојување на дете
26.4.2009 8:24:14   
agnes77
za inspiraciju;)

http://www.youtube.com/watch?v=lzluGSd4NE8(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Посвојување на дете
26.4.2009 8:28:37   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Секое дете на овој свет заслужува семејство и топол дом,заслужува љубов,зошто децата се најневините ангелиuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 26.4.2009 8:29:02 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Посвојување на дете
1.5.2009 22:16:23   
agnes77
kad ja posvojim dete kupit čem mu ovakav body

user posted image


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Посвојување на дете
1.5.2009 22:20:39   
Еца
Кога ке доагате во Македонија да си го земете детето од мене ке добиеш специјален подарок user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Посвојување на дете
1.5.2009 22:27:07   
agnes77
Draga Elena

user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Посвојување на дете
2.5.2009 11:13:09   
mami
Агенс кога ќе дојдете по вашите дечиња ќе се договориме и ке направиме една РР собиранка, за да им посакаме добредојде и на новите мама и тато и на малите сонца

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Посвојување на дете
2.5.2009 21:50:41   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Агенс кога ќе дојдете по вашите дечиња ќе се договориме и ке направиме една РР собиранка, за да им посакаме добредојде и на новите мама и тато и на малите сонца


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Посвојување на дете
4.5.2009 18:49:56   
Viki73
Bravo,sekoja cest i golem pozdrav do tebe i do tvojot soprug.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?