|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сурогат - мајка !?!
8.6.2009 18:14:50   
Палешка РР
Има парови кои од ХХХ причини не можат да имаат свое дете иако ете не се стерилни.
Кај други пак, жената не е плодна... и други ХХХ случаи.

Дали би можеле да прифатите да бидете сурогат-мајка?

Да го носите туѓо дете или делумно ваше 9 месеци, па после да го дадете на тој пар?
Од желба да се помогне, или за пари можеби? Некои други причини?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сурогат - мајка !?!
8.6.2009 18:34:16   
Nikolina
јас не би можела и јака им душа на тие што можат,јас неможам да помислам да го носам девет месеци да полудам д грижи дали ќе биди во ред да му се радувам на секое негово движење..... не,не можам ни да змислам не дека не сакам да помогнам ама ете се приврзувам многу.Секој чест на оние што можатuser posted image user posted image ама јас не ги разбирамuser posted image  

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сурогат - мајка !?!
8.6.2009 19:13:43   
Еца
Нема шанси, од една проста причина тоа е мое дете кое растело 9 месеци во мене, и сум го чекала со душа да го гушнам.И да знам дека имам дете, а сум го дала, без разлика на причините, еден ден тоа дете сигурно ќе дознае од каде потекнува и никогаш нема да може да разбере зошто сум го дала, а уште помалку ќе може тоа да си го објасни и да ми прости.Не би можела да живеам.... Секоја чест на оние кои тоа го можат, но не знам какво срце имаат...кој што сака нека помисли ама тоа сум јас и моето размислувањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сурогат - мајка !?!
8.6.2009 21:30:23   
Natasha5
Нема шанси ни јас да направам такво нешто.Никогаш не би направила несто од тебе да излезе и да го дадеш,сепак тоа е твое .Убаво е да се помогне ама ......

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 8:06:01   
mami
аууууу, да го носам 9 месеци, да повраќам првите три, да ги поминам сите болки на пораѓај и на крај да и го дадам на некоја таму што нема појма низ што се сум поминала за тоа мало суштество да дојде на свет...нема шанса...нека ми извинат сите што имаат проблем и неможат да добијат свое бебенце ама јас сум себична, моите бебиња се само мои и не ги давам никомуuser posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 8:15:32   
Палешка РР
Колку и да звучи себично - никогаш не би си дозволила такво нешто.
Од никогаш не сум можела да сфатам каква душа имаат оние кои добиваат пари за user posted image   кое го носеле под срцето.

Дури повеќе ги оправдувам жените кои го продаваат своето тело, но сурогат-мајките никако user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 11:27:18   
emce
Jas se boram da dobijam dete, no da baram surogat majka nikogas.Poprvo ke se odlucam za posvojuvanje na dete, otkolku na vakov nacinuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 19:48:15   
tedi
   
   Da ne se navredite ..ama zgrozena sum od sebicnosta sto ja gledam na ovaa tema,nemozam da ve razberam koga vikate "moe dete, nema sansi da go dadam."....gospogi deteto ne e vase (zatoa se vika surogat majka)....vie samo go nosite deteto...i ako ste svesni za toj fakt ke bidete svesni deka toa dete ne vi pripaga vam, pa makar go nosele i 15 meseci ako treba...i kako ke ste mu kazale na deteto.?...ako go znaete poimot surogat majka?? ke znaete deka vie voopsto i nema sto da objasnuvate (zosto ste go dale),bidejki vie ne ste mu majka,vie samo ste pomognale na negovite roditeli toa dete da se rodi...nema sto da se objasnuva...i gledam gi spomnuvate makite na porogaj,taa koja prifatila da bide toa ,svesna e se sto ja ceka....

   pozdrav do surogat majkite niz celiot svet....sto im go razubavuvaat zivotot na mnogu mladi parovi...

jas licno nemam nisto protiv surogat majkite,duri gi pozdravuvam,da im dade gospod zdravje bidejki usrekuvaat mnogu familiii,i dvete strani se srekni i na roditelite cie detence ke go iznosat i na niv dobro bi im dosla materijalnata pomos...i dvete strani ke se zadovoleni.. tie se zdravi zeni za koi ne pretstavuva problem ako rodat 3-4 deca,porano nasite babi imale po 9 deca,nekoi i po 12, pa zivele po 80-90 god.  ... ima i surogat majki moi morat da ragat zaradi zdrastveni problemi,mozebi tie imaat veke po 2-3 deca,zosto koga veke moraat da ne napravat dobro na nekoj, bidekji nekoi ne sakaat poveke deca.....

....jas mnogu razmisluvam na taa tema, mozebi go nemate toj problem so zdravjeto i neznaete kako e toa da vi kazat deka ....tvojot zivot e vo opasnost i tvoe e da riziikuvas.....so eden zbor ...ne znaes dali ke dozivees da si go vidis deteto, ustvari treba da si cela bremenost so misli ,sto ke se sluci i dali ke se sluci,bidejki ti rekle deka  opasnosta e golema...no ajde iako opsasnosta e golema ke se rizikuva, barem deteto da e zdravo i zivo, no problemot e vo toa sto ti vikat deka ni dete ,ni vie...a zelbata za dete e pregolema... koj vi e izborot?? sto prvo bi vi doslo na pamet??

  se razbira surogat majka...bidejki deteto e vase, so vasi geni ..samo sto poradi problemi ,majkata ne mozela da si go rodi... vo francija e ovaaa legalizirano se plaka po 1000 evra mesecno za trosoci na surogat majka....kaj nas drzavataa saka natalitet a ovaa ne e dozvoleno....so sto voedno bi se pomognalo i na mnogu siromasni familiii.....koi so tie pari bi si gi izgledale nivnite deca....
 bi ttrebalo nekoj da se potrudi ovaa da se legalizira i vo nasta drzava...

 eve go moeto razmisluvanje:    koga bi bila zdrava ,ne daj boze nekoj od mojata familija, brat ,sestra i sl . go ima toj problem bi se nafatila da im go rodam nivnoto dete, bidejki site znaete kakva radost znaci deteto za eden par..i site nie se sto ne bi napravile za dete.. jas so samata pomisla deka so samiot toj cin, nekoj ke usrekam i ke pomognam zivotot na nekoi mladi luge da im dobie smila, bi bila presrekna ,i ako go nosam jas, toa dete nema da ima  nisto moe.... samo ke go hranam i ke go rasnam.. bi se vodela od mislata deka pravam usluga i dobro, na nekoi prekrasni luge ,koi mi znacat mnogu vo zivotot., (pr.kako moze na brat ili na sestra dete da ne go sakate ,sega ke go sakate uste poveke bidejki ste im pomognale za go sozdadat.)..i ne zboruvam za pari,nema pari koi bi ja platile taa sreka na idnite roditeli....i sami znaete sto pretstavuvaat za vas parite koga e dete vo prasanje..i dali vo opsto gledate kolku pari davame za kontroli i za testovi i za razni ispituvanja ...se so edna cel...BEBENCE...  

... jas gi cenam i vasite razmisluvanja (sekoj ima pravo ma svoe mislenje.)i nemozeme site da mislime isto sto e i normalno....

no ako znaete barem malku kako mi e mene, ke znaete sto znaci da postojat takvi zeni vo MK,nekoj sega da me napravi srekna (bidejki jas ocigledno nemozam..iako ne se otkazuvam) , bi i gi dala site pari sto gi imam...i se sto ke pobara...bidejki  deteto za mene nema cena....koga bi imalo gospod da me slusne i da mi pogogne da se legalizira i ovde toa, bi bila presrekna....

i parite sto gi dobivaat tie zeni, na eden nacin im se zaraboteni i sekoj ke im gi dade so alal... tie zeni ragaat ili od siromastija...ili od mrzelivost ako ne im se raboti-), ili za nekoj blizok...kako koi..da ne navleguvam vo toa.....kako i da e bi trebalo da postojat.... da ni gi obogatat i ispolnat zivotite na takvi i slicni kako mene..
 
 

uste ednas se izvinuvam ako navrediv nekoja od vas,no toa e moe mislenje , ne bi ttebalo da znaci deka site se slagaat so toa....i ke mi izvite no denes bas mi kazaaa deka opsanosta e ogromna....a jas ne gledam drug nacin , barem za mene...no za zal toj nacin ne mozam da si go dozvolam, vo nasata drzava... i decata za posvojuvanje nemam nisto protiv toa, bi si posvoila i od niv edno, pokraj moeto(koga bi imalo surogat majki)....

(Одговор на членот emce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 19:57:43   
Палешка РР
Теди,

Секако дека ќе те поддржиме, во секој случај.  Оваа тема е отворена баш од тие причини и НОРМАЛНО е секој да даде свое мислење.
Јас, а верувам и другите членови, ќе се заинтересираме и распрашаме во своите градови.
Ова е форум за меѓусебна помош, а не одмерување на силите и мислењата.
Цела Рингераја е со тебе и твојата борба.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 20:20:37   
tedi
   fala ti Paleska, (prvo sto ne se navredi, neznaev kako ke me svatite)...i fala ti sto se nudite da mi pomognete.....jas bi sakala da podneseme nie zenite inicijativa do ministerstvoto za zdrastvo da se legalizira prvo taa rabota...da zbirame potpisi ako treba , bidejki veruvaj mi zelbata za svoe dete e ogromna....a za svoe dete toa e edinstveniot nacin...bidejki za posvojuvanje na dete se ceka so godini i godini , i koga ke go dobies ke bides veke star i nemas vreme da se raduvas na nego.....  eve ako sakate da mi pomognete bi mozele da me podrzite da se izborime za tie zeni sto ne mozaat da ragat od zdrastveni pricini , da si gledaat svoe dete, i taka i taka vo drzavata ima mnogu siromasni zeni i nasi bliski koi mozebi bi ni pomognale, kako na mene taka i na slicnite kako mene....takvi zeni treba da ima vo mk......    pozdrav

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 23:17:20   
biljanaM
не сум размислувала на оваа тема...но секако не би се нафатила да бидам сурогат мајка

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сурогат - мајка !?!
9.6.2009 23:30:57   
Еца
Драга Теди, далеку од тоа дека те осудуваме, убаво кажа секој има право на свое мислење, но тука сме да помогнеме како знаеме и можеме.Тоа што јас од ххх причини никогаш не би се нафатила да бидам сурогат мајка, не значи дека тоа нема да го направи некоја друга исто така од ххх причини, познати само та неа.Затоа те подржувам и го имаш мојот збор дека во најскоро време ќе добеш одговор за тоа дали можеме и што можеме да направиме ние жените по ова прашање во Македонија. Ќе ми биде мило ако заедно успееме!!!!!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сурогат - мајка !?!
10.6.2009 14:15:38   
Adrijana
Ubavo e da mozes da usrekis nekoe semejstvo na toj nancin sto ke im rodis detence, i mislam deka ne treba voopsto da se osuduvaat ni semejstvoto ni surogat majkata, zasto nikoj na nikoj ne dava dete ili zema, bebeto si e na parot, a surogat majkata samo pomaga za toa bebe da se rodi. Jas bi sakala da mozam da napravam takvo nesto za da mu pomognam nekomu, no ne bi se nafatila, sigurno ke se privrzam za deteto i se bi bilo mnogu komplicirano i tesko.
Ja imate mojata celosna poddrska za vakvo nesto da se legalizira i vo Makedonija i da stane nesto sosema normalno.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сурогат - мајка !?!
11.6.2009 9:14:09   
Еца
Еве да појасниме малку повеќе што е сурогат мајка. Принципот на сурогат мајка е што мајчините јајце клетки и татковите сперматозоиди медицински прво се оплодуваат со што биолошки бебето е навистина нивно, но откако ќе помине девет месеци во матката на друга жена. Иако детето од сурогат мајката ја прима само храната за преживување и формирање во матката, а биолошкиот материјал е од вистинските родители, оние кои инвестираат сакаат да бидат сигурни дека нивното дете ќе ги има сите здрави претпоставки за развој.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 11:28:24   
tedi
  zdravo na site!!!!
Jas razgovarav so doktorite za idejata za surogat majka,i site me podrzuvaat...i rekoa kade sto treba ke prisustvuvaat i ke kazat deka ima potreba od toa vo mk,. no mi rekoa deka treba da sobereme podatoci za toa vo koi drzavi vo svetot ima takov zakon....  (da ne sme samo nie i francija, znam i za kalifornija sigurno oti ima,bi mozele i vie da pasate svoi poznanici,prijateli niz drugite drzavi dali postoi kaj niv toa)...im rekov i za podrskata od zenskata organizacija....
ako treba da se sretneme da si napravime muabet sto kako ke prezemame,,,p.s.(mene i definitivno mi rekoa deka golem rizik e da ragam.,...bidejki so moite rezultati do sega samo edna se ima porodeno kako sto treba i toa vo zagreb....)  ve molam da mi pomognete bidejki vasata pomos bi mi bila dobrodojdena...  kako na mene taka i na drugi parovi koi imaaat problemi i nemozat da imat deca a veruvajte ne se malku...  pozdrav 
                            ... zaedno sme posilni

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 11:36:26   
Еца
Теди не сме заборавиле за ова, се распрашуваме што и како е, меѓутоа додека дојдеме до правото место треба време, полека мораме да собереме податоци и што се е потребно за да се покрене било каква иницијатива.Поздрав и продолжуваме понатаму заедноuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 11:41:07   
Julie1
Јас мислам дека ке треба да се собереме и договориме, зашто вака тешко и добро е на првиот состанок да присаствува и гиниколог. Ке договориме одговорни и ке потегнеме иницијатива. Имам пријателка чија мајка е гиниколог и е веке индиректно вклуена во соработка со нас и може многу да ни помогне и со дадено соодветни контакти. Предлагам Теди да покренеш иницијатива за средба, термин и место.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 11:41:57   
srnicka
Zdravo Tedi!
Iskreno mnogu mi e krivo za toa niz sto pominuvas. Celosno te opravduvam za tvoeto razmisluvanje i za toa sto napisa vo tekstot. I jas mislam deka e humano i dobro da se donese takov zakon. Te podrzuvam vo se i ako treba vednas bi se potpisala samo da uspee toa i ti i tvoeto semejstvo da bidete srekni.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 11:54:17   
tedi
BLAGODRAM SRNICKA, blagodaram i na site koi ke me podrzat  i se nadevam deka ke uspeeme  da se izborime za najgolemoto bogatsvo na svetot ...

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 12:11:47   
katence
Jas definitivno te podrzuvam user posted image  

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 12:12:44   
katence
tedi,sega ke istrazam malku na google koj zemji go imaat ovoj zakon.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 13:02:54   
tedi
  Jule...mnogu ti e dobra idejata...ginekolog da ima na sostanokot...
od koga ke definirame sto kako, ke go povikame i mojot nefrolog,koj se nafati da sprema viduvanje i strucen trud seopfatno na temata surpgat majka,... a ke vikneme i nekoj od vlasta koj ke moze da ni objasni kako odat tie raboti...
  eve mozeme da se sobereme narednata nedela...denot i mestoto ke go precizirame....dodeka ne se pocnati odmorite... da razgledame sto kako, pa zdravje od septemvri da pocneme so rabota, bidejki mislam deka nema da bide lesno...ke bide dolg proces...dobro e toa sto  drzavata saka da se zgolemi brojot na decata(natalitetot) , pa mozebi ke ne podrzi....so bozija pomos... 
   ..nemozam da vi opisam, kako se osekakam koga gledam deka sakate da pomognete....... vi iskazuvam golema blagodarnost od imeto na site sto zaradi zdrastveni problemi se onevozmozeni da stanat majki....

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 13:16:24   
Julie1
Предлагам, на состанокот да дојде и твојот нефролог, ке имаме и гиниколог и преставник од министерство за здравство. Ке се организирам со термин кога и нив би им одговарало следна недела, организирај ти со твојот нефролог. Јасно е дека постапката ќе биде долга но и ние ке бидеме истрајни. 

< Поракaта ја уредил Julie -- 17.6.2009 13:17:18 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 13:33:32   
mami
иако не би се нафатила на такво нешто, теди те поддржувам и за се што треба и што можам ке помогнам зошто знам дека има такви кои би се нафатиле да бидат сурогат мајки...се надевам ке успееме, кажете само што треба и тука сум

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сурогат - мајка !?!
17.6.2009 18:59:00   
tedi
     Pred da se sretneme treba da imame informacii kade  ima takov zakon vo svetot.... 
(eve tie sto sakaat da pomognat neka soberat nekoja informacija vo  vrska so toa),a jas ke mu se javam na mojot ginekolog da prasam dali moze  drugata nedela da najde slobodno vreme i koga...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?