|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа

Редакција Рингераја, 4.8.2021
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се радувате на средбата со вашето бебе! Меѓутоа, без сомнение, чекањето на знаците на породување може да биде фрустрирачко

image
/11


Телото на секоја жена различно реагира на хормоните при породување и раѓање. Можеби имате неколку знаци на породување, или можеби немате.


Иако секое раѓање е индивидуално, постојат знаци на породување што укажуваат дека тоа се приближува. Запомнете, кај секоја жена, искуството за бременост и раѓање е уникатно.

Затоа, не може да се појават сите овие знаци на породување и тоа е апсолутно исправно.

Проверете ја листата подолу за знаци дека породувањето е можно за 24-48 часа!

Дали породувањето е оддалечено 24-48 часа?


Следниве знаци се прилично добар показател дека породувањето не е далеку. Некои знаци можат да траат некое време, но стегај заби мамичке, наскоро ќе се породиш.

Знаци дека породувањето ќе започне за 24 до 48 часа


Следниве знаци се прилично добар показател дека породувањето не е далеку.


Некои знаци можат да траат некое време, но стегај заби мамо; трудот ќе започне наскоро.

#1: Крварење и испаѓање на слузен чеп


Поимите слузен чеп и крварење понекогаш се менуваат, но тие се малку различни едни од други.

Ајде да се обидеме да не ги мешаме двете.

Слузниот чеп стои на отворот на грлото на матката, на дното на матката. За време на бременоста, заедно со амнионската кеса, слузниот чеп го штити вашето бебе.

Слузниот чеп може да биде бел или проѕирен, со конзистентност на белка од јајце. Може да исчезне и да се појави како исцедок за време на бременоста, особено во подоцнежните фази. Ова е кога грлото на матката полека почнува да се подготвува за породување, ја поместува својата положба, па дури и се истенчува. Не можете секогаш да го видите ова, но тоа е еден од знаците дека породувањето е близу.

Како што грлото на матката почнува да се шири и отвора, благодарение на контракциите, крвните садови може да пукнат. Слузот може да биде со кафеава, крвава, или дури и розова боја.

#2: Брекстон Хикс


Најпознатиот знак за породување се контракциите.

Сепак, она што никој не ви го кажува е дека различните типови на контракции може да бидат незгодни да се разликуваат.

Контракциите на Брекстон Хикс се сметаат за „практични контракции“. Се случува да ја подготват вашата матка и вашето бебе за породување.


Контракциите на Брекстон Хикс може да се чувствуваат како стомакот да се стега 20 секунди или подолго. Тие обично се еднократни и може да почувствувате мала непријатност или притисок.

Ова е еден од оние знаци дека породувањето се приближува. Тешко е да се предвиди истекот на времето помеѓу предвремите контракции и вистинските контракции. Искуството на секоја жена за ова може да биде различно.

#3: Контракции за породување

Контракциите може да бидат нередовни на почетокот на породувањето и да го означат крајот на бременоста.

Нередовните контракции не се со ист тајминг, времетраење или сила цело време. Тие се вообичаени на почетокот на породувањето, бидејќи се приближува активниот труд. Тие обично се еден од силните знаци дека породувањето е оддалечено 24-48 часа.

Неправилните контракции може да се чувствуваат како стомакот да ви се стега, со грчеви пониски во карлицата.

Може да почувствувате притисок или непријатност и болки во грбот.
Можеби треба да поминат неколку часа или неколку дена пред активното породување да започне..

Активните контракции го прошируваат грлото на матката. Во исто време, вашиот мозок се движи кон вистинската состојба на умот за да го раѓате вашето бебе.

Тие се важни затоа што не само што физички ја отвораат бариерата помеѓу бебето и надворешниот свет, туку и ги отстрануваат сите ментални бариери што би можеле да ве одвлечат од вашата главна задача во моментов: породување.

Работните контракции се толку интензивни што целосно го расчистувате својот ум со фокусирање на нив кога се присутни и одмарате кога не се.#4: Дијареа

Дијареата е исто така еден од знаците дека породувањето се приближува.

Само неколку дена, па дури и часови, пред да започне породувањето, вашето тело почнува да се подготвува. Тоа ослободува хормони наречени простагландини кои го подготвуваат и прошируваат грлото на матката како одговор на контракциите на матката.

Повисокото ниво на простагландини, исто така, може да предизвика контракција на дигестивниот систем и испразнување на се што е таму.

Ова значи дека може да имате лабави движења на дебелото црево или дијареа. Исто така, гарантира дека нема ништо на патот на вашето бебе да се спушти во породилниот канал.


#5: Гадење


Ова е уште еден знак дека породувањето може да се приближи.

Дигестивниот систем бара многу енергија за да функционира и вашето тело има потреба од таа енергија за време на породувањето. Гадењето е исто така предизвикано од повисоко ниво на простагландини и го одржува вашиот дигестивен систем празен до по раѓањето на вашето бебе.

Ако чувствувате гадење со повраќање, треска, грчеви во стомакот и/или дијареа, треба да побарате медицинска помош во случај да сте заразени со стомачен вирус. Овие симптоми не се знаци дека породувањето е близу, но дехидрираноста може да ја комплицира бременоста и раѓањето, затоа веднаш посетете лекар.

#6: Болка во долниот дел на грбот


Болката во долниот дел на грбот може да биде еден од оние знаци на породувањето што е тешко да се разликуваат од обичните болки во бременоста.

Тоа може да значи дека вашата матка е поактивна од нормалната - на пример, бидејќи контракциите стануваат поредовни или поинтензивни.

Тоа исто така е поврзано со прилагодувањето на карличните коски на вашето бебе и падот што се нанесува на грлото на матката кога бебето паѓа понатаму во карлицата.

Може да почувствувате болка во долниот дел на грбот што доаѓа и си оди. Овој вид непријатност во грбот кога се наближува породувањето обично значи дека оние Брекстон Хикс се менуваат во контракции за породување и затоа таа болка во долниот дел на грбот доаѓа и си оди.


Ако болката во долниот дел на грбот е постојана, или изгледа дека не следи каков било ритам, обично е предизвикана од навлегување на бебето во породилниот канал.

Без разлика дали болката во долниот дел на грбот се должи на контракции или паѓање на бебето во карлицата, тоа е позитивен знак дека породувањето може да биде за 24 до 48 часа.

#7: Прскање на водењакот


Иако прскањето на водењакот е начин на започнување на породувањето во повеќето филмови, само 10% од жените вака го започнуваат породувањето.

Ако сте на крајот од бременоста и ви прсне водењакот, ова е еден од појасните знаци дека породувањето е оддалечено 24-48 часа.


Амнионската течност е полна со хормони кои го поттикнуваат почетокот на породувањето. Како што течноста тече надолу, мозокот на жената прима пораки за да ги забрза дејствата што ќе доведат до вистинско породување.


Што предизвикува почеток на породувањето?


Знаејќи кога да го очекувате вашето бебе е добро, но што всушност го започнува процесот што значи дека ќе се сретнете со вашето бебе во следните 24-48 часа? Ако барате знаци на породување, што го започнува овој процес?

Очигледно, одредени клеточни маркери се појавуваат непосредно пред породувањето и тие влегуваат во амнионската течност. Бебето потоа ослободува комбинација на хормони кои патуваат до мозокот на мајката.

Белите дробови на бебето исто така сигнализираат кога се доволно зрели за живот надвор од матката.

И клеточните маркери и белите дробови на бебето ќе предизвикаат одговор во матката и грлото на матката на мајката, во основа велејќи: „Да преземеме акција“. Промените што ги чекавме конечно се тука “.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто се вика на жените во породилната сала?
Добив контракции, започна најсреќниот ден во мојот живот, но не беше. Тој ден го добив најубавото богатство, но во исто ...
39
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
12
Трите чуда со кои Бог ја благослови жената...
Јога за бремени жени
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?