|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 совети за подобро да спиете додека сте бремени

Редакција Рингераја, 6.8.2021
Спиењето не е лесно кога имате трудничко стомаче. Еве 7 совети што може да ви помогнат да се опуштите и да добиете поудобен ноќен одмор со приближувањето на терминот

image
/11


1. Спијте на вашата удобна страна: Држете ги и нозете и колената свиткани. Го олеснува отокот во нозете. Ви помага да избегнете болки во грбот и неправилен срцев ритам.

2. Користете дополнителни перници: Наместете дополнителна перница меѓу нозете. И ако ве боли грбот, ставете друга перница под стомакот.

3. Хидрирајте се помалку ноќе: Треба да останете хидрирани преку ден, но обидете се да не пиете 2-3 часа пред да заспиете. Тоа може да ви помогне да избегнете будење за во тоалет.

4. Опуштање пред спиење: опуштете се пред да си легнете. Може да се истуширате со топла вода, да пробате длабоко дишење или да медитирате - се што ви помага да се опуштите.

5. Направете ја вашата соба зона за спиење: Претворете ја вашата соба во засолниште за спиење. Тоа значи да ја одржувате температурата удобна, не гледајте телевизија во кревет и размислете да пуштите смирувачки звуци, музика или да користите апликација за бел шум.

6. Олеснете ги грчевите во нозете: Истегнете се пред да одите во кревет. Прашајте го вашиот лекар дали внесувате доволно калциум.

7. Направете аеробни вежби: Направете аеробни вежби во текот на денот за да ви помогне да спиете поздраво. Прашајте го вашиот лекар што е безбедно за вас.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
5
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
5
5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Lara2224: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Анкета

daniel
julijaramiza

daniel

dobar (27%)

ubav (6%)

top (7%)

ne bas (37%)

super e (9%)

fantasticen ime (13%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!