|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

10 митови за породување со царски рез

Автор: Редакција Рингераја | 9.8.2020
image

Иако навистина голем број жени раѓаат со царски рез, сепак има некои митови што треба да се решат веднаш

Замрзнати кондоми: за болна вагина по породувањето

Автор: Редакција Рингераја | 24.7.2020
image

Ако сте имале вагинално породување, тогаш веќе знаете (ако не сте имале, веројатно сте слушнале) колку е болно чувствително подрачјето „таму долу“ по породувањето. Најдовме одличен трик кој, според многу мајки, нуди многу олеснување

6 предности на раѓање во исправена положба

Автор: Редакција Рингераја | 20.7.2020
image

Сe до 1700 година жените се породувале во стоечка положба, кога породувањето во лежечка положба стана медицинска норма, заради полесен пристап за акушерите. Исправноста на оваа пракса ниту природата ниту модерната наука не ја потврдуваат

Породувањето се наближува: Како да знаете?

Автор: Редакција Рингераја | 17.7.2020
image

На самиот крај на бременоста, телото започнува да се подготвува за самиот чин на породување. Препознајте неколку знаци и промени што се случуваат и можете да бидете сигурни дека породувањето е многу близу

Дали породувањето треба да боли?

Автор: Редакција Рингераја | 16.7.2020
image

Нормално е бремената жена да се плаши од породување. Породувањето боли. Зошто и како?

ФОТО: Кога тато помага при породување...

Автор: Редакција Рингераја | 12.7.2020
image

Присуството на таткото при породување е непроценливо. Погледнете ги емотивните фотографии каде татковците одлично ја вршат својата улога во породувањето...

Се за породувањето – чекор по чекор

Автор: Редакција Рингераја | 22.6.2020
image

Проучете ги фазите кои ве чекаат од првите болки до собата за породување, како во овие фази ќе се чувствувате вие и кои работи можат да ви го олеснат нивниот тек

Како да ги ублажите контракциите?

Автор: Редакција Рингераја | 20.6.2020
image

Сите мајки сонуваат за природно породување, со употреба на што помалку лекови. Но, кога ќе почнат контракциите, како да се совладаат болките? Еве неколку методи кои ќе ви помогнат да ги контролирате болките

Кои се знаците на инфекција по царски рез?

Автор: Редакција Рингераја | 7.6.2020
image

Инцизија и инфекции на матката се релативно чести по царски рез. Дознајте за вообичаените симптоми на инфекција по царски рез, плус совети за спречување на инфекција

Видео: Низ колку слоеви се изведува царскиот рез?

Автор: Редакција Рингераја | 21.5.2020
image

Рачна изработка на она што навистина се случува за време на царскиот рез. Ова видео не е ништо помалку од неверојатно!

СТРАНА 1 ОД 8


Анкета

prdvreme rodeni deca
LIUBICAdali se po bistri (21%)

ke kasnat vo se so razvojot (9%)

normalni kako i drugite deca (69%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!