|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Исхрана

Важна е редовната исхрана
Непримерениот избор на прехранбени продукти и нередовната исхрана можат да предизвикаат намалена отпорност на организмот. Добрата мешовита исхрана содржи месо, јајца, риба, сирење, млеко, свежо овошје и зеленчук. Комбинацијата од тие продукти е важна за здравјето бидејќи содржи многу нутритиенти кои се потребни за правилен раст и развој.

Најважниот оброк е појадокот. Овој оброк е многу важен за децата кои одат на училиште бидејќи ги подобрува когнитивните функции, па заради тоа децата во тоа време подобро и побрзо учат. Претпладневната ужина е дополнување на појадокот и меѓу оброк меѓу појадокот и ручекот. Добро е да содржи овошје и зеленчук. Среден дневен оброк е ручекот кој треба да содржи продукти од сите области. Попладневната ужина ги зголемува психичките и физичките способности на детето. Препорачуваме овошје или зеленчук, млеко, млечни производи, ореви, суво овошје или житарици во вид на цело зрно. Децата треба да пијат и доволно течности. Најдобра е водата, а пиењето на овошни сокови, посебно газирани, нека биде ограничено. Ако детето пие такви пијалаци, нека ги пие веднаш по оброкот, а не меѓу поединечните оброци.

Исхрана во училиште

Исхраната во училиштата и градинките би требало да ги осигура условите за детскиот нормален физички и душевен развој. Освен што треба да се хранат квалитетно, децата треба да изградат и правилен однос кон храната и да се запознаат со прехранбеното воспитување. Нездравите навики при хранење можат да предизвикаат децата да се чувствуваат лошо и да имаат пониска работна способност. Непримерениот избор на прехранбени продукти и нередовната исхрана можат да ја намалат отпорноста на организмот.

Колку колачиња се доволни?

Добра, мешовита исхрана содржи месо, риба, јајце, сирење, млеко, свежо овошје и зеленчук. Каде е местото на колачињата? Сосема на дното на пирамидата на исхрана – дневната количина на шеќер не би смеела да биде поголема од 10% од дневната потреба за енергија. Шеќерот е штетен заради многу причини. Дел е од таканаречената неправилна исхрана, заради тоа што колачињата имаат голема калориска, а ниска хранлива вредност.

Детето може да стане дебело што ќе биде причина за исмевање од страна на врсниците, па последично и за емоционални проблеми.

Уште една причина е столицата. децата кои консумираат поголема количина на колачиња, имаат проблеми со столицата, односно запек. Освен тоа шеќерот е штетен и за забите. Најлошо е детето стално да лиже шеќерчиња, или лижалки, затоа што на тој начин забите се постојано изложени на шеќер. Многу помалку е штетно ако веднаш по изеденото чоколадо детето ги измие забите.

Навикнете ги децата на природни слатки работи: суво овошје, овошни салати, а најголем пример притоа сте им Вие.

Прочитајте уште

Развојни фази
Односи со врсниците
Исхрана
Здравје и нега
Детето и спортот
Добро е да се знаеАнкета

koe ime e poubavo
tin4e_to1

koe ime e poubavo za devojce

Iva (55%)

Ana (45%)


Број на сите гласови: 179

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!