|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Развојни фази

Промени на телото
Доаѓа период кога детето веќе не расте толку брзо. Масните наслаги исчезнуваат, нозете изгледаат подолги, во споредба со остатокот од телото. На момчињата им се шират рамената, а на девојчињата колковите.

Ако детето меѓу првата и третата година имало нозе во облик на буквата О, а помеѓу третата и четвртата година во облик на буквата Х, во седмата година нозете се израмнуваат. Заради тоа во овој период е важно стапалата да се постават во правилна положба. Промената на обликот на нозете се должи на промената на положбата на вратот и колковите.

Свест за себе

Седмогодишните деца имаат добро развиена и изградена свест за себе, како и мислење за своите карактеристики. Некои имаат воглавно позитивно мислење за себе (добра слика за себе и своите способности), а другите негативна (недостаток на самопочитување и ниска оценка за себе и своите способности). Детската слика за себе најмногу зависи од начинот на воспитување, од културно-традиционалната околина и сл. Детската свест за себе влијае на неговите активности, на должината на времето во кое ќе истрае во одредена активност, на неговиот однос кон врсниците и возрасните (дали ќе биде љубезен и алтруистичен кон послабите...)

Сметање

Повеќето деца на оваа возраст знаат да бројат до 20, но не можат да одземаат броеви до 10 напамет. Си помагаат со броење на прстиња и постепено додавање на броевите (нпр. 5 + 3 = 6, 7, 8; значи 8), или го делат бројот на помали броеви, па сметаат (нпр. 3 + 4 = 3 + 3 + 1 = 7)

Развој на говор

Децата до шестата година имаат развиена структура на говорот, речениците им се посложени, подолги и потполни. Речникот на седумгодишно дете содржи изрази за опис на чувствата, процесот на мислење, најава и решавање на проблемот...Развојот на говорните способности толку брзо напредува што детето ја разбира употребата на еден израз во повеќе значења. Развојот на говор може да го поттикнете со забавни игри со зборови, како на пример испревртени зборови (мама – амам), или на буквата на буквата...

Читање, читање и читање...

Седумгодишно дете веќе знае да чита и пишува, можеби бавно, но може и да е многу брзо. Со читање отвора потполно нови светови. Љубовта кон книгите е потребно да се развива, затоа треба заедно со детето да одите во библиотека или книжарница, за тоа само, со Ваша помош, да си одбере книга за читање. Децата кои сеуште не читаат течно, нека изберат полесна и забавна книга. Повештите деца нека одберат детски крими приказни, авантуристички приказни или стрипови.

Детето знае да пишува и ги знае основните граматички правила. Подоцна ќе го совлада цел правопис (пишување со голема буква на почетокот на реченицата, пронаоѓање на граматички грешки...)

Прочитајте уште

Развојни фази
Односи со врсниците
Исхрана
Здравје и нега
Детето и спортот
Добро е да се знаеАнкета

Dali?
Jana9

Dali poset_uvate kozmeticar?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!