|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Развојни фази

Промени на телото
Доаѓа период кога детето веќе не расте толку брзо. Масните наслаги исчезнуваат, а нозете изгледаат подолги. На момчињата им се шират рамената, а на девојчињата колковите. Устата се полни со заби.

Сеуште не можеме да зборуваме за влијанието на половите хормони бидејќи тие доаѓаат до израз со првите пубертетски хормонални промени. Тие промени влијаат на детските мисли и емоции и на односот кон сопствената сексуалност. Ако сте флексибилни и отворени како родители и знаете на вистинскиот начин, поголеми се можностите детето на адекватен начин да ја прифати својата сексуалност како нешто природно.

Емоционално-развојни пресвртници

Со осум години детето се помалку ја изразува лутината со агресивно однесување, што е последица на способноста на комуникација, емпатија и опаѓање на егоцентричноста. Тоа се повеќе ги контролира своите емоционални реакции, па се помалку реагира социјално неприфатливо. Своите желби се обидува да ги оствари со помош на преговори а не со изливи на бес.

Однос кон предметите

Децата до осмата година ги уредуваат предметите според нивните еднакви карактеристики, боја, големина, облик или вид. Осумгодишните деца се способни да ги разврстуваат преметите и по други карактеристики. Тие разбираат дека можат да ја измерат должината на некој предмет со пократок или подолг предмет

Ликовно изразување

Во овој период детето се повеќе ги забележува деталите, разликува, распоредува и ги објаснува боите. При сликање меша различни бои и ја шири техниката на изразување. Открива нови алати и можи старите цртежи да ги дополни или преправи

Прочитајте уште

Развојни фази
Односи со врсниците
Исхрана
Здравје и нега
Детето и спортот
Добро е да се знаеАнкета

Toplomer
micichka

preeska mi se skrsi toplomerot vednas go sobrav so pravosmukalka...sega mi e strav da ne sum nazgazila nekoja ziva...oti znam deka preku kozata moze da se prenese vo organizmot!!kazete mi iskustvo :))

Ima li nekoj seriozni posledici ?? (68%)

Kako da se spasam od zivata ?? (14%)

ve molam piset_e komentar ako imate iskustvo !! :( (18%)


Број на сите гласови: 71

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!