|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Односи со врсниците

Врсниците стануваат се поважни
Тешко е да се каже дали осумгодишно дете повеќе сака да игра со играчки, или да се дружи со пријателите, зависи од детето. Некои деца на оваа возраст сеуште сакаат да си играат со количина, девојчињата сеуште си играат со кукли што не е ништо чудно во развојот на детето. Тоа зависи од темпераментот на детето, динамичниот однос во фамилијата, од тоа дали на детето му се посветува доволно внимание и сл. Ако детето има доволно внимание, повеќе ќе се посвети на семејните активности, во спротивно ќе се повлече во фантастичниот свет на играчките, компјутерот, телевизорот .

Врсниците му стануваат на детето се поважни и се повеќе од слободното време сака да го поминува со нив. Поврзете убаво со корисно - наместо да седат пред компјутер соберете ги неговите врсници и научете ги на некои игри кои сте ги играле кога сте биле мали. Дали се сеќавате на игрите куцкамен и џамија?

Што мислат другите?

Меѓу осмата и дванаесеттата година децата се повеќе се грижат за мислењето на другите: своите погледи кон светот ги темелат на туѓите а сликата за самите себе се обидуваат да ја добијат низ погледите на другите. На детето одеднаш не му е сеедно што другите мислам за него. Овде лежи основата на пријателството базиран на односот давање-примање, што значи дека детето се гледа себеси како некој кој му помага на другите. Пријателите се оние во кои има доверба.

Прочитајте уште

Развојни фази
Односи со врсниците
Исхрана
Здравје и нега
Детето и спортот
Добро е да се знаеАнкета

pomognete mi koe ime da go odberam
Tanja84

koe ime e poubavo

ana (40%)

ina (24%)

eva (36%)


Број на сите гласови: 287

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!