|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 изненадувачки вистини за сексот по породување

Редакција Рингераја, 26.10.2021
Колку долго по раѓањето можете да имате секс и каков ќе биде тој? Следете го овој постпородилен водич за удобен и пријатен секс по бременоста

image
/11


 

Самата помисла за постпородилен секс може да изгледа исцрпувачка за новите родители, особено со оглед на сè што е наредено против нив: долготрајната болка од породувањето, бесните хормони, блузот на бебето или постпородилната депресија, чудните промени на телото и секако, најголемиот слон што го убива либидото. во собата: чистата исцрпеност а има новороденче. Исто така, може да се чувствувате „допрени“ откако ќе се гушкате со бебе поголем дел од денот.
Но, иако тоа може да биде последното нешто што ви е на ум, тоа нема да биде така засекогаш. Всушност, според една студија, цели 94 проценти од испитаниците тврделе дека се задоволни со нивниот сексуален живот после бебето, а повеќе од половина рекле дека раѓањето бебе ги подобрило работите. (Вут!)
ПОВРЗАНО: Колку долго чекате да имате секс откако ќе родите бебе?
Значи, колку долго по раѓањето можете да имате секс? Повеќето лекари советуваат да не ставате ништо во вагината шест недели за да си дадете време да заздравите. Лохиите (испуштање на остатоци од крв и ткиво на матката) веројатно престанале и дотогаш. Сепак, пред да скокнете под чаршафите, важно е да се забележи дека сексот по раѓањето бара малку време и напор. Овие вистини можат да ви помогнат да ја вратите топлината и врската што на прво место ви го доведоа тоа бебе.
Постпарталниот секс веројатно нема да се чувствува добро на почетокот.
„Претпоставката е дека болката е од траумата на породувањето, што дефинитивно може да биде, но исто така има врска со ниските нивоа на естроген кои влијаат на еластичноста на вагиналните ткива“, вели Ребека Бут, доктор на науки од Луисвил. Кентаки, гинеколог и автор на Неделата на Венера. Нивото на естроген се намалува веднаш по породувањето и останува ниско додека доите. „Кога жената дои, особено на почетокот, намалувањето на естрогенот во комбинација со високите нивоа на пролактин и окситоцин може да ја имитира менопаузата во првите два до три месеци“, вели д-р Бут. Размислете за ноќното потење, топли бранови, сувост на вагината и често болка.
Дури и мајките кои биле подложени на царски рез веројатно ќе доживеат болен секс по раѓањето - дури и шест недели по породувањето. Ако сте имале епизиотомија или друга лацерација, времето потребно за заздравување ќе зависи од тоа колку е обемна и каде е направено сечењето.
ПОВРЗАНО: Постпородилен секс: Дали е лошо да се прави тоа со бебе во соба?
Има причина зошто не сте во секс по раѓањето.
Недостаток на сон, променлива динамика помеѓу вас и вашиот партнер, а можеби и некои проблеми со имиџот на телото додека сфаќате дека стомакот нема да се израмни сам по себе: не е баш комбинација за да ве расположи за секс по бебето. Ако доите, дури и мајката природа работи против вас. „Диењето ослободува окситоцин, хормон кој предизвикува добри чувства кон бебето, но исто така го потиснува вашето либидо“, вели д-р Бут. „Антрополошки гледано, одржувањето на нискиот сексуален нагон е начин на вашето тело да спречи нова бременост прерано.
Вашата вагина може да се промени.
Во зависност од вашата возраст и колку деца сте имале, може да има малку повеќе, хм, мрдање простор таму долу. И, вели д-р Бут, „дури и некој што имал царски рез може да биде засегнат, бидејќи хормоните на бременоста го прошируваат карличниот раб“. Ова е исто така причината зошто личноста која брзо ја губи тежината на своето бебе можеби сè уште нема да се вклопи во фармерките многу месеци. Ако помислата да се занимавате со Кегелс буквално ве тера да се згрчете, обидете се со пилатес: „Сета таа фокусираност на јадрото помага и во затегнување на карличниот под“, додава д-р Бут.
ПОВРЗАНО: Водич за татко за секс после бебе
Сексот после бебе е важен.
„Ако нема физичка интимност или ако е навистина ограничена, паровите почнуваат да се чувствуваат како цимери, што ретко е добро. Чувството на исклучување може да доведе до незадоволство“, вели Ејми Левин, секс тренер и мајка во Њујорк. „Започнете со бакнување или допирање еден со друг на љубовен начин и продолжете до секс после породувањето кога ќе бидете подготвени“.
Факт е дека нема да имате толку време да се задржувате на вечера или да излегувате на детални состаноци, така што сексот може да ве потсети дека сте во ист тим, а сепак повеќе од само мама и тато. Исто така, да бидеме искрени, тоа ги става сите во подобро расположение.
Quickies се вашиот нов најдобар пријател.
Знаејќи дека тоа не мора да биде долготрајна сесија е прекрасен факт за возрасни. „Поставете го вашиот партнер да направи сè што е потребно за да ве вклучи, а потоа вие направете го она што е потребно за да го задржите вашето внимание во моментот“, вели Левин. „Фокусирајте се на чувството - што ви прави тој, што вие му правите - за да останете присутни“.
ПОВРЗАНО: 6 трикови за повеќе секс после деца
Попладневните часови навистина можат да бидат прекрасни.
„Додека ќе легнам навечер, бев премногу уморна за да прочитам една страница од мојата книга, а камоли да имам секс“, се сеќава Меријан, мајка на две деца, од првите денови. „Се најдов себеси како многу го одбивам мојот сопруг, што никогаш не се чувствува добро.

Самата помисла за постпородилен секс може да изгледа исцрпувачка за новите родители, особено со оглед на сè што е наредено против нив: долготрајната болка од породувањето, бесните хормони, постпородилната депресија, чудните промени на телото и секако, најубавото нешто што го убива либидото, вашето новороденче. Исто така, може да се чувствувате „допрени“ откако ќе се гушкате со бебе поголем дел од денот.

Но, иако тоа може да биде последното нешто што ви е на ум, тоа нема да биде така засекогаш. Всушност, според една студија, цели 94 проценти од испитаниците тврделе дека се задоволни со нивниот сексуален живот после бебето, а повеќе од половина рекле дека раѓањето бебе ги подобрило работите. (Што?!)


Значи, колку долго по раѓањето можете да имате секс?

Повеќето лекари советуваат да не ставате ништо во вагината шест недели за да си дадете време да заздравите. Лохиите (испуштање на остатоци од крв и ткиво на матката) веројатно престанале и дотогаш. Сепак, пред да скокнете под чаршафите, важно е да се забележи дека сексот по раѓањето бара малку време и напор. Овие вистини можат да ви помогнат да ја вратите топлината и врската што на прво место ви го доведоа тоа бебе.

Постпородилниот секс веројатно нема да се чувствува добро на почетокот.„Претпоставката е дека болката е од траумата на породувањето, што дефинитивно може да биде, но исто така има врска со ниските нивоа на естроген кои влијаат на еластичноста на вагиналните ткива“, вели Ребека Бут, доктор на науки од Луисвил. Нивото на естроген се намалува веднаш по породувањето и останува ниско додека доите. „Кога жената дои, особено на почетокот, намалувањето на естрогенот во комбинација со високите нивоа на пролактин и окситоцин може да ја имитира менопаузата во првите два до три месеци“, вели д-р Бут. Размислете за ноќното потење, топли бранови, сувост на вагината и често болка.

Дури и мајките кои биле подложени на царски рез веројатно ќе доживеат болен секс по раѓањето - дури и шест недели по породувањето. Ако сте имале епизиотомија или друга лацерација, времето потребно за заздравување ќе зависи од тоа колку е обемна и каде е направено сечењето.

 

Има причина зошто немате секс по раѓањето

Недостаток на сон, променлива динамика помеѓу вас и вашиот партнер, а можеби и некои проблеми со имиџот на телото додека сфаќате дека стомакот нема да се израмни сам по себе: не е баш комбинација за да ве расположи за секс по бебето. Ако доите, дури и мајката природа работи против вас. „Доењето ослободува окситоцин, хормон кој предизвикува добри чувства кон бебето, но исто така го потиснува вашето либидо“, вели д-р Бут. „Антрополошки гледано, одржувањето на нискиот сексуален нагон е начин на вашето тело да спречи нова бременост прерано.


Вашата вагина може да се промени

Во зависност од вашата возраст и колку деца сте имале, може да има малку повеќе пристор таму долу. И, вели д-р Бут, „дури и некој што имал царски рез може да биде засегнат, бидејќи хормоните на бременоста го прошируваат карличниот раб“. Ова е исто така причината зошто личноста која брзо ја губи тежината на своето бебе можеби сè уште нема да се вклопи во фармерките многу месеци. Ако помислата да се занимавате со Кегелс буквално ве тера да се згрчете, обидете се со пилатес: „Сета таа фокусираност на јадрото помага и во затегнување на карличниот под“, додава д-р Бут.

 

Сексот после бебе е важен

„Ако нема физичка интимност или ако е навистина ограничена, паровите почнуваат да се чувствуваат како цимери, што ретко е добро. Чувството на исклучување може да доведе до незадоволство“, вели Ејми Левин, секс тренер и мајка во Њујорк. „Започнете со бакнување или допирање еден со друг на љубовен начин и продолжете до секс после породувањето кога ќе бидете подготвени“.
Факт е дека нема да имате толку време да се задржувате на вечера или да излегувате на детални состаноци, така што сексот може да ве потсети дека сте во ист тим, а сепак повеќе од само мама и тато. Исто така, да бидеме искрени, тоа ги става сите во подобро расположение.


Сексот набрзина е вашиот нов најдобар пријател

Знаејќи дека тоа не мора да биде долготрајна сесија е прекрасен факт за возрасни. „Поставете го вашиот партнер да направи сè што е потребно за да ве вклучи, а потоа вие направете го она што е потребно за да го задржите вашето внимание во моментот“, вели Левин. „Фокусирајте се на чувството - што ви прави тој, што вие му правите - за да останете присутни“.

 

Попладневните часови навистина можат да бидат прекрасни

„Додека да легнам навечер, сум премногу уморна за да прочитам една страница од мојата книга, а камоли да имам секс“, се сеќава Меријан, мајка на две деца, од првите денови. „Се најдов себеси како многу го одбивам мојот сопруг, што никогаш не е добро. Потоа сфатиле дека викендите за време на дремката на нивниот син се совршено време за поврзување. „Тоа го симна притисокот од нашите ноќи и стана нешто на што и двајцата почнавме да се радуваме“, вели таа. „И ние сè уште го сакаме нашиот ритуал за дремење!

Сексот по раѓањето можеби е подобар отколку што мислите

Многу луѓе повеќе уживаат во сексот по раѓањето отколку пред да станат родители. Едно можно објаснување: „Раѓањето нè буди до низа сензации, и како резултат на тоа, нашите тела, особено нашите гениталии, стануваат поживи, зголемувајќи го нашиот потенцијал за задоволство“, забележува Левин. Породувањето исто така може да ги префрли нашите внатрешни делови на вистинското место, за да ги направи почувствителни на стимулација. „Многу жени пријавуваат поголема удобност со своето тело и поинтензивни оргазми по раѓањето на децата“, додава таа.

 

Повторно ќе сакате постпородилен секс

Исто како што повторно ќе спиете и повторно ќе излезете со пријателите, па дури и ќе бидете подготвени за повторно породување, ќе сакате повторно да имате секс. „Дајте си време буквално да се лекувате, но и да се приспособите на вашите нови улоги“, вели Кристи, мајка на две деца на која и беше тешко да продолжи со нормалниот сексуален живот по нејзиниот прв. „Бидете искрени и отворени еден со друг и запомнете дека понекогаш можеби не сте расположени за сексуална игра, но ќе ви биде навистина мило што го направивте тоа потоа!“

 

Спротивно на она што можеби мислите, да имате повеќе деца не значи помалку секс. Слично на тоа како одењето од нула до едно дете е најголемото прилагодување, враќањето на секс по бебето број еден е исто така најтешко. Крајна линија: во одреден момент сфаќате дека животот со децата секогаш ќе биде хаотичен, а вие само треба да правите одредени работи, како да се глупирате  и да имате секс, каде и кога можете.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хуманитарен проект на Софија Петковска
Поздрав до сите читатели на вашиот сајт. Најпрвин да се претставам на јавноста, јас сум Софија Петковска, дипломиран пед...
9
На кафе кај Марија - Beautiful M Jewelry
Марија Ѓеровска е 29 годишна битолчанка, дипломиран физиотерапевт, вработена во приватна стоматолошка ординација како се...
4
На кафе кај Ивана Наскова
Ивана Наскова е позната во јавноста како радио и тв водителка, стенд ап комичарка и авторка на четири книги. Моментално ...
4
Витамин Е – „витамин на убавината“
Витаминот Е се нарекува и „витамин на убавината“, бидејќи ги поттикнува бројните хемиски реакции во организмот, кои ја п...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasiot doma bi go ureduvale

Vie samite (100%)

Ke prepstam drug da mi go uredi (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!