|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Мама во 39. неделаТелото се подготвува за породување. Плодот кај прворотката се спушта, вратот и грлото на матката омекнуваат, а можат веќе да почнат и да се отвараат. Некои гинеколози во последните недели, односно денови од бременоста прават вагинален преглед со кој проверуваат дали грлото на матката се отвара. Без разлика каква е состојбата на грлото на матката, никој не може со сигурност да каже кога точно ќе почне породувањето.

Во деновите пред породувањето може ќе приметите некои знаци, кои не треба да ве збунат, бидејќи не значи дека породувањето ќе започне веднаш штом тие ќе се појават. Во тие знаци влегува: крвав вагинален секрет, зголемен апетит, пролив... Крвавиот и по малку слузав секрет излегува неколку дена пред почетокот на породувањето.

Сега веќе можете да почнете да ги броите последните минути од бременоста, секако ако веќе не го милувате најубавото бебе на светот. Кога ќе се вратите дома и кога ќе ги соберете сите впечатоци од породувањето, ве повикуваме да ги споделите со нас.


Прочитајте уште


>>  Плод во 39. недела
>>  Тато во 39. неделаАнкета

Големината на градите по доењето.
пеперутка16

Дали вашите гради останале исти по доењето или се помали/поголеми од пред бременоста и доењето?